Extra MustardSI On CampusFantasyPhoto GalleriesSwimsuitVideoFanNationSI KidsTNT
Sort By
Country Gold Silver Bronze Total
Cuba Cuba 5 2 1 8
Russia Russia 3 0 3 6
Kazakhstan Kazakhstan 1 1 1 3
Thailand Thailand 1 1 1 3
Egypt Egypt 0 1 2 3
United States United States 1 0 1 2
Belarus Belarus 0 2 0 2
Azerbaijan Azerbaijan 0 0 2 2
Germany Germany 0 0 2 2
South Korea South Korea 0 0 2 2
Uzbekistan Uzbekistan 0 0 2 2
France France 0 1 0 1
Great Britain Great Britain 0 1 0 1
North Korea North Korea 0 1 0 1
Turkey Turkey 0 1 0 1
Bulgaria Bulgaria 0 0 1 1
China China 0 0 1 1
Italy Italy 0 0 1 1
Romania Romania 0 0 1 1
Syria Syria 0 0 1 1

EVENT RESULTS
Men's Bantamweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Cuba Gold Guillermo Rigondeaux  22-12
Thailand Silver Worapoj Petchkoom  12-22
Uzbekistan Bronze Bahodirdjon Sultanov  13-27
Azerbaijan Bronze Aghasi Mammadov  19-27

Men's Featherweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Russia Gold Aleksei Tishenko  39-17
North Korea Silver Song-Guk Kim  17-39
South Korea Bronze Suk-Hwan Cho  25-45
Germany Bronze Vitali Tajbert  24-29

Men's Flyweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Cuba Gold Yuriolkis Gamboa  38-23
France Silver Jerome Thomas  23-38
Germany Bronze Rustam Rahimov  11-20
Azerbaijan Bronze Fuad Aslanov  18-23

Men's Heavyweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Cuba Gold Odlanier Solis  22-13
Belarus Silver Viktor Zuyev  13-22
Syria Bronze Nasser Alshami  5-25
Egypt Bronze Mohamed Hafez El Baz  0-0

Men's Light Flyweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Cuba Gold Yan Bartelemy Varela  21-16
Turkey Silver Atagun Yalcinkaya  16-21
China Bronze Zou Shiming  17-29
Russia Bronze Serguei Kazakov  20-26

Men's Light Heavyweight
Country Medal Name Results   (Score)  
United States Gold Andre Ward  20-13
Belarus Silver Magomed Aripgadziev  13-20
Uzbekistan Bronze Utkirbek Haydarov  15-17
Egypt Bronze Ahmed Ismail Elshamy  20-23

Men's Lightweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Cuba Gold Mario Kindelan  30-22
Great Britain Silver Amir Khan  22-30
Russia Bronze Murat Khratchev  10-20
Kazakhstan Bronze Serik Yeleyov  26-40

Men's Light Welterweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Thailand Gold Manus Boonjumnong  17-11
Cuba Silver Yudel Johnson  11-17
Romania Bronze Ionut Gheorghie  9-30
Bulgaria Bronze Boris Georgiev  9-13

Men's Middleweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Russia Gold Gaidarbek Gaidarbekov  28-18
Kazakhstan Silver Gennadi Golovkin  18-28
Thailand Bronze Suriya Pasathi Nphimai  18-24
United States Bronze Andre Dirrell  18-23

Men's Super Heavyweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Russia Gold Aleksander Povetkin  -
Egypt Silver Mohamed Reda  -
Italy Bronze Roberto Cammarelle  19-31
Cuba Bronze Michael Lopez Nuñez  16-18

Men's Welterweight
Country Medal Name Results   (Score)  
Kazakhstan Gold Bakhtiyar Artayev  36-26
Cuba Silver Lorenzo Aragon  26-36
Russia Bronze Oleg Saitov  18-20
South Korea Bronze Jung-Joo Kim  10-38

Last Updated Tue. Aug 31, 5:00 PM
Search