STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS WRESTLING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Henry Cejudo  Tomohiro Matsunaga  Besik Kudukhov , Radoslav Velikov 
United StatesUnited States   JapanJapan   RussiaRussiaBulgariaBulgaria  
Men's 55kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL BOUT
United StatesUnited States  Henry Cejudo  Gold 
JapanJapan  Tomohiro Matsunaga  Silver 
BRONZE MEDAL BOUT 1
BulgariaBulgaria  Radoslav Velikov  Bronze 
AzerbaijanAzerbaijan  Namig Sevdimov   
BRONZE MEDAL BOUT 2
RussiaRussia  Besik Kudukhov  Bronze 
UzbekistanUzbekistan  Dilshod Mansurov   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 1
BulgariaBulgaria  Radoslav Velikov   
GeorgiaGeorgia  Besarion Gochashvili   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 2
UzbekistanUzbekistan  Dilshod Mansurov   
TurkeyTurkey  Sezar Akgul   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
REPECHAGE QUARTERFINAL SUMMARY
BulgariaBulgaria  Radoslav Velikov     
REPECHAGE QUARTERFINAL BOUT 2
TurkeyTurkey  Sezar Akgul   
SenegalSenegal  Adama Diatta   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL BOUT 1
United StatesUnited States  Henry Cejudo  10   
AzerbaijanAzerbaijan  Namig Sevdimov  10   
SEMIFINAL BOUT 2
JapanJapan  Tomohiro Matsunaga   
RussiaRussia  Besik Kudukhov   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 1
AzerbaijanAzerbaijan  Namig Sevdimov   
South KoreaSouth Korea  Hyo-Sub Kim   
QUARTERFINAL BOUT 2
United StatesUnited States  Henry Cejudo   
GeorgiaGeorgia  Besarion Gochashvili   
QUARTERFINAL BOUT 3
RussiaRussia  Besik Kudukhov   
IranIran  Abbas Dabbaghi   
QUARTERFINAL BOUT 4
JapanJapan  Tomohiro Matsunaga   
UzbekistanUzbekistan  Dilshod Mansurov   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
1/8 FINAL BOUT 1
AzerbaijanAzerbaijan  Namig Sevdimov   
North KoreaNorth Korea  Kyong Il Yang   
1/8 FINAL BOUT 2
South KoreaSouth Korea  Hyo-Sub Kim   
SpainSpain  Francisco Jav. Sanchez   
1/8 FINAL BOUT 3
United StatesUnited States  Henry Cejudo   
BulgariaBulgaria  Radoslav Velikov   
1/8 FINAL BOUT 4
GeorgiaGeorgia  Besarion Gochashvili   
RomaniaRomania  Petru Toarca   
1/8 FINAL BOUT 5
IranIran  Abbas Dabbaghi   
ColombiaColombia  Fredy Serrano   
1/8 FINAL BOUT 6
RussiaRussia  Besik Kudukhov   
MongoliaMongolia  Naranbaatar Bayaraa   
1/8 FINAL BOUT 7
JapanJapan  Tomohiro Matsunaga   
TurkeyTurkey  Sezar Akgul   
1/8 FINAL BOUT 8
UzbekistanUzbekistan  Dilshod Mansurov   
BelarusBelarus  Rizvan Gadzhiev   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUALIFICATION BOUT 14
JapanJapan  Tomohiro Matsunaga   
SenegalSenegal  Adama Diatta   
QUALIFICATION BOUT 15
BelarusBelarus  Rizvan Gadzhiev  13   
CubaCuba  Maikel Perez   
QUALIFICATION BOUT 16
UzbekistanUzbekistan  Dilshod Mansurov   
KazakhstanKazakhstan  Zhassulan Mukhtarbekuly   
QUALIFICATION SUMMARY
North KoreaNorth Korea  Kyong Il Yang     
AzerbaijanAzerbaijan  Namig Sevdimov     
South KoreaSouth Korea  Hyo-Sub Kim     
SpainSpain  Francisco Jav. Sanchez     
United StatesUnited States  Henry Cejudo     
BulgariaBulgaria  Radoslav Velikov     
RomaniaRomania  Petru Toarca     
GeorgiaGeorgia  Besarion Gochashvili     
IranIran  Abbas Dabbaghi     
ColombiaColombia  Fredy Serrano     
MongoliaMongolia  Naranbaatar Bayaraa     
RussiaRussia  Besik Kudukhov     
TurkeyTurkey  Sezar Akgul     
SI.com
Hot Topics: Pat Tillman Jordan Spieth Bubba Watson Jadeveon Clowney Aldon Smith NFL Draft
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint