Extra MustardSI On CampusFantasyPhoto GalleriesSwimsuitVideoFanNationSI KidsTNT
Sort By
Country Gold Silver Bronze Total
Russia Russia 3 4 3 10
China China 4 2 3 9
Germany Germany 2 1 0 3
United States United States 2 1 0 3
Italy Italy 1 2 0 3
South Korea South Korea 0 2 1 3
Australia Australia 1 0 1 2
Bulgaria Bulgaria 1 0 1 2
Czech Republic Czech Republic 0 1 1 2
Azerbaijan Azerbaijan 0 0 2 2
Hungary Hungary 1 0 0 1
Ukraine Ukraine 1 0 0 1
United Arab Emirates United Arab Emirates 1 0 0 1
Finland Finland 0 1 0 1
India India 0 1 0 1
Serbia and Montenegro Serbia and Montenegro 0 1 0 1
Spain Spain 0 1 0 1
Austria Austria 0 0 1 1
Belarus Belarus 0 0 1 1
North Korea North Korea 0 0 1 1
Slovakia Slovakia 0 0 1 1

EVENT RESULTS
Women's 10m Air Pistol
Country Medal Name Results   (Points)  
Ukraine Gold Olena Kostevych  483.3
Serbia and Montenegro Silver Jasna Sekaric  483.3
Bulgaria Bronze Maria Grozdeva  482.3

Men's 10m Air Pistol
Country Medal Name Results   (Points)  
China Gold Yifu Wang  690.0
Russia Silver Mikhail Nestruev  689.8
Russia Bronze Vladimir Isakov  684.3

Women's 10m Air Rifle
Country Medal Name Results   (Points)  
China Gold Li Du  502.0
Russia Silver Lioubov Galkina  501.5
Czech Republic Bronze Katerina Kurkova  501.1

Men's 10m Air Rifle
Country Medal Name Results   (Points)  
China Gold Qinan Zhu  702.7
China Silver Jie Li  701.3
Slovakia Bronze Jozef Gonci  697.4

Men's 10m Running Target
Country Medal Name Results   (Points)  
Germany Gold Manfred Kurzer  682.4
Russia Silver Alexander Blinov  678.0
Russia Bronze Dmitri Lykin  677.1

Women's 25m Pistol
Country Medal Name Results   (Points)  
Bulgaria Gold Maria Grozdeva  688.2
Czech Republic Silver Lenka Hykova  687.8
Azerbaijan Bronze Irada Ashumova  687.3

Men's 25m Rapid Fire Pistol
Country Medal Name Results   (Points)  
Germany Gold Ralf Schumann  694.9
Russia Silver Sergei Poliakov  692.7
Russia Bronze Sergei Alifirenko  692.3

Men's 50m Pistol
Country Medal Name Results   (Points)  
Russia Gold Mikhail Nestruev  663.3
South Korea Silver Jong Oh Jin  661.5
North Korea Bronze Jong-Su Kim  657.7

Women's 50m Rifle 3 x 20
Country Medal Name Results   (Points)  
Russia Gold Lioubov Galkina  688.4
Italy Silver Valentina Turisini  685.9
China Bronze Chengyi Wang  685.4

Men's 50m Rifle 3 x 40
Country Medal Name Results   (Points)  
China Gold Zhanbo Jia  1264.5
United States Silver Michael Anti  1263.1
Austria Bronze Christian Planer  1262.8

Men's 50m Rifle Prone
Country Medal Name Results   (Points)  
United States Gold Matthew Emmons  703.3
Germany Silver Christian Lusch  702.2
Belarus Bronze Sergei Martinov  701.6

Women's Double Trap
Country Medal Name Results   (Points)  
United States Gold Kim Rhode  146
South Korea Silver Bo Na Lee  145
China Bronze E Gao  142

Men's Double Trap
Country Medal Name Results   (Points)  
United Arab Emirates Gold Ahmed Almaktoum  189
India Silver Rajyavardhan Singh Rathore  179
China Bronze Zheng Wang  178

Women's Skeet
Country Medal Name Results   (Points)  
Hungary Gold Diana Igaly  97
China Silver Ning Wei  93
Azerbaijan Bronze Zemfira Meftakhetdinova  93

Men's Skeet
Country Medal Name Results   (Points)  
Italy Gold Andrea Benelli  149
Finland Silver Marko Kemppainen  149
Bronze Juan Miguel Rodriguez  147

Women's Trap
Country Medal Name Results   (Points)  
Australia Gold Suzanne Balogh  88
Spain Silver Maria Quintanal  84
South Korea Bronze Bo Na Lee  83

Men's Trap
Country Medal Name Results   (Points)  
Russia Gold Alexei Alipov  149
Italy Silver Giovanni Pellielo  146
Australia Bronze Adam Vella  145

Last Updated Tue. Aug 31, 5:00 PM
Search