STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS TABLE TENNIS EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Yining Zhang  Nan Wang  Yue Guo 
ChinaChina   ChinaChina   ChinaChina  
Women's Singles
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL MATCH
ChinaChina  Yining Zhang  Gold 
ChinaChina  Nan Wang  Silver 
BRONZE MEDAL MATCH
ChinaChina  Yue Guo  Bronze 
SingaporeSingapore  Jia Wei Li   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL MATCH 1
ChinaChina  Yining Zhang   
SingaporeSingapore  Jia Wei Li   
SEMIFINAL MATCH 2
ChinaChina  Nan Wang   
ChinaChina  Yue Guo   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL MATCH 1
ChinaChina  Yining Zhang   
SingaporeSingapore  Tianwei Feng   
QUARTERFINAL MATCH 2
SingaporeSingapore  Jia Wei Li   
United StatesUnited States  Chen Wang   
QUARTERFINAL MATCH 3
ChinaChina  Nan Wang   
Hong KongHong Kong  Yana Tie   
QUARTERFINAL MATCH 4
ChinaChina  Yue Guo   
Dominican RepublicDominican Republic  Xue Wu   
Round of 32
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 4 MATCH 1
ChinaChina  Yining Zhang   
JapanJapan  Ai Fukuhara   
ROUND 4 MATCH 2
SingaporeSingapore  Tianwei Feng   
NetherlandsNetherlands  Jie Li   
ROUND 4 MATCH 3
United StatesUnited States  Chen Wang   
South KoreaSouth Korea  Kyung Ah Kim   
ROUND 4 MATCH 4
SingaporeSingapore  Jia Wei Li   
Hong KongHong Kong  Ling Lin   
ROUND 4 MATCH 5
ChinaChina  Nan Wang   
South KoreaSouth Korea  Mi Young Park   
ROUND 4 MATCH 6
Hong KongHong Kong  Yana Tie   
AustriaAustria  Qiangbing Li   
ROUND 4 MATCH 7
Dominican RepublicDominican Republic  Xue Wu   
United StatesUnited States  Jun Gao   
ROUND 4 MATCH 8
ChinaChina  Yue Guo   
NetherlandsNetherlands  Jiao Li   
Round of 64
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 3 MATCH 1
ChinaChina  Yining Zhang   
BelarusBelarus  Viktoria Pavlovich   
ROUND 3 MATCH 2
JapanJapan  Ai Fukuhara   
TurkeyTurkey  Melek Hu   
ROUND 3 MATCH 3
NetherlandsNetherlands  Jie Li   
AustriaAustria  Jia Liu   
ROUND 3 MATCH 4
SingaporeSingapore  Tianwei Feng   
South KoreaSouth Korea  Ye Seo Dang   
ROUND 3 MATCH 5
South KoreaSouth Korea  Kyung Ah Kim   
JapanJapan  Haruna Fukuoka   
ROUND 3 MATCH 6
United StatesUnited States  Chen Wang   
HungaryHungary  Krisztina Toth   
ROUND 3 MATCH 7
Hong KongHong Kong  Ling Lin   
BelarusBelarus  Tatyana Kostromina   
ROUND 3 MATCH 8
SingaporeSingapore  Jia Wei Li   
CroatiaCroatia  Tamara Boros   
ROUND 3 MATCH 9
ChinaChina  Nan Wang   
HungaryHungary  Georgina Pota   
ROUND 3 MATCH 10
South KoreaSouth Korea  Mi Young Park   
North KoreaNorth Korea  Jong Kim   
ROUND 3 MATCH 11
AustriaAustria  Qiangbing Li   
GermanyGermany  Jiaduo Wu   
ROUND 3 MATCH 12
Hong KongHong Kong  Yana Tie   
SpainSpain  Yanfei Shen   
ROUND 3 MATCH 13
Dominican RepublicDominican Republic  Xue Wu   
SingaporeSingapore  Yue Gu Wang   
ROUND 3 MATCH 14
United StatesUnited States  Jun Gao   
JapanJapan  Sayaka Hirano   
ROUND 3 MATCH 15
NetherlandsNetherlands  Jiao Li   
LuxembourgLuxembourg  Xia Lian Ni   
ROUND 3 MATCH 16
ChinaChina  Yue Guo   
Hong KongHong Kong  Sui Fei Lau   
Preliminary round
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 2 MATCH 9
HungaryHungary  Georgina Pota   
Czech RepublicCzech Republic  Dana Hadacova   
ROUND 2 MATCH 10
North KoreaNorth Korea  Jong Kim   
RomaniaRomania  Daniela Dodean   
ROUND 2 MATCH 11
AustriaAustria  Qiangbing Li   
ItalyItaly  Wenling Tan Monfardini   
ROUND 2 MATCH 12
SpainSpain  Yanfei Shen   
CroatiaCroatia  Sandra Paovic   
ROUND 2 MATCH 13
Dominican RepublicDominican Republic  Xue Wu   
AustraliaAustralia  Stephanie Xu Sang   
ROUND 2 MATCH 14
United StatesUnited States  Jun Gao   
SlovakiaSlovakia  Eva Odorova   
ROUND 2 MATCH 15
LuxembourgLuxembourg  Xia Lian Ni   
Chinese TaipeiChinese Taipei  I-Hwa Huang   
ROUND 2 MATCH 16
Hong KongHong Kong  Sui Fei Lau   
FranceFrance  Yi Fang Xian   
Preliminary round
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 2 MATCH 1
BelarusBelarus  Viktoria Pavlovich   
RomaniaRomania  Elizabeta Samara   
ROUND 2 MATCH 2
TurkeyTurkey  Melek Hu   
GermanyGermany  Elke Schall   
ROUND 2 MATCH 3
NetherlandsNetherlands  Jie Li   
SpainSpain  Fang Zhu   
ROUND 2 MATCH 4
South KoreaSouth Korea  Ye Seo Dang   
AustraliaAustralia  Miao Miao   
ROUND 2 MATCH 5
JapanJapan  Haruna Fukuoka   
ThailandThailand  Nanthana Komwong   
ROUND 2 MATCH 6
HungaryHungary  Krisztina Toth   
LithuaniaLithuania  Ruta Paskauskiene   
ROUND 2 MATCH 7
BelarusBelarus  Tatyana Kostromina   
PolandPoland  Qian Li   
ROUND 2 MATCH 8
CroatiaCroatia  Tamara Boros   
ItalyItaly  Nikoleta Stefanova   
Preliminary round
W/L NATION ATHLETE RESULT  
ROUND 1 MATCH 1
RomaniaRomania  Elizabeta Samara   
Republic of CongoRepublic of Congo  Fen Yang   
ROUND 1 MATCH 2
TurkeyTurkey  Melek Hu   
Chinese TaipeiChinese Taipei  Li-Chun Pan   
ROUND 1 MATCH 3
SpainSpain  Fang Zhu   
UkraineUkraine  Margaryta Pesotska   
ROUND 1 MATCH 4
AustraliaAustralia  Miao Miao   
RussiaRussia  Irina Kotikhina   
ROUND 1 MATCH 5
ThailandThailand  Nanthana Komwong   
Dominican RepublicDominican Republic  Lian Qian   
ROUND 1 MATCH 6
LithuaniaLithuania  Ruta Paskauskiene   
North KoreaNorth Korea  Mi Yong Kim   
ROUND 1 MATCH 7
BelarusBelarus  Tatyana Kostromina   
CanadaCanada  Mo Zhang   
ROUND 1 MATCH 8
ItalyItaly  Nikoleta Stefanova   
RussiaRussia  Oksana Fadeeva   
ROUND 1 MATCH 9
Czech RepublicCzech Republic  Dana Hadacova   
BelarusBelarus  Veronika Pavlovich   
ROUND 1 MATCH 10
North KoreaNorth Korea  Jong Kim   
VenezuelaVenezuela  Fabiola Ramos   
ROUND 1 MATCH 11
ItalyItaly  Wenling Tan Monfardini   
UkraineUkraine  Tetyana Sorochinskaya   
ROUND 1 MATCH 12
CroatiaCroatia  Sandra Paovic   
AustraliaAustralia  Jian Fang Lay   
ROUND 1 MATCH 13
AustraliaAustralia  Stephanie Xu Sang   
RussiaRussia  Svetlana Ganina   
ROUND 1 MATCH 14
SlovakiaSlovakia  Eva Odorova   
HungaryHungary  Petra Lovas   
ROUND 1 MATCH 15
Chinese TaipeiChinese Taipei  I-Hwa Huang   
CroatiaCroatia  Andrea Bakula   
ROUND 1 MATCH 16
FranceFrance  Yi Fang Xian   
PolandPoland  Jie Xu   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
PRELIMINARY ROUND MATCH 13
SlovakiaSlovakia  Eva Odorova   
VanuatuVanuatu  Priscila Tommy   
PRELIMINARY ROUND MATCH 14
CroatiaCroatia  Andrea Bakula   
MexicoMexico  Yadira Silva   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
PRELIMINARY ROUND MATCH 1
Republic of CongoRepublic of Congo  Fen Yang   
United StatesUnited States  Crystal Xi Huang   
PRELIMINARY ROUND MATCH 2
Chinese TaipeiChinese Taipei  Li-Chun Pan   
EgyptEgypt  Shaimaa Abdul-Aziz   
PRELIMINARY ROUND MATCH 3
UkraineUkraine  Margaryta Pesotska   
KazakhstanKazakhstan  Marina Shumakova   
PRELIMINARY ROUND MATCH 4
AustraliaAustralia  Miao Miao   
NigeriaNigeria  Cecilia Otu Offiong   
PRELIMINARY ROUND MATCH 5
Dominican RepublicDominican Republic  Lian Qian   
CameroonCameroon  Victorine Agum Fomum   
PRELIMINARY ROUND MATCH 6
LithuaniaLithuania  Ruta Paskauskiene   
BrazilBrazil  Mariany Nonaka   
PRELIMINARY ROUND MATCH 7
CanadaCanada  Mo Zhang   
ColombiaColombia  Paula Medina   
PRELIMINARY ROUND MATCH 8
Czech RepublicCzech Republic  Dana Hadacova   
JordanJordan  Zeina Shaban   
PRELIMINARY ROUND MATCH 9
VenezuelaVenezuela  Fabiola Ramos   
CanadaCanada  Judy Long   
PRELIMINARY ROUND MATCH 10
UkraineUkraine  Tetyana Sorochinskaya   
EgyptEgypt  Noha Yossry   
PRELIMINARY ROUND MATCH 11
AustraliaAustralia  Jian Fang Lay   
IndiaIndia  Neha Aggarwal   
PRELIMINARY ROUND MATCH 12
AustraliaAustralia  Stephanie Xu Sang   
NigeriaNigeria  Bose Kaffo   
SI.com
Hot Topics: NBA Draft Yasiel Puig NHL Playoffs NBA Playoffs Mark Cuban Jabari Parker
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint