STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS ROWING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Olaf Tufte  Ondrej Synek  Mahe Drysdale 
NorwayNorway   Czech RepublicCzech Republic   New ZealandNew Zealand  
Men's Single Sculls
Final
QUAL/RANK NATION ATHLETE RESULT MEDAL
FINAL 1
NorwayNorway  Olaf Tufte  6:59.83  Gold 
Czech RepublicCzech Republic  Ondrej Synek  7:00.63  Silver 
New ZealandNew Zealand  Mahe Drysdale  7:01.56  Bronze 
BelgiumBelgium  Tim Maeyens  7:03.40   
Great BritainGreat Britain  Alan Campbell  7:04.47   
SwedenSweden  Lassi Karonen  7:07.64   
Final
QUAL/RANK NATION ATHLETE RESULT MEDAL
FINAL 2
GermanyGermany  Marcel Hacker  7:07.82   
LithuaniaLithuania  Mindaugas Griskonis  7:09.23   
SwitzerlandSwitzerland  Andre Vonarburg  7:13.07   
GreeceGreece  Ioannis Christou  7:17.74   
United StatesUnited States  Ken Jurkowski  7:22.75   
AustraliaAustralia  Peter Hardcastle  7:27.34   
FINAL 3
NetherlandsNetherlands  Sjoerd Hamburger  6:58.71   
BrazilBrazil  Anderson Nocetti  7:01.54   
MexicoMexico  Patrick Loliger  7:03.97   
ChileChile  Oscar Vasquez  7:07.02   
EstoniaEstonia  Andrei Jamsa  7:19.60   
EgyptEgypt  Aly Ibrahim  7:26.06   
FINAL 4
UruguayUruguay  Leandro Salvagno  7:04.13   
Hong KongHong Kong  Hiu Fung Law  7:06.17   
IndiaIndia  Bajranglal Takhar  7:09.73   
MonacoMonaco  Mathias Raymond  7:14.27   
Chinese TaipeiChinese Taipei  Ming-Hui Wang  7:16.28   
FINAL 5
VenezuelaVenezuela  Dhison Alexander Hernandez  7:05.12   
IranIran  Mohsen Shadi naghdeh  7:06.54   
UzbekistanUzbekistan  Ruslan Naurzaliyev  7:09.98   
ColombiaColombia  Rodrigo Ideus  7:18.61   
CameroonCameroon  Paul Etia Ndoumbe  7:21.34   
AlgeriaAlgeria  Chaouki Dries  7:32.82   
Final
QUAL/RANK NATION ATHLETE RESULT MEDAL
FINAL 6
KenyaKenya  Matthew Lidaywa Mwange  7:52.59   
HondurasHonduras  Norberto Bernardez Avila  8:32.22   
Semifinals
QUAL/RANK NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL 1
1-A  SwedenSweden  Lassi Karonen  6:57.28   
2-A  NorwayNorway  Olaf Tufte  6:58.23   
3-A  BelgiumBelgium  Tim Maeyens  6:59.65   
4-B  GermanyGermany  Marcel Hacker  7:03.05   
5-B  SwitzerlandSwitzerland  Andre Vonarburg  7:14.64   
6-B  AustraliaAustralia  Peter Hardcastle  7:32.79   
SEMIFINAL 2
1-A  Czech RepublicCzech Republic  Ondrej Synek  7:03.57   
2-A  Great BritainGreat Britain  Alan Campbell  7:05.24   
3-A  New ZealandNew Zealand  Mahe Drysdale  7:05.57   
4-B  GreeceGreece  Ioannis Christou  7:06.02   
5-B  United StatesUnited States  Ken Jurkowski  7:11.52   
6-B  LithuaniaLithuania  Mindaugas Griskonis  7:20.32   
SEMIFINAL 3
1-C  MexicoMexico  Patrick Loliger  7:15.53   
2-C  ChileChile  Oscar Vasquez  7:17.17   
3-C  EgyptEgypt  Aly Ibrahim  7:20.73   
4-D  IndiaIndia  Bajranglal Takhar  7:23.00   
5-D  Chinese TaipeiChinese Taipei  Ming-Hui Wang  7:23.75   
6-D  Hong KongHong Kong  Hiu Fung Law  7:32.61   
SEMIFINAL 4
1-C  NetherlandsNetherlands  Sjoerd Hamburger  7:10.06   
2-C  EstoniaEstonia  Andrei Jamsa  7:16.38   
3-C  BrazilBrazil  Anderson Nocetti  7:18.78   
4-D  UruguayUruguay  Leandro Salvagno  7:32.83   
5-D  MonacoMonaco  Mathias Raymond  7:33.06   
DNS  ArgentinaArgentina  Santiago Fernandez     
Semifinals
QUAL/RANK NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL 5
1-E  IranIran  Mohsen Shadi naghdeh  7:20.34   
2-E  ColombiaColombia  Rodrigo Ideus  7:29.71   
3-E  UzbekistanUzbekistan  Ruslan Naurzaliyev  7:35.12   
HondurasHonduras  Norberto Bernardez Avila  8:29.65   
SEMIFINAL 6
1-E  VenezuelaVenezuela  Dhison Alexander Hernandez  7:18.85   
2-E  CameroonCameroon  Paul Etia Ndoumbe  7:29.68   
3-E  AlgeriaAlgeria  Chaouki Dries  7:34.84   
KenyaKenya  Matthew Lidaywa Mwange  7:49.17   
Quarterfinals
QUAL/RANK NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL 1
1-Q  GermanyGermany  Marcel Hacker  6:48.85   
2-Q  Great BritainGreat Britain  Alan Campbell  6:52.74   
3-Q  SwitzerlandSwitzerland  Andre Vonarburg  7:02.29   
4-Q  ChileChile  Oscar Vasquez  7:06.61   
5-Q  MonacoMonaco  Mathias Raymond  7:11.66   
6-Q  EgyptEgypt  Aly Ibrahim  7:24.77   
QUARTERFINAL 2
1-Q  NorwayNorway  Olaf Tufte  6:53.59   
2-Q  LithuaniaLithuania  Mindaugas Griskonis  6:54.47   
3-Q  GreeceGreece  Ioannis Christou  6:58.28   
4-Q  MexicoMexico  Patrick Loliger  7:04.30   
5-Q  BrazilBrazil  Anderson Nocetti  7:23.68   
6-Q  UruguayUruguay  Leandro Salvagno  7:26.85   
QUARTERFINAL 3
1-Q  Czech RepublicCzech Republic  Ondrej Synek  6:50.23   
2-Q  BelgiumBelgium  Tim Maeyens  6:52.70   
3-Q  AustraliaAustralia  Peter Hardcastle  7:00.09   
4-Q  EstoniaEstonia  Andrei Jamsa  7:05.48   
5-Q  Chinese TaipeiChinese Taipei  Ming-Hui Wang  7:17.08   
6-Q  Hong KongHong Kong  Hiu Fung Law  7:29.21   
QUARTERFINAL 4
1-Q  New ZealandNew Zealand  Mahe Drysdale  6:50.18   
2-Q  SwedenSweden  Lassi Karonen  6:50.40   
3-Q  United StatesUnited States  Ken Jurkowski  6:53.26   
4-Q  NetherlandsNetherlands  Sjoerd Hamburger  6:57.24   
5-Q  IndiaIndia  Bajranglal Takhar  7:19.01   
6-Q  ArgentinaArgentina  Santiago Fernandez  7:27.60   
Preliminary
QUAL/RANK NATION ATHLETE RESULT  
HEAT 1
1-Q  BelgiumBelgium  Tim Maeyens  7:16.60   
2-Q  SwitzerlandSwitzerland  Andre Vonarburg  7:26.21   
3-Q  GreeceGreece  Ioannis Christou  7:29.86   
4-Q  ArgentinaArgentina  Santiago Fernandez  7:38.87   
5-Q  IranIran  Mohsen Shadi naghdeh  7:48.24   
6-Q  KenyaKenya  Matthew Lidaywa Mwange  8:16.09   
HEAT 2
1-Q  New ZealandNew Zealand  Mahe Drysdale  7:28.80   
2-Q  BrazilBrazil  Anderson Nocetti  7:35.52   
3-Q  ChileChile  Oscar Vasquez  7:39.58   
4-Q  EstoniaEstonia  Andrei Jamsa  7:48.24   
5-Q  VenezuelaVenezuela  Dhison Alexander Hernandez  7:54.52   
DNS  ChinaChina  Liang Zhang     
HEAT 3
1-Q  SwedenSweden  Lassi Karonen  7:14.64   
2-Q  GermanyGermany  Marcel Hacker  7:26.71   
3-Q  Hong KongHong Kong  Hiu Fung Law  7:45.96   
4-Q  UruguayUruguay  Leandro Salvagno  7:52.53   
5-Q  CameroonCameroon  Paul Etia Ndoumbe  7:59.26   
6-Q  HondurasHonduras  Norberto Bernardez Avila  9:01.27   
HEAT 4
1-Q  Czech RepublicCzech Republic  Ondrej Synek  7:23.94   
2-Q  LithuaniaLithuania  Mindaugas Griskonis  7:28.05   
3-Q  IndiaIndia  Bajranglal Takhar  7:39.91   
4-Q  MonacoMonaco  Mathias Raymond  7:51.69   
5-Q  AlgeriaAlgeria  Chaouki Dries  7:57.65   
HEAT 5
1-Q  Great BritainGreat Britain  Alan Campbell  7:14.98   
2-Q  AustraliaAustralia  Peter Hardcastle  7:17.74   
3-Q  MexicoMexico  Patrick Loliger  7:22.55   
4-Q  United StatesUnited States  Ken Jurkowski  7:25.13   
5-Q  UzbekistanUzbekistan  Ruslan Naurzaliyev  7:58.43   
HEAT 6
1-Q  NorwayNorway  Olaf Tufte  7:20.20   
2-Q  NetherlandsNetherlands  Sjoerd Hamburger  7:27.05   
3-Q  EgyptEgypt  Aly Ibrahim  7:43.70   
4-Q  Chinese TaipeiChinese Taipei  Ming-Hui Wang  7:46.83   
5-Q  ColombiaColombia  Rodrigo Ideus  7:56.85   
SI.com
Hot Topics: Pat Tillman Jordan Spieth Bubba Watson Jadeveon Clowney Aldon Smith NFL Draft
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint