Extra MustardSI On CampusFantasyPhoto GalleriesSwimsuitVideoFanNationSI KidsTNT
Sort By
Sport Gold Silver Bronze Total
Swimming Swimming 12 9 7 28
Track and Field Track and Field 8 12 5 25
Synchronized Swimming Synchronized Swimming 0 0 2 2
Gymnastics Gymnastics  (Artistic) 2 6 1 9
Wrestling Wrestling  (Freestyle) 1 3 1 5
Cycling Cycling  (Road) 1 1 1 3
Basketball Basketball 1 0 1 2
Boxing Boxing 1 0 1 2
Fencing Fencing 1 0 1 2
Volleyball Volleyball  (Beach) 1 0 1 2
Equestrian Equestrian  (Jumping) 0 1 1 2
Equestrian Equestrian  (Three-Day Event) 0 1 1 2
Cycling Cycling  (Track) 0 0 1 1
Equestrian Equestrian  (Dressage) 0 0 1 1
Judo Judo 0 0 1 1
Triathlon Triathlon 0 0 1 1
Water Polo Water Polo 0 0 1 1
Wrestling Wrestling  (Greco-Roman) 0 0 1 1
Shooting Shooting 2 1 0 3
Rowing Rowing 1 1 0 2
Sailing Sailing 1 1 0 2
Taekwondo Taekwondo 1 1 0 2
Soccer Soccer 1 0 0 1
Softball Softball 1 0 0 1
Canoe/Kayak Canoe/Kayak  (Slalom) 0 1 0 1
Tennis Tennis 0 1 0 1

Basketball Basketball
Women's Team
Medal Name Results   (Score)  
Gold Sue Bird, Swin Cash, Tamika Catchings, Yolanda Griffith, Shannon Johnson, Lisa Leslie, Ruth Riley, Katie Smith, Dawn Staley, Sheryl Swoopes, Diana Taurasi, Tina Thompson 74-63
Men's Team
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Carmelo Anthony, Carlos Boozer, Tim Duncan, Allen Iverson, Lebron James, Richard Jefferson, Stephon Marbury, Shawn Marion, Lamar Odom, Emeka Okafor, Amaré Stoudemire, Dwyane Wade 104-96

Boxing Boxing
Men's Light Heavyweight
Medal Name Results   (Score)  
Gold Andre Ward 20-13
Men's Middleweight
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Andre Dirrell 18-23

Canoe/Kayak Canoe/Kayak  (Slalom)
Women's K1
Medal Name Results   (Time)  
Silver Rebecca Giddens 214.62

Cycling Cycling  (Road)
Women's Individual time trial
Medal Name Results   (Time)  
Silver Dede Barry +24
Men's Individual time trial
Medal Name Results   (Time)  
Gold Tyler Hamilton 57:31
Bronze Bobby Julich +26

Cycling Cycling  (Track)
Women's Points Race
Medal Name Results   (Points)  
Bronze Erin Mirabella 9

Equestrian Equestrian  (Dressage)
Team
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Aragon, Brentina, Robert Dover, FBW Kennedy, Debbie McDonald, Relevant, Günther Seidel, Lisa Wilcox 71.500

Equestrian Equestrian  (Jumping)
Individual
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Chris Kappler, Royal Kaliber 8.00
Team
Medal Name Results   (Score)  
Silver Authentic, Fein Cera, Chris Kappler, Beezie Madden-Patton, Royal Kaliber, Sapphire, McLain Ward, Peter Wylde 20.00

Equestrian Equestrian  (Three-Day Event)
Individual
Medal Name Results   (Score)  
Silver Kimberly Severson, Winsome Adante 45.20
Team
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Carrick, Darren Chiacchia, Jacob Two Two, My Beau, Julie Richards, Kimberly Severson, Amy Tryon, John Williams, Windfall 2, Winsome Adante 145.60

Fencing Fencing
Women's Individual Sabre
Medal Name Results   (Score)  
Gold Mariel Zagunis 15-9
Bronze Sada Jacobson 15-7

Gymnastics Gymnastics  (Artistic)
Women's Beam
Medal Name Results   (Score)  
Silver Carly Patterson 9.775
Men's Horizontal Bar
Medal Name Results   (Score)  
Silver Paul Hamm 9.812
Women's Individual All-Around
Medal Name Results   (Score)  
Gold Carly Patterson 38.387
Men's Individual All-Around
Medal Name Results   (Score)  
Gold Paul Hamm 57.823
Women's Team
Medal Name Results   (Score)  
Silver Mohini Bhardwaj, Annia Hatch, Terin Humphrey, Courtney Kupets, Courtney McCool, Carly Patterson 113.584
Men's Team
Medal Name Results   (Score)  
Silver Jason Gatson, Morgan Hamm, Paul Hamm, Brett McClure, Blaine Wilson, Guard Young 172.933
Women's Uneven Bars
Medal Name Results   (Score)  
Silver Terin Humphrey 9.662
Bronze Courtney Kupets 9.637
Women's Vault
Medal Name Results   (Score)  
Silver Annia Hatch 9.481

Judo Judo
Men's 73kg
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Jimmy Pedro 1110-0001

Rowing Rowing
Women's Eight
Medal Name Results   (Time)  
Silver Alison Cox, Caryn Davies, Megan Dirkmaat, Kate Johnson, Laurel Korholz, Samantha Magee, Anna Mickelson, Lianne Nelson, Mary Whipple 6:19.56
Men's Eight
Medal Name Results   (Time)  
Gold Chris Ahrens, Wyatt Allen, Dan Beery, Pete Cipollone, Matthew Deakin, Joseph Hansen, Beau Hoopman, Jason Read, Bryan Volpenhein 5:42.48

Sailing Sailing
Men's 470
Medal Name Results   (Points)  
Gold Kevin Burnham, Paul Foerster 71
Tornado
Medal Name Results   (Points)  
Silver John Lovell, Charlie Ogletree 45

Shooting Shooting
Men's 50m Rifle 3 x 40
Medal Name Results   (Points)  
Silver Michael Anti 1263.1
Men's 50m Rifle Prone
Medal Name Results   (Points)  
Gold Matthew Emmons 703.3
Women's Double Trap
Medal Name Results   (Points)  
Gold Kim Rhode 146

Soccer Soccer
Women's Team
Medal Name Results   (Score)  
Gold Shannon Boxx, Brandi Chastain, Joy Fawcett, Julie Foudy, Mia Hamm, Angela Hucles, Kristine Lilly, Kristen Luckenbill, Kate Markgraf, Heather Mitts, Heather O'Reilly, Cindy Parlow, Christie Rampone, Cat Reddick, Briana Scurry, Lindsay Tarpley, Aly Wagner, Abby Wambach 2-1

Softball Softball
Women's Team
Medal Name Results   (Score)  
Gold Laura Berg, Crystl Bustos, Lisa Fernandez, Jennie Finch, Tairia Flowers, Amanda Freed, Lori Harrigan, Lovieanne Jung, Kelly Kretschman, Jessica Mendoza, Stacey Nuveman, Leah O'Brien-Amico, Catherine Osterman, Jenny Topping, Natasha Watley 5-1

Swimming Swimming
Women's 100m Backstroke
Medal Name Results   (Time)  
Gold Natalie Coughlin 1:00.37
Men's 100m Backstroke
Medal Name Results   (Time)  
Gold Aaron Peirsol 54.06
Men's 100m Breaststroke
Medal Name Results   (Time)  
Silver Brendan Hansen 1:00.25
Men's 100m Butterfly
Medal Name Results   (Time)  
Gold Michael Phelps 51.25
Silver Ian Crocker 51.29
Women's 100m Freestyle
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Natalie Coughlin 54.40
Men's 1500m Freestyle
Medal Name Results   (Time)  
Silver Larsen Jensen 14:45.29
Men's 200m Backstroke
Medal Name Results   (Time)  
Gold Aaron Peirsol 1:54.95
Women's 200m Breaststroke
Medal Name Results   (Time)  
Gold Amanda Beard 2:23.37
Men's 200m Breaststroke
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Brendan Hansen 2:10.87
Men's 200m Butterfly
Medal Name Results   (Time)  
Gold Michael Phelps 1:54.04
Men's 200m Freestyle
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Michael Phelps 1:45.32
Women's 200m Individual Medley
Medal Name Results   (Time)  
Silver Amanda Beard 2:11.70
Men's 200m Individual Medley
Medal Name Results   (Time)  
Gold Michael Phelps 1:57.14
Silver Ryan Lochte 1:58.78
Women's 400m Freestyle
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Kaitlin Sandeno 4:06.19
Men's 400m Freestyle
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Klete Keller 3:44.11
Women's 400m Individual Medley
Medal Name Results   (Time)  
Silver Kaitlin Sandeno 4:34.95
Men's 400m Individual Medley
Medal Name Results   (Time)  
Gold Michael Phelps 4:08.26
Silver Erik Vendt 4:11.81
Women's 4 x 100m Freestyle Relay
Medal Name Results   (Time)  
Silver Lindsay Benko, Maritza Correia, Natalie Coughlin, Kara Lynn Joyce, Colleen Lanne, Jenny Thompson, Amanda Weir 3:36.39
Men's 4 x 100m Freestyle Relay
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Ian Crocker, Nate Dusing, Gary Hall Jr., Jason Lezak, Michael Phelps, Neil Walker, Gabe Woodward 3:14.62
Women's 4 x 100m Medley Relay
Medal Name Results   (Time)  
Silver Amanda Beard, Haley Cope, Natalie Coughlin, Kara Lynn Joyce, Dana Kirk, Rachel Komisarz, Jenny Thompson, Amanda Weir 3:59.12
Men's 4 x 100m Medley Relay
Medal Name Results   (Time)  
Gold Ian Crocker, Mark Gangloff, Brendan Hansen, Lenny Krayzelburg, Jason Lezak, Aaron Peirsol, Michael Phelps, Neil Walker 3:30.68
Women's 4 x 200m Freestyle Relay
Medal Name Results   (Time)  
Gold Natalie Coughlin, Carly Piper, Kaitlin Sandeno, Dana Vollmer 7:53.42
Men's 4 x 200m Freestyle Relay
Medal Name Results   (Time)  
Gold Scott Goldblatt, Klete Keller, Dan Ketchum, Ryan Lochte, Michael Phelps, Peter Vanderkaay 7:07.33
Men's 50m Freestyle
Medal Name Results   (Time)  
Gold Gary Hall Jr. 21.93
Women's 800m Freestyle
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Diana Munz 8:26.61

Synchronized Swimming Synchronized Swimming
Women's Duet
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Alison Bartosik, Anna Kozlova 96.918
Women's Team
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Alison Bartosik, Tammy Crow, Erin Dobratz, Becky Jasontek, Anna Kozlova, Sara Lowe, Lauren McFall, Stephanie Nesbitt, Kendra Zanotto 97.418

Taekwondo Taekwondo
Women's Featherweight 49-57kg
Medal Name Results   (Score)  
Silver Nia Abdallah 1-2
Men's Welterweight 68-80kg
Medal Name Results   (Score)  
Gold Steven Lopez 3-0

Tennis Tennis
Men's Singles
Medal Name Results   (Score)  
Silver Mardy Fish 2-3

Track and Field Track and Field
Women's 100m
Medal Name Results   (Time)  
Silver Lauryn Williams 10.96
Men's 100m
Medal Name Results   (Time)  
Gold Justin Gatlin 9.85
Bronze Maurice Greene 9.87
Women's 100m Hurdles
Medal Name Results   (Time)  
Gold Joanna Hayes 12.37
Bronze Melissa Morrison 12.56
Men's 110m Hurdles
Medal Name Results   (Time)  
Silver Terrence Trammell 13.18
Women's 200m
Medal Name Results   (Time)  
Silver Allyson Felix 22.18
Men's 200m
Medal Name Results   (Time)  
Gold Shawn Crawford 19.79
Silver Bernard Williams 20.01
Bronze Justin Gatlin 20.03
Men's 400m
Medal Name Results   (Time)  
Gold Jeremy Wariner 44.00
Silver Otis Harris 44.16
Bronze Derrick Brew 44.42
Men's 4 x 100m Relay
Medal Name Results   (Time)  
Silver Shawn Crawford, Justin Gatlin, Maurice Greene, Coby Miller, Darvis Patton 38.08
Women's 4 x 400m Relay
Medal Name Results   (Time)  
Gold Crystal Cox, Monique Henderson, Monique Hennagan, Sanya Richards, Moushaumi Robinson, DeeDee Trotter 3:19.01
Men's 4 x 400m Relay
Medal Name Results   (Time)  
Gold Derrick Brew, Otis Harris, Andrew Rock, Jeremy Wariner, Darold Williamson, Kelly Willie 2:55.91
Men's Decathlon
Medal Name Results   (Points)  
Silver Bryan Clay 8820
Men's High Jump
Medal Name Results   (Meters)  
Silver Matt Hemingway 2.34
Men's Long Jump
Medal Name Results   (Meters)  
Gold Dwight Phillips 8.59
Silver John Moffitt 8.47
Women's Marathon
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Deena Kastor 2:27:20
Men's Marathon
Medal Name Results   (Time)  
Silver Mebrahtom Keflezighi 2:11:29
Men's Pole Vault
Medal Name Results   (Meters)  
Gold Tim Mack 5.95
Silver Toby Stevenson 5.90
Men's Shot Put
Medal Name Results   (Meters)  
Silver Adam Nelson 21.16

Triathlon Triathlon
Women's Olympic Distance
Medal Name Results   (Time)  
Bronze Susan Williams 2:05:08.92

Volleyball Volleyball  (Beach)
Women's Team
Medal Name Results   (Score)  
Gold Misty May, Kerri Walsh 2-0
Bronze Holly McPeak, Elaine Youngs 2-1

Water Polo Water Polo
Women's Team
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Robin Beauregard, Margaret Dingeldein, Ellen Estes, Jacqueline Frank, Natalie Golda, Ericka Lorenz, Heather Moody, Thalia Munro, Nicolle Payne, Heather Petri, Kelly Rulon, Amber Stachowski, Brenda Villa 6-5

Wrestling Wrestling  (Freestyle)
Women's 48kg
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Patricia Miranda 3-1
Men's 55kg
Medal Name Results   (Score)  
Silver Stephen Abas 1-3
Women's 63kg
Medal Name Results   (Score)  
Silver Sara McMann 1-3
Men's 66kg
Medal Name Results   (Score)  
Silver Jamie Kelly 1-3
Men's 84kg
Medal Name Results   (Score)  
Gold Cael Sanderson 3-1

Wrestling Wrestling  (Greco-Roman)
Men's 120kg
Medal Name Results   (Score)  
Bronze Rulon Gardner 3-0

Last Updated Thu. Oct 21, 12:56 AM
Search