STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS JUDO EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Satoshi Ishii  Abdullo Tangriev  Oscar Brayson , Teddy Riner 
JapanJapan   UzbekistanUzbekistan   CubaCubaFranceFrance  
Men's +100kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL CONTEST
JapanJapan  Satoshi Ishii  0010  Gold 
UzbekistanUzbekistan  Abdullo Tangriev  0000  Silver 
BRONZE MEDAL CONTEST 1
CubaCuba  Oscar Brayson  0200  Bronze 
IranIran  Mohammad Reza Rodaki  0000   
BRONZE MEDAL CONTEST 2
FranceFrance  Teddy Riner  1011  Bronze 
GeorgiaGeorgia  Lasha Gujejiani  0000   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL CONTEST 1
JapanJapan  Satoshi Ishii  1011   
GeorgiaGeorgia  Lasha Gujejiani  0000   
SEMIFINAL CONTEST 2
UzbekistanUzbekistan  Abdullo Tangriev  1010   
CubaCuba  Oscar Brayson  0011   
REPECHAGE SEMIFINAL CONTEST 1
IranIran  Mohammad Reza Rodaki  1010   
RussiaRussia  Tamerlan Tmenov  0001   
REPECHAGE SEMIFINAL CONTEST 2
FranceFrance  Teddy Riner  1000   
BrazilBrazil  Joao Schlittler  0000   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL CONTEST 1
JapanJapan  Satoshi Ishii  1001   
RussiaRussia  Tamerlan Tmenov  0000   
QUARTERFINAL CONTEST 2
GeorgiaGeorgia  Lasha Gujejiani  0011   
IranIran  Mohammad Reza Rodaki  0000   
QUARTERFINAL CONTEST 3
UzbekistanUzbekistan  Abdullo Tangriev  0001   
FranceFrance  Teddy Riner  0000   
QUARTERFINAL CONTEST 4
CubaCuba  Oscar Brayson  1000   
BrazilBrazil  Joao Schlittler  0000   
REPECHAGE ROUND 3 CONTEST 1
RussiaRussia  Tamerlan Tmenov  0010   
ItalyItaly  Paolo Bianchessi  0000   
REPECHAGE ROUND 3 CONTEST 2
IranIran  Mohammad Reza Rodaki  1001   
United StatesUnited States  Daniel Mccormick  0001   
REPECHAGE ROUND 3 CONTEST 3
FranceFrance  Teddy Riner  0020   
GermanyGermany  Andreas Tolzer  0010   
REPECHAGE ROUND 3 CONTEST 4
BrazilBrazil  Joao Schlittler  1031   
LebanonLebanon  Rudy Hachache  0000   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND OF 16 CONTEST 1
RussiaRussia  Tamerlan Tmenov  0200   
ChinaChina  Song Pan  0000   
ROUND OF 16 CONTEST 2
JapanJapan  Satoshi Ishii  1001   
EgyptEgypt  Islam El Shehaby  0000   
ROUND OF 16 CONTEST 3
IranIran  Mohammad Reza Rodaki  1000   
IcelandIceland  Thormodur Arni Jonsson  0001   
ROUND OF 16 CONTEST 4
GeorgiaGeorgia  Lasha Gujejiani  1000   
United StatesUnited States  Daniel Mccormick  0000   
ROUND OF 16 CONTEST 5
FranceFrance  Teddy Riner  1000   
KazakhstanKazakhstan  Yeldos Ikhsangaliyev  0000   
ROUND OF 16 CONTEST 6
UzbekistanUzbekistan  Abdullo Tangriev  0010   
PolandPoland  Janusz Wojnarowicz  0000   
ROUND OF 16 CONTEST 7
BrazilBrazil  Joao Schlittler  0010   
EstoniaEstonia  Martin Padar  0000   
ROUND OF 16 CONTEST 8
CubaCuba  Oscar Brayson  1000   
PeruPeru  Carlos Zegarra  0000   
REPECHAGE ROUND 2 CONTEST 1
ItalyItaly  Paolo Bianchessi  0010   
EgyptEgypt  Islam El Shehaby  0000   
REPECHAGE ROUND 2 CONTEST 2
United StatesUnited States  Daniel Mccormick  0100   
GuamGuam  Ricardo Blas Jr  0010   
REPECHAGE ROUND 2 CONTEST 3
GermanyGermany  Andreas Tolzer  0100   
PolandPoland  Janusz Wojnarowicz  0010   
REPECHAGE ROUND 2 CONTEST 4
LebanonLebanon  Rudy Hachache  0200   
PeruPeru  Carlos Zegarra  0100   
Round of 32
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND OF 32 CONTEST 1
RussiaRussia  Tamerlan Tmenov  0101   
NetherlandsNetherlands  Dennis van der Geest  0000   
ROUND OF 32 CONTEST 2
ChinaChina  Song Pan  1001   
KyrgyzstanKyrgyzstan  Talant Dzhanagulov  0001   
ROUND OF 32 CONTEST 3
EgyptEgypt  Islam El Shehaby  0120   
HungaryHungary  Barna Bor  0010   
ROUND OF 32 CONTEST 4
JapanJapan  Satoshi Ishii  1011   
ItalyItaly  Paolo Bianchessi  0000   
ROUND OF 32 CONTEST 5
IcelandIceland  Thormodur Arni Jonsson  1000   
Puerto RicoPuerto Rico  Pablo Figueroa  0001   
ROUND OF 32 CONTEST 6
IranIran  Mohammad Reza Rodaki  1001   
BelarusBelarus  Yury Rybak  0001   
ROUND OF 32 CONTEST 7
United StatesUnited States  Daniel Mccormick  0010   
SenegalSenegal  Djegui Bathily  0001   
ROUND OF 32 CONTEST 8
GeorgiaGeorgia  Lasha Gujejiani  0200   
GuamGuam  Ricardo Blas Jr  0001   
ROUND OF 32 CONTEST 9
FranceFrance  Teddy Riner  0010   
TunisiaTunisia  Anis Chedli  0000   
ROUND OF 32 CONTEST 10
KazakhstanKazakhstan  Yeldos Ikhsangaliyev  0020   
AustraliaAustralia  Semir Pepic  0000   
ROUND OF 32 CONTEST 11
UzbekistanUzbekistan  Abdullo Tangriev  0211   
GermanyGermany  Andreas Tolzer  0000   
ROUND OF 32 CONTEST 12
PolandPoland  Janusz Wojnarowicz  1000   
MongoliaMongolia  Bayarjavkhlan Makhgal  0000   
ROUND OF 32 CONTEST 13
EstoniaEstonia  Martin Padar  1100   
South KoreaSouth Korea  Sungbum Kim  0000   
ROUND OF 32 CONTEST 14
BrazilBrazil  Joao Schlittler  0010   
UkraineUkraine  Yevgen Sotnikov  0001   
ROUND OF 32 CONTEST 15
PeruPeru  Carlos Zegarra  1001   
ArgentinaArgentina  Sandro Lopez  0001   
ROUND OF 32 CONTEST 16
CubaCuba  Oscar Brayson  1011   
LebanonLebanon  Rudy Hachache  0000   
Round of 64
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND OF 64 CONTEST 12
BelarusBelarus  Yury Rybak  1000   
SloveniaSlovenia  Matjaz Ceraj  0000   
ROUND OF 64 CONTEST 26
South KoreaSouth Korea  Sungbum Kim  1001   
HaitiHaiti  Joel Brutus  0000   
SI.com
Hot Topics: NBA Playoffs NHL Playoffs Chris Johnson Jameis Winston NFL Draft Michael Sam Aldon Smith
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint