STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS TABLE TENNIS EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Lin Ma  Hao Wang  Liqin Wang 
ChinaChina   ChinaChina   ChinaChina  
Men's Singles
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL MATCH
ChinaChina  Lin Ma  Gold 
ChinaChina  Hao Wang  Silver 
BRONZE MEDAL MATCH
ChinaChina  Liqin Wang  Bronze 
SwedenSweden  Jorgen Persson   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL MATCH 1
ChinaChina  Hao Wang   
SwedenSweden  Jorgen Persson   
SEMIFINAL MATCH 2
ChinaChina  Lin Ma   
ChinaChina  Liqin Wang   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL MATCH 1
ChinaChina  Hao Wang   
Hong KongHong Kong  Lai Chak Ko   
QUARTERFINAL MATCH 2
SwedenSweden  Jorgen Persson   
CroatiaCroatia  Zoran Primorac   
QUARTERFINAL MATCH 3
ChinaChina  Liqin Wang   
CroatiaCroatia  Ruiwu Tan   
QUARTERFINAL MATCH 4
ChinaChina  Lin Ma   
South KoreaSouth Korea  Sang Eun Oh   
Round of 32
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 4 MATCH 1
ChinaChina  Hao Wang   
JapanJapan  Yo Kan   
ROUND 4 MATCH 2
Hong KongHong Kong  Lai Chak Ko   
GermanyGermany  Dimitrij Ovtcharov   
ROUND 4 MATCH 3
CroatiaCroatia  Zoran Primorac   
SingaporeSingapore  Zi Yang   
ROUND 4 MATCH 4
SwedenSweden  Jorgen Persson   
BelarusBelarus  Vladimir Samsonov   
ROUND 4 MATCH 5
ChinaChina  Liqin Wang   
AustriaAustria  Werner Schlager   
ROUND 4 MATCH 6
CroatiaCroatia  Ruiwu Tan   
Hong KongHong Kong  Ching Li   
ROUND 4 MATCH 7
South KoreaSouth Korea  Sang Eun Oh   
GermanyGermany  Timo Boll   
ROUND 4 MATCH 8
ChinaChina  Lin Ma   
GreeceGreece  Kalinikos Kreanga   
Round of 64
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 3 MATCH 1
ChinaChina  Hao Wang   
AustriaAustria  Weixing Chen   
ROUND 3 MATCH 2
JapanJapan  Yo Kan   
RussiaRussia  Alexei Smirnov   
ROUND 3 MATCH 3
GermanyGermany  Dimitrij Ovtcharov   
RomaniaRomania  Adrian Crisan   
ROUND 3 MATCH 4
Hong KongHong Kong  Lai Chak Ko   
South KoreaSouth Korea  Seung Min Ryu   
ROUND 3 MATCH 5
SingaporeSingapore  Zi Yang   
Chinese TaipeiChinese Taipei  Chih-Yuan Chuan   
ROUND 3 MATCH 6
CroatiaCroatia  Zoran Primorac   
DenmarkDenmark  Michael Maze   
ROUND 3 MATCH 7
SwedenSweden  Jorgen Persson   
Hong KongHong Kong  Yuk Cheung   
ROUND 3 MATCH 8
BelarusBelarus  Vladimir Samsonov   
GermanyGermany  Christian Suss   
ROUND 3 MATCH 9
ChinaChina  Liqin Wang   
PolandPoland  Lucjan Blaszczyk   
ROUND 3 MATCH 10
AustriaAustria  Werner Schlager   
South KoreaSouth Korea  Jae Young Yoon   
ROUND 3 MATCH 11
CroatiaCroatia  Ruiwu Tan   
SingaporeSingapore  Ning Gao   
ROUND 3 MATCH 12
Hong KongHong Kong  Ching Li   
North KoreaNorth Korea  Song Man Jang   
ROUND 3 MATCH 13
GermanyGermany  Timo Boll   
North KoreaNorth Korea  Hyok Bong Kim   
ROUND 3 MATCH 14
South KoreaSouth Korea  Sang Eun Oh   
NigeriaNigeria  Segun Toriola   
ROUND 3 MATCH 15
GreeceGreece  Kalinikos Kreanga   
JapanJapan  Jun Mizutani   
ROUND 3 MATCH 16
ChinaChina  Lin Ma   
SloveniaSlovenia  Bojan Tokic   
Preliminary round
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 2 MATCH 5
SingaporeSingapore  Zi Yang   
PortugalPortugal  Marcos Freitas   
ROUND 2 MATCH 6
CroatiaCroatia  Zoran Primorac   
AustriaAustria  Robert Gardos   
ROUND 2 MATCH 7
SwedenSweden  Jorgen Persson   
SerbiaSerbia  Aleksandar Karakasevic   
ROUND 2 MATCH 8
GermanyGermany  Christian Suss   
HungaryHungary  Janos Jakab   
ROUND 2 MATCH 9
PolandPoland  Lucjan Blaszczyk   
Czech RepublicCzech Republic  Petr Korbel   
ROUND 2 MATCH 10
South KoreaSouth Korea  Jae Young Yoon   
AustraliaAustralia  William Henzell   
ROUND 2 MATCH 11
CroatiaCroatia  Ruiwu Tan   
JapanJapan  Seiya Kishikawa   
ROUND 2 MATCH 12
North KoreaNorth Korea  Song Man Jang   
SpainSpain  Zhi Wen He   
ROUND 2 MATCH 13
North KoreaNorth Korea  Hyok Bong Kim   
Chinese TaipeiChinese Taipei  Peng-Lung Chiang   
ROUND 2 MATCH 14
NigeriaNigeria  Segun Toriola   
BelgiumBelgium  Jean-Michel Saive   
ROUND 2 MATCH 15
JapanJapan  Jun Mizutani   
FranceFrance  Damien Eloi   
ROUND 2 MATCH 16
SloveniaSlovenia  Bojan Tokic   
ItalyItaly  Mihai Bobocica   
Preliminary round
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 2 MATCH 1
AustriaAustria  Weixing Chen   
IndiaIndia  Sharath Kamal Achanta   
ROUND 2 MATCH 2
RussiaRussia  Alexei Smirnov   
Viet NamViet Nam  Kien Quoc Doan   
ROUND 2 MATCH 3
RomaniaRomania  Adrian Crisan   
Dominican RepublicDominican Republic  Ju Lin   
ROUND 2 MATCH 4
Hong KongHong Kong  Lai Chak Ko   
GreeceGreece  Panagiotis Gionis   
Preliminary round
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 1 MATCH 1
IndiaIndia  Sharath Kamal Achanta   
SpainSpain  Alfredo Carneros   
ROUND 1 MATCH 2
Viet NamViet Nam  Kien Quoc Doan   
FranceFrance  Christophe Legout   
ROUND 1 MATCH 3
Dominican RepublicDominican Republic  Ju Lin   
PortugalPortugal  Tiago Apolonia   
ROUND 1 MATCH 4
GreeceGreece  Panagiotis Gionis   
BrazilBrazil  Gustavo Tsuboi   
ROUND 1 MATCH 5
PortugalPortugal  Marcos Freitas   
EgyptEgypt  El-Sayed Lashin   
ROUND 1 MATCH 6
AustriaAustria  Robert Gardos   
North KoreaNorth Korea  Chol Guk Ri   
ROUND 1 MATCH 7
SerbiaSerbia  Aleksandar Karakasevic   
TurkeyTurkey  Cem Zeng   
ROUND 1 MATCH 8
HungaryHungary  Janos Jakab   
FranceFrance  Patrick Chila   
ROUND 1 MATCH 9
PolandPoland  Lucjan Blaszczyk   
Republic of CongoRepublic of Congo  Suraju Saka   
ROUND 1 MATCH 10
AustraliaAustralia  William Henzell   
SwedenSweden  Jens Lundqvist   
ROUND 1 MATCH 11
JapanJapan  Seiya Kishikawa   
CanadaCanada  Peng Zhang   
ROUND 1 MATCH 12
North KoreaNorth Korea  Song Man Jang   
ArgentinaArgentina  Song Liu   
ROUND 1 MATCH 13
North KoreaNorth Korea  Hyok Bong Kim   
BrazilBrazil  Thiago Monteiro   
ROUND 1 MATCH 14
NigeriaNigeria  Segun Toriola   
PortugalPortugal  Joao Monteiro   
ROUND 1 MATCH 15
FranceFrance  Damien Eloi   
EgyptEgypt  Ahmed Ali Saleh   
ROUND 1 MATCH 16
ItalyItaly  Mihai Bobocica   
RussiaRussia  Fedor Kuzmin   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
PRELIMINARY ROUND MATCH 13
ItalyItaly  Mihai Bobocica   
IranIran  Afshin Norouzi   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
PRELIMINARY ROUND MATCH 1
SpainSpain  Alfredo Carneros   
EgyptEgypt  Adel Massaad   
PRELIMINARY ROUND MATCH 2
Viet NamViet Nam  Kien Quoc Doan   
AustraliaAustralia  David Zalcberg   
PRELIMINARY ROUND MATCH 3
BrazilBrazil  Gustavo Tsuboi   
CanadaCanada  Pradeeban Peter-Paul   
PRELIMINARY ROUND MATCH 4
EgyptEgypt  El-Sayed Lashin   
ArgentinaArgentina  Pablo Tabachnik   
PRELIMINARY ROUND MATCH 5
TurkeyTurkey  Cem Zeng   
NigeriaNigeria  Monday Merotohun   
PRELIMINARY ROUND MATCH 6
Republic of CongoRepublic of Congo  Suraju Saka   
UkraineUkraine  Lei Kou   
PRELIMINARY ROUND MATCH 7
AustraliaAustralia  William Henzell   
AlgeriaAlgeria  Idir Khourta   
PRELIMINARY ROUND MATCH 8
CanadaCanada  Peng Zhang   
Trinidad and TobagoTrinidad and Tobago  Dexter St Louis   
PRELIMINARY ROUND MATCH 9
North KoreaNorth Korea  Song Man Jang   
ParaguayParaguay  Marcelo Aguirre   
PRELIMINARY ROUND MATCH 10
North KoreaNorth Korea  Hyok Bong Kim   
KuwaitKuwait  Ibrahim Al-Hasan   
PRELIMINARY ROUND MATCH 11
NigeriaNigeria  Segun Toriola   
United StatesUnited States  David Zhuang   
PRELIMINARY ROUND MATCH 12
EgyptEgypt  Ahmed Ali Saleh   
AustraliaAustralia  Kyle Davis   
SI.com
Hot Topics: NBA Playoffs NHL Playoffs NFL schedule LaMarcus Aldridge Michael Pineda Phil Jackson Tiger Woods
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint