Posted: Monday January 27, 2014 12:23 PM

Medalists projected by AP at the Sochi Olympics

Decrease font Decrease font
Enlarge font Enlarge font

SOCHI, Russia (AP) - A list of medalists projected by The Associated Press for the Sochi Olympics:

---

ALPINE SKIING

Men

Downhill

Gold - Aksel Lund Svindal, Norway

Silver - Bode Miller, United States

Bronze - Adrien Theaux, France

Super-G

Gold - Aksel Lund Svindal, Norway

Silver - Patrick Kueng, Switzerland

Bronze - Jan Hudec, Canada

Super-Combined

Gold - Aksel Lund Svindal, Norway

Silver - Ted Ligety, United States

Bronze - Alexis Pinturault, France

Giant Slalom

Gold - Ted Ligety, United States

Silver - Marcel Hirscher, Austria

Bronze - Alexis Pinturault, France

Slalom

Gold - Marcel Hirscher, Austria

Silver - Felix Neureuther, Germany

Bronze - Mario Matt, Austria

Women

Downhill

Gold - Maria Hoefl-Riesch, Germany

Silver - Tina Maze, Slovenia

Bronze - Julia Mancuso, United States

Super-G

Gold - Lara Gut, Switzerland

Silver - Anna Fenninger, Austria

Bronze - Tina Weirather, Liechtenstein

Super-Combined

Gold - Maria Hoefl-Riesch, Germany

Silver - Nicole Hosp, Austria

Bronze - Marie-Michele Gagnon, Canada

Giant Slalom

Gold - Jessica Lindell-Vikarby, Sweden

Silver - Tina Weirather, Liechtenstein

Bronze - Mikaela Shiffrin, United States

Slalom

Gold - Mikaela Shiffrin, United States

Silver - Marlies Schild, Austria

Bronze - Frida Handsdotter, Sweden

---

BIATHLON

Men

Individual 20K

Gold - Emil Hegle Svendsen, Norway

Silver - Martin Fourcade, France

Bronze - Evgeny Ustyugov, Russia

Sprint 10K

Gold - Martin Fourcade, France

Silver - Simon Schempp, Germany

Bronze - Ole Einar Bjoerndalen, Norway

Pursuit 12.5K

Gold - Emil Hegle Svendsen, Norway

Silver - Anton Shipulin, Russia

Bronze - Jakov Fak, Slovenia

Mass start 15K

Gold - Martin Fourcade, France

Silver - Evgeny Ustyugov, Russia

Bronze - Tarjei Bo, Norway

Relay 4x7.5K

Gold - Russia

Silver - Germany

Bronze - Norway

Women

Individual 15K

Gold - Gabriela Soukalova, Czech Republic

Silver - Tora Berger, Norway

Bronze - Darya Domracheva, Belarus

Sprint 7.5K

Gold - Darya Domracheva, Belarus

Silver - Kaisa Makarainen, Finland

Bronze - Andrea Henkel, Germany

Pursuit 10K

Gold - Tora Berger, Norway

Silver - Kaisa Makarainen, Finland

Bronze - Gabriela Soukalova, Czech Republic

Mass start 12.5K

Gold - Tora Berger, Norway

Silver - Olga Zaitseva, Russia

Bronze - Synnoeve Solemdal, Norway

Relay 4x6K

Gold - Germany

Silver - Russia

Bronze - Ukraine

Mixed

Team Event

Gold - Norway

Silver - Czech Republic

Bronze - Russia

---

BOBSLED

Two-man

Gold - Steven Holcomb, United States

Silver - Alexander Zubkov, Russia

Bronze - Beat Hefti, Switzerland

Four-man

Gold - Alexander Zubkov, Russia

Silver - Oskars Melbardis, Latvia

Bronze - Steven Holcomb, United States

Women

Gold - Kaillie Humphries, Canada.

Silver - Elana Meyers, United States

Bronze - Jamie Greubel, United States

---

CROSS COUNTRY

Men

Individual Sprint

Gold - Petter Northug, Norway

Silver - Sergei Ustiugov, Russia

Bronze - Marcus Hellner, Sweden

Skiathlon

Gold - Petter Northug, Norway

Silver - Martin Johnsrud Sundby, Norway

Bronze - Maxim Vylegzhanin, Russia

15-kilometer Classic

Gold - Martin Johnsrud Sundby, Norway

Silver - Alexey Poltoranin, Kazakhstan

Bronze - Johan Olsson, Sweden

50-kilometer Freestyle

Gold - Alexander Legkov, Russia

Silver - Martin Johnsrud Sundby, Norway

Bronze - Petter Northug, Norway

4x10-kilometer relay

Gold - Norway

Silver - Russia

Bronze - Sweden

Team Sprint

Gold - Russia

Silver - Norway

Bronze - Sweden

Women

Individual Sprint

Gold - Kikkan Randall, United States

Silver - Marit Bjoergen, Norway

Bronze - Denise Herrmann, Germany

Skiathlon

Gold - Marit Bjoergen, Norway

Silver - Justyna Kowalczyk, Poland

Bronze - Therese Johaug, Norway

10-kilometer Classic

Gold - Justyna Kowalczyk, Poland

Silver - Marit Bjoergen, Norway

Bronze - Therese Johaug, Norway

30-kilometer Freestyle

Gold - Marit Bjoergen, Norway

Silver - Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norway

Bronze - Justyna Kowalczyk, Poland

4x5-kilometer relay

Gold - Norway

Silver - Russia

Bronze - Finland

Team Sprint

Gold - Norway

Silver - Sweden

Bronze - Finland

---

CURLING

Men

Gold - Canada

Silver - Sweden

Bronze - Norway

Women

Gold - Britain

Silver - Sweden

Bronze - Canada

---

FIGURE SKATING

Men

Gold - Patrick Chan, Canada

Silver - Yuzuru Hanyu, Japan

Bronze - Javier Fernandez, Spain

Women

Gold - Yuna Kim, South Korea

Silver - Mao Asada, Japan

Bronze - Julia Lipnitskaia, Russia

Dance

Gold - Meryl Davis and Charlie White, United States

Silver - Tessa Virtue and Scott Moir, Canada

Bronze - Nathalie Pechalat and Fabian Bourzat, France

Pairs

Gold - Tatiana Voloshozhar and Maxim Trankov, Russia

Silver - Aliona Savchenko and Robin Szolkowy, Germany

Bronze - Pang Qing and Tong Jian, China

Team

Gold - Canada

Silver - United States

Bronze - Russia

---

FREESTYLE SKIING

Men

Aerials

Gold - Qi Guangpu, China

Silver - Liu Zhongqing, China

Bronze - Travis Gerrits, Canada

Halfpipe Skiing

Gold - Mike Riddle, Canada

Silver - David Wise, United States

Bronze - Justin Dorey, Canada

Moguls

Gold - Mikael Kingsbury, Canada

Silver - Alex Bilodeau, Canada

Bronze - Patrick Deneen, United States

Skicross

Gold - Victor Oehling Norberg, Sweden

Silver - Andreas Mat, Austria

Bronze - Chris Del Bosco, Canada

Slopestyle Skiing

Gold - Jesper Tjader, Sweden

Silver - Nick Goepper, United States

Bronze - Mike Riddle, Canada

Women

Aerials

Gold - Xu Mengtao, China

Silver - Nina Li, China

Bronze - Xin Zhang, China

Halfpipe Skiing

Gold - Virginie Faivre, France

Silver - Maggie Bowman, United States

Bronze - Devin Logan, United States

Moguls

Gold - Hannah Kearney, United States

Silver - Justin Dufour-Lapointe, Canada

Bronze - Heidi Kloser, United States

Skicross

Gold - Marielle Thompson, Canada

Silver - Fanny Smith, Switzerland

Bronze - Katrin Mueller, Switzerland

Slopestyle Skiing

Gold - Dara Howell, Canada

Silver - Keri Herman, United States

Bronze - Lisa Zimmerman, Germany

---

HOCKEY

Men

Gold - Canada

Silver - Russia

Bronze - Sweden

Women

Gold - United States

Silver - Canada

Bronze - Finland

---

LUGE

Men

Gold - Felix Loch, Germany

Silver - David Moeller, Germany

Bronze - Albert Demchenko, Russia

Women

Gold - Natalie Geisenberger, Germany

Silver - Tatjana Hufner, Germany

Bronze - Alex Gough, Canada

Doubles

Gold - Tobias Wendl and Tobias Arlt, Germany

Silver - Toni Eggert and Sascha Benecken, Germany

Bronze - Peter Penz and Georg Fischler, Austria

Team Relay

Gold - Germany

Silver - Italy

Bronze - United States

---

NORDIC COMBINED

Individual Normal Hill

Gold - Eric Frenzel, Germany

Silver - Haavard Klemetsen, Norway

Bronze - Magnus Moan, Norway

Individual Large Hill

Gold - Eric Frenzel, Germany

Silver - Haavard Klemetsen, Norway

Bronze - Magnus Moan, Norway

Team

Gold - Austria

Silver - Germany

Bronze - United States

---

SHORT TRACK

Men

500

Gold - Victor An, Russia

Silver - Vladimir Grigorev, Russia

Bronze - Charles Hamelin, Canada

1,000

Gold - Charles Hamelin, Canada

Silver - Lee Han-Bin, South Korea

Bronze - Victor An, Russia

1,500

Gold - Charles Hamelin, Canada

Silver - Lee Han-Bin, South Korea

Bronze - J.R. Celski, United States

5,000 Relay

Gold - Russia

Silver - United States

Bronze - South Korea

Women

500

Gold - Fan Kexin, China

Silver - Park Seung-Hi, South Korea

Bronze - Arianna Fontana, Italy

1,000

Gold - Shim Suk Hee, South Korea

Silver - Arianna Fontana, Italy

Bronze - Kim A-Lang, South Korea

1,500

Gold - Shim Suk Hee, South Korea

Silver - Valerie Maltais, Canada

Bronze - Zhou Yang, China

3,000 Relay

Gold - South Korea

Silver - China

Bronze - Netherlands

---

SKELETON

Men

Gold - Martins Dukurs, Latvia

Silver - Alexander Tretiakov, Russia

Bronze - Tomass Dukurs, Latvia

Women

Gold - Noelle Pikus-Pace, United States

Silver - Elizabeth Yarnold, Britain

Bronze - Janine Flock, Austria

---

SKI JUMPING

Men

Normal Hill

Gold - Kamil Stoch, Norway

Silver - Peter Prevcs, Slovenia

Bronze - Gregor Schlierenzaure, Austria

Large Hill

Gold - Peter Prevcs, Slovenia

Silver - Gregor Schlierenzaure, Austria

Bronze - Simon Ammann, Switzerland

Team/Large Hill

Gold - Slovenia

Silver - Germany

Bronze - Austria

Women

Normal Hill

Gold - Sara Takanashi, Japan

Silver - Sarah Hendrickson, United States

Bronze - Carina Vogt, Germany

---

SNOWBOARDING

Men

Halfpipe

Gold - Shaun White, United States

Silver - Danny Davis, United States

Bronze - Iouri Podladtchikov, Switzerland

Parallel Giant Slalom

Gold - Jasey Jay Anderson, Canada

Silver - Simon Schoch, Switzerland

Bronze - Andreas Prommegger, Austria

Parallel Slalom

Gold - Simon Schoch, Switzerland

Silver - Vic Wild, Russia

Bronze - Benjamin Karl, Austria

Slopestyle

Gold - Max Parrot, Canada

Silver - Shaun White, United States

Bronze - Torstein Horgmo, Norway

Snowboardcross

Gold - Markus Schairer, Austria

Silver - Nate Baumgartner, United States

Bronze - Omar Visintin, Italy

Women

Halfpipe

Gold - Kelly Clark, United States

Silver - Torah Bright, Australia

Bronze - Arielle Gold, United States

Slopestyle

Gold - Jamie Anderson, United States

Silver - Isabel Derungs, Switzerland

Bronze - Christy Prior, New Zealand

Snowboardcross

Gold - Lindsey Jacobellis, United States

Silver - Dominique Maltais, Canada

Bronze - Maelle Ricker, Canada

Parallel Giant Slalom

Gold - Ekaterina Tudegesheva, Russia

Silver - Tomoka Takeuchi, Japan

Bronze - Ester Ledecka, Czech Republic

Parallel Slalom

Gold - Ekaterina Ilyukhina, Russia

Silver - Ekaterina Tudegesheva, Russia

Bronze - Julia Dujmovits, Austria

---

SPEEDSKATING

Men

500

Gold - Mo Tae-Bum, South Korea

Silver - Keiichiro Nagashima, Japan

Bronze - Michel Mulder, Netherlands

1,000

Gold - Shani Davis, United States

Silver - Michel Mulder, Netherlands

Bronze - Brian Hansen, United States

1,500

Gold - Denis Yuskov, Russia

Silver - Shani Davis, United States

Bronze - Koen Verweij, Netherlands

5,000

Gold - Sven Kramer, Netherlands

Silver - Jorrit Bergsma, Netherlands

Bronze - Lee Seung-Hoon, South Korea

10,000

Gold - Sven Kramer, Netherlands

Silver - Jorrit Bergsma, Netherlands

Bronze - Bob de Jong, Netherlands

Team Pursuit

Gold - Netherlands

Silver - United States

Bronze - Russia

Women

500

Gold - Lee Sang-Hwa, South Korea

Silver - Olga Fatkulina, Russia

Bronze - Heather Richardson, United States

1,000

Gold - Heather Richardson, United States

Silver - Brittany Bowe, United States

Bronze - Olga Fatkulina, Russia

1,500

Gold - Ireen Wust, Netherlands

Silver - Brittany Bowe, United States

Bronze - Christine Nesbitt, Canada

3,000

Gold - Ireen Wust, Netherlands

Silver - Claudia Pechstein, Germany

Bronze - Martina Sablikova, Czech Republic

5,000

Gold - Martina Sablikova, Czech Republic

Silver - Claudia Pechstein, Germany

Bronze - Yvonne Nauta, Netherlands

Team Pursuit

Gold - Netherlands

Silver - Canada

Bronze - Germany

 
SI.com
Hot Topics: NBA Draft Yasiel Puig NHL Playoffs NBA Playoffs Mark Cuban Jabari Parker
TM & © 2014 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved.
Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines, your California privacy rights, and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint