Extra MustardSI On CampusFantasyPhoto GalleriesSwimsuitVideoFanNationSI KidsTNT
Sort By
Country Gold Silver Bronze Total
United States United States 8 12 5 25
Russia Russia 6 7 7 20
Ethiopia Ethiopia 2 3 2 7
Kenya Kenya 1 4 2 7
Greece Greece 2 2 1 5
Cuba Cuba 2 1 2 5
Jamaica Jamaica 2 1 2 5
Great Britain Great Britain 3 0 1 4
Ukraine Ukraine 1 1 2 4
Sweden Sweden 3 0 0 3
Morocco Morocco 2 1 0 3
Italy Italy 2 0 1 3
Belarus Belarus 1 1 1 3
Romania Romania 0 2 1 3
Australia Australia 0 1 2 3
China China 2 0 0 2
Japan Japan 2 0 0 2
Lithuania Lithuania 1 1 0 2
Bahamas Bahamas 1 0 1 2
Czech Republic Czech Republic 1 0 1 2
Poland Poland 1 0 1 2
Germany Germany 0 2 0 2
South Africa South Africa 0 2 0 2
Portugal Portugal 0 1 1 2
Spain Spain 0 1 1 2
Denmark Denmark 0 0 2 2
France France 0 0 2 2
Nigeria Nigeria 0 0 2 2
Cameroon Cameroon 1 0 0 1
Dominican Republic Dominican Republic 1 0 0 1
Norway Norway 1 0 0 1
Hungary Hungary 0 1 0 1
Latvia Latvia 0 1 0 1
Mexico Mexico 0 1 0 1
Brazil Brazil 0 0 1 1
Eritrea Eritrea 0 0 1 1
Estonia Estonia 0 0 1 1
Kazakhstan Kazakhstan 0 0 1 1
Slovenia Slovenia 0 0 1 1
Turkey Turkey 0 0 1 1

EVENT RESULTS
Women's 10000m
Country Medal Name Results   (Time)  
China Gold Huina Xing  30:24.36
Ethiopia Silver Ejagayehu Dibaba  30:24.98
Ethiopia Bronze Derartu Tulu  30:26.42

Men's 10000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Ethiopia Gold Kenenisa Bekele  27:05.10
Ethiopia Silver Sileshi Sihine  27:09.39
Eritrea Bronze Zersenay Tadesse  27:22.57

Women's 100m
Country Medal Name Results   (Time)  
Belarus Gold Yuliya Nesterenko  10.93
United States Silver Lauryn Williams  10.96
Jamaica Bronze Veronica Campbell  10.97

Men's 100m
Country Medal Name Results   (Time)  
United States Gold Justin Gatlin  9.85
Portugal Silver Francis Obikwelu  9.86
United States Bronze Maurice Greene  9.87

Women's 100m Hurdles
Country Medal Name Results   (Time)  
United States Gold Joanna Hayes  12.37
Ukraine Silver Yelena Krasovskaya  12.45
United States Bronze Melissa Morrison  12.56

Men's 110m Hurdles
Country Medal Name Results   (Time)  
China Gold Xiang Liu  12.91
United States Silver Terrence Trammell  13.18
Cuba Bronze Anier García  13.20

Women's 1500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Great Britain Gold Kelly Holmes  3:57.90
Russia Silver Tatyana Tomashova  3:58.12
Romania Bronze Maria Cioncan  3:58.39

Men's 1500m
Country Medal Name Results   (Time)  
Morocco Gold Hicham El Guerrouj  3:34.18
Kenya Silver Bernard Lagat  3:34.30
Portugal Bronze Rui Silva  3:34.68

Women's 200m
Country Medal Name Results   (Time)  
Jamaica Gold Veronica Campbell  22.05
United States Silver Allyson Felix  22.18
Bahamas Bronze Debbie Ferguson  22.30

Men's 200m
Country Medal Name Results   (Time)  
United States Gold Shawn Crawford  19.79
United States Silver Bernard Williams  20.01
United States Bronze Justin Gatlin  20.03

Women's 20km Walk
Country Medal Name Results   (Time)  
Greece Gold Athanasia Tsoumeleka  1:29:12
Russia Silver Olimpiada Ivanova  1:29:16
Australia Bronze Jane Saville  1:29:25

Men's 20km Walk
Country Medal Name Results   (Time)  
Italy Gold Ivano Brugnetti  1:19:40
Spain Silver Francisco Fernández  1:19:45
Australia Bronze Nathan Deakes  1:20:02

Men's 3000m Steeplechase
Country Medal Name Results   (Time)  
Kenya Gold Ezekiel Kemboi  8:05.81
Kenya Silver Brimin Kipruto  8:06.11
Kenya Bronze Paul Kipsiele Koech  8:06.64

Women's 400m
Country Medal Name Results   (Time)  
Bahamas Gold Tonique Darling  49.41
Mexico Silver Ana Guevara  49.56
Russia Bronze Natalya Antyukh  49.89

Men's 400m
Country Medal Name Results   (Time)  
United States Gold Jeremy Wariner  44.00
United States Silver Otis Harris  44.16
United States Bronze Derrick Brew  44.42

Women's 400m Hurdles
Country Medal Name Results   (Time)  
Greece Gold Faní Halkiá  52.82
Romania Silver Ionela Manolache  53.38
Ukraine Bronze Tatyana Tereshchuk  53.44

Men's 400m Hurdles
Country Medal Name Results   (Time)  
Dominican Republic Gold Felix Sánchez  47.63
Jamaica Silver Danny McFarlane 
France Bronze Naman Keita 

Women's 4 x 100m Relay
Country Medal Name Results   (Time)  
Jamaica Gold Aleen Bailey, Veronica Campbell, Tayna Lawrence, Beverly McDonald, Sherone Simpson  41.73
Russia Silver Olga Fedorova, Irina Khabarova, Larisa Kruglova, Yulia Tabakova  42.27
France Bronze Christine Arron, Sylviane Félix, Muriel Hurtis, Véronique Mang  42.54

Men's 4 x 100m Relay
Country Medal Name Results   (Time)  
Great Britain Gold Darren Campbell, Marlon Devonish, Jason Gardener, Mark Lewis-Francis  38.07
United States Silver Shawn Crawford, Justin Gatlin, Maurice Greene, Coby Miller, Darvis Patton  38.08
Nigeria Bronze Deji Aliu, Aaron Egbele, Uchenna Emedolu, Olusoji Fasuba  38.23

Women's 4 x 400m Relay
Country Medal Name Results   (Time)  
United States Gold Crystal Cox, Monique Henderson, Monique Hennagan, Sanya Richards, Moushaumi Robinson, DeeDee Trotter  3:19.01
Russia Silver Natalya Antyukh, Tatyana Fireva, Natalya Ivanova, Olesya Krasnomovets, Natalya Nazarova, Olesya Zykina  3:20.16
Jamaica Bronze Michelle Burgher, Nadia Davy, Sandie Richards, Ronetta Smith, Novlene Williams  3:22.00

Men's 4 x 400m Relay
Country Medal Name Results   (Time)  
United States Gold Derrick Brew, Otis Harris, Andrew Rock, Jeremy Wariner, Darold Williamson, Kelly Willie  2:55.91
Australia Silver Patrick Dwyer, Clinton Hill, Mark Ormrod, John Steffensen  3:00.60
Nigeria Bronze Musa Audu, James Godday, Enefiok Udo-Obong, Saul Weigopwa  3:00.90

Women's 5000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Ethiopia Gold Meseret Defar  14:45.65
Kenya Silver Isabella Ochichi  14:48.19
Ethiopia Bronze Tirunesh Dibaba  14:51.83

Men's 5000m
Country Medal Name Results   (Time)  
Morocco Gold Hicham El Guerrouj  13:14.39
Ethiopia Silver Kenenisa Bekele  13:14.59
Kenya Bronze Eliud Kipchoge  13:15.10

Men's 50km Walk
Country Medal Name Results   (Time)  
Poland Gold Robert Korzeniowski  3:38:46
Russia Silver Denis Nizhegorodov  3:42:50
Russia Bronze Aleksey Voyevodin  3:43:34

Women's 800m
Country Medal Name Results   (Time)  
Great Britain Gold Kelly Holmes  1:56.38
Morocco Silver Hasna Benhassi  1:56.43
Slovenia Bronze Jolanda Ceplak  1:56.43

Men's 800m
Country Medal Name Results   (Time)  
Russia Gold Yuriy Borzakovskiy  1:44.45
South Africa Silver Mbulaeni Mulaudzi  1:44.61
Denmark Bronze Wilson Kipketer  1:44.65

Men's Decathlon
Country Medal Name Results   (Points)  
Czech Republic Gold Roman Šebrle  8893
United States Silver Bryan Clay  8820
Kazakhstan Bronze Dmitriy Karpov  8725

Women's Discus Throw
Country Medal Name Results   (Meters)  
Russia Gold Natalya Sadova  67.02
Greece Silver Anastasía Kelesídou  66.68
Belarus Bronze Irina Yatchenko  66.17

Men's Discus Throw
Country Medal Name Results   (Meters)  
Lithuania Gold Virgilijus Alekna  69.89
Hungary Silver Zoltán Kövágó  67.04
Estonia Bronze Aleksander Tammert  66.66

Women's Hammer Throw
Country Medal Name Results   (Meters)  
Russia Gold Olga Kuzenkova  75.02
Cuba Silver Yipsi Moreno  73.36
Cuba Bronze Yunaika Crawford  73.16

Men's Hammer Throw
Country Medal Name Results   (Meters)  
Japan Gold Koji Murofushi  82.91
Belarus Silver Ivan Tikhon  79.81
Turkey Bronze Esref Apak  79.51

Women's Heptathlon
Country Medal Name Results   (Points)  
Sweden Gold Carolina Klüft  6952
Lithuania Silver Austra Skujyte  6435
Great Britain Bronze Kelly Sotherton  6424

Women's High Jump
Country Medal Name Results   (Meters)  
Russia Gold Yelena Slesarenko  2.06
South Africa Silver Hestrie Cloete  2.02
Ukraine Bronze Viktoriya Styopina  2.02

Men's High Jump
Country Medal Name Results   (Meters)  
Sweden Gold Stefan Holm  2.36
United States Silver Matt Hemingway  2.34
Czech Republic Bronze Jaroslav Bába  2.34

Women's Javelin Throw
Country Medal Name Results   (Meters)  
Cuba Gold Osleidys Menéndez  71.53
Germany Silver Steffi Nerius  65.82
Greece Bronze Miréla Manjani  64.29

Men's Javelin Throw
Country Medal Name Results   (Meters)  
Norway Gold Andreas Thorkildssen  86.50
Latvia Silver Vadims Vasilevskis  84.95
Russia Bronze Sergey Makarov  84.84

Women's Long Jump
Country Medal Name Results   (Meters)  
Russia Gold Tatyana Lebedeva  7.07
Russia Silver Irina Simagina  7.05
Russia Bronze Tatyana Kotova  7.05

Men's Long Jump
Country Medal Name Results   (Meters)  
United States Gold Dwight Phillips  8.59
United States Silver John Moffitt  8.47
Spain Bronze Joan Lino Martínez  8.32

Women's Marathon
Country Medal Name Results   (Time)  
Japan Gold Mizuki Noguchi  2:26:20
Kenya Silver Catherine Ndereba  2:26:32
United States Bronze Deena Kastor  2:27:20

Men's Marathon
Country Medal Name Results   (Time)  
Italy Gold Stefano Baldini  2:10:55
United States Silver Mebrahtom Keflezighi  2:11:29
Brazil Bronze Vanderlei de Lima  2:12:11

Women's Pole Vault
Country Medal Name Results   (Meters)  
Russia Gold Yelena Isinbayeva  4.91
Russia Silver Svetlana Feofanova  4.75
Poland Bronze Anna Rogowska  4.70

Men's Pole Vault
Country Medal Name Results   (Meters)  
United States Gold Tim Mack  5.95
United States Silver Toby Stevenson  5.90
Italy Bronze Giuseppe Gibilisco  5.85

Women's Shot Put
Country Medal Name Results   (Meters)  
Cuba Gold Yumileidi Cumbá  19.59
Germany Silver Nadine Kleinert  19.55
Russia Bronze Svetlana Krivelyova  19.49

Men's Shot Put
Country Medal Name Results   (Meters)  
Ukraine Gold Yuriy Belonog  21.16
United States Silver Adam Nelson  21.16
Denmark Bronze Joachim Olsen  21.07

Women's Triple Jump
Country Medal Name Results   (Meters)  
Cameroon Gold Françoise Mbango  15.30
Greece Silver Hrysopiyí Devetzí  15.25
Russia Bronze Tatyana Lebedeva  15.14

Men's Triple Jump
Country Medal Name Results   (Meters)  
Sweden Gold Christian Olsson  17.79
Romania Silver Marian Oprea  17.55
Russia Bronze Danila Burkenya  17.48

Last Updated Tue. Aug 31, 5:00 PM
Search