STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS WRESTLING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Buvaysa Saytiev  Soslan Tigiev  Murad Gaidarov , Kiril Terziev 
RussiaRussia   UzbekistanUzbekistan   BelarusBelarusBulgariaBulgaria  
Men's 74 kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL BOUT
RussiaRussia  Buvaysa Saytiev  Gold 
UzbekistanUzbekistan  Soslan Tigiev  Silver 
BRONZE MEDAL BOUT 1
BelarusBelarus  Murad Gaidarov  Bronze 
RomaniaRomania  Gheorghita Stefan   
BRONZE MEDAL BOUT 2
BulgariaBulgaria  Kiril Terziev  11  Bronze 
CubaCuba  Ivan Fundora   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 1
RomaniaRomania  Gheorghita Stefan   
GreeceGreece  Emzarios Bentinidis   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 2
CubaCuba  Ivan Fundora   
South KoreaSouth Korea  Byung-Kwan Cho   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
REPECHAGE QUARTERFINAL SUMMARY
RomaniaRomania  Gheorghita Stefan     
REPECHAGE QUARTERFINAL BOUT 2
South KoreaSouth Korea  Byung-Kwan Cho   
TurkeyTurkey  Ahmet Gulhan   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL BOUT 1
UzbekistanUzbekistan  Soslan Tigiev   
BelarusBelarus  Murad Gaidarov   
SEMIFINAL BOUT 2
RussiaRussia  Buvaysa Saytiev   
BulgariaBulgaria  Kiril Terziev   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 1
BelarusBelarus  Murad Gaidarov   
GeorgiaGeorgia  Gela Saghirashvili   
QUARTERFINAL BOUT 2
UzbekistanUzbekistan  Soslan Tigiev   
GreeceGreece  Emzarios Bentinidis   
QUARTERFINAL BOUT 3
BulgariaBulgaria  Kiril Terziev  15   
KyrgyzstanKyrgyzstan  Arsen Gitinov   
QUARTERFINAL BOUT 4
RussiaRussia  Buvaysa Saytiev   
CubaCuba  Ivan Fundora   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
1/8 FINAL BOUT 1
GeorgiaGeorgia  Gela Saghirashvili   
Guinea-BissauGuinea-Bissau  Augusto Midana   
1/8 FINAL BOUT 2
BelarusBelarus  Murad Gaidarov   
AzerbaijanAzerbaijan  Chamsulvara Chamsulvarayev   
1/8 FINAL BOUT 3
UzbekistanUzbekistan  Soslan Tigiev   
RomaniaRomania  Gheorghita Stefan   
1/8 FINAL BOUT 4
GreeceGreece  Emzarios Bentinidis   
CanadaCanada  Matt Gentry   
1/8 FINAL BOUT 5
BulgariaBulgaria  Kiril Terziev   
IranIran  Meisam Joukar   
1/8 FINAL BOUT 6
KyrgyzstanKyrgyzstan  Arsen Gitinov   
UkraineUkraine  Ibragim Aldatov   
1/8 FINAL BOUT 7
CubaCuba  Ivan Fundora   
United StatesUnited States  Ben Askren   
1/8 FINAL BOUT 8
RussiaRussia  Buvaysa Saytiev   
TurkeyTurkey  Ahmet Gulhan   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUALIFICATION BOUT 12
KyrgyzstanKyrgyzstan  Arsen Gitinov   
PolandPoland  Krystian Brzozowski   
QUALIFICATION BOUT 13
United StatesUnited States  Ben Askren   
HungaryHungary  Istvan Vereb   
QUALIFICATION BOUT 14
CubaCuba  Ivan Fundora  11   
ChinaChina  Riguleng Si   
QUALIFICATION BOUT 15
TurkeyTurkey  Ahmet Gulhan   
AustraliaAustralia  Ali Abdo   
QUALIFICATION BOUT 16
RussiaRussia  Buvaysa Saytiev   
South KoreaSouth Korea  Byung-Kwan Cho   
QUALIFICATION SUMMARY
GeorgiaGeorgia  Gela Saghirashvili     
Guinea-BissauGuinea-Bissau  Augusto Midana     
BelarusBelarus  Murad Gaidarov     
AzerbaijanAzerbaijan  Chamsulvara Chamsulvarayev     
RomaniaRomania  Gheorghita Stefan     
UzbekistanUzbekistan  Soslan Tigiev     
GreeceGreece  Emzarios Bentinidis     
CanadaCanada  Matt Gentry     
BulgariaBulgaria  Kiril Terziev     
IranIran  Meisam Joukar     
UkraineUkraine  Ibragim Aldatov     
SI.com
Hot Topics: NBA Playoffs NHL Playoffs Golden State Warriors Bryce Harper Paul Pierce Masai Ujiri
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint