Extra MustardSI On CampusFantasyPhoto GalleriesSwimsuitVideoFanNationSI KidsTNT
Sort By
Country Gold Silver Bronze Total
Germany Germany 4 4 1 9
Hungary Hungary 3 1 2 6
Slovakia Slovakia 2 1 1 4
France France 2 0 1 3
Canada Canada 1 0 2 3
Great Britain Great Britain 0 1 2 3
Russia Russia 0 1 2 3
Spain Spain 1 1 0 2
Norway Norway 1 0 1 2
Australia Australia 0 2 0 2
Italy Italy 0 2 0 2
China China 1 0 0 1
Sweden Sweden 1 0 0 1
Cuba Cuba 0 1 0 1
New Zealand New Zealand 0 1 0 1
United States United States 0 1 0 1
Belarus Belarus 0 0 1 1
Czech Republic Czech Republic 0 0 1 1
Poland Poland 0 0 1 1
Ukraine Ukraine 0 0 1 1

EVENT RESULTS (Flatwater)
Men's C1 1000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Spain Gold David Cal Figueroa 
Germany Silver Andreas Dittmer 
Hungary Bronze Attila Vajda 

Men's C1 500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Germany Gold Andreas Dittmer 
Spain Silver David Cal Figueroa 
Russia Bronze Maxim Opalev 

Men's C2 1000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Germany Gold Christian Gille, Tomasz Wylenzek 
Russia Silver Alexandre Kostoglod, Alexandre Kovalev 
Hungary Bronze György Kolonics, György Kozmann 

Men's C2 500m
Country Medal Name Results   (Time)  
China Gold Guanliang Meng, Yang Wenjung 
Cuba Silver Ledy Balceiro, Ibrahim Rojas 
Russia Bronze Alexandre Kostoglod, Alexandre Kovalev 

Men's K1 1000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Norway Gold Eirik Veraas Larsen 
New Zealand Silver Ben Fouhy 
Canada Bronze Adam Van Koeverden 

Women's K1 500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Hungary Gold Natasa Janic 
Italy Silver Josefa Idem 
Canada Bronze Caroline Brunet 

Men's K1 500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Canada Gold Adam Van Koeverden 
Australia Silver Nathan Baggaley 
Great Britain Bronze Ian Wynne 

Men's K2 1000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Sweden Gold Henrik Nilsson, Markus Oscarsson 
Italy Silver Beniamino Bonomi, Antonio Rossi 
Norway Bronze Nils Olav Fjeldheim, Eirik Veraas Larsen 

Women's K2 500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Hungary Gold Natasa Janic, Katalin Kovács 
Germany Silver Birgit Fischer, Carolin Leonhardt 
Poland Bronze Aneta Pastuszka, Beata Sokolowska-Kulesza 

Men's K2 500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Germany Gold Ronald Rauhe, Tim Wieskötter 
Australia Silver Nathan Baggaley, Clint Robinson 
Belarus Bronze Vadzim Makhneu, Raman Piatrushenka 

Men's K4 1000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Hungary Gold Gábor Horváth, Zoltán Kammerer, Botond Storcz, Ákos Vereckei 
Germany Silver Björn Bach, Andreas Ihle, Stefan Ulm, Mark Zabel 
Slovakia Bronze Juraj Baca, Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Erik Vlcek 

Women's K4 500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Germany Gold Birgit Fischer, Carolin Leonhardt, Maike Nollen, Katrin Wagner 
Hungary Silver Kinga Bóta, Katalin Kovács, Szilvia Szabó, Erzsébet Viski 
Ukraine Bronze Hanna Balabanova, Olena Cherevatova, Inna Osypenko, Tetyana Semykina 

EVENT RESULTS (Slalom)
Men's C1
Country Medal Name Results   (Time)  
France Gold Tony Estanguet  189.16
Slovakia Silver Michal Martikán  189.28
Germany Bronze Stefan Pfannmöller  191.56

Men's C2
Country Medal Name Results   (Time)  
Slovakia Gold Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner  207.16
Germany Silver Marcus Becker, Stefan Henze  210.98
Czech Republic Bronze Jaroslav Volf, Ondrej Štepanek  212.86

Women's K1
Country Medal Name Results   (Time)  
Slovakia Gold Elena Kaliská  210.03
United States Silver Rebecca Giddens  214.62
Great Britain Bronze Helen Reeves  218.77

Men's K1
Country Medal Name Results   (Time)  
France Gold Benoit Peschier  187.96
Great Britain Silver Campbell Walsh  190.17
France Bronze Fabien Lefevre  190.99

Last Updated Tue. Aug 31, 5:00 PM
Search