STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS WRESTLING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Revazi Mindorashvili  Yusup Abdusalomov  Georgy Ketoev , Taras Danko 
GeorgiaGeorgia   TajikistanTajikistan   RussiaRussiaUkraineUkraine  
Men's 84 kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL BOUT
GeorgiaGeorgia  Revazi Mindorashvili  Gold 
TajikistanTajikistan  Yusup Abdusalomov  Silver 
BRONZE MEDAL BOUT 1
UkraineUkraine  Taras Danko  Bronze 
TurkeyTurkey  Serhat Balci   
BRONZE MEDAL BOUT 2
RussiaRussia  Georgy Ketoev  Bronze 
GermanyGermany  Davyd Bichinashvili   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL BOUT 1
TajikistanTajikistan  Yusup Abdusalomov   
TurkeyTurkey  Serhat Balci   
SEMIFINAL BOUT 2
GeorgiaGeorgia  Revazi Mindorashvili  11   
RussiaRussia  Georgy Ketoev   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 1
UkraineUkraine  Taras Danko   
AustraliaAustralia  Sandeep Kumar   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 2
GermanyGermany  Davyd Bichinashvili   
ArmeniaArmenia  Harutyun Yenokyan   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 4
RussiaRussia  Georgy Ketoev   
AzerbaijanAzerbaijan  Novruz Temrezov   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 1
TurkeyTurkey  Serhat Balci   
CubaCuba  Reineris Salas   
QUARTERFINAL BOUT 2
TajikistanTajikistan  Yusup Abdusalomov   
UkraineUkraine  Taras Danko   
QUARTERFINAL BOUT 3
GeorgiaGeorgia  Revazi Mindorashvili   
ArmeniaArmenia  Harutyun Yenokyan   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
1/8 FINAL BOUT 1
CubaCuba  Reineris Salas   
United StatesUnited States  Andy Hrovat   
1/8 FINAL BOUT 2
TurkeyTurkey  Serhat Balci   
CanadaCanada  Travis Cross   
1/8 FINAL BOUT 3
UkraineUkraine  Taras Danko   
ColombiaColombia  Jarlis Mosquera   
1/8 FINAL BOUT 4
TajikistanTajikistan  Yusup Abdusalomov   
AustraliaAustralia  Sandeep Kumar   
1/8 FINAL BOUT 5
ArmeniaArmenia  Harutyun Yenokyan  14   
TunisiaTunisia  Adnan Rhimi   
1/8 FINAL BOUT 6
GeorgiaGeorgia  Revazi Mindorashvili   
GermanyGermany  Davyd Bichinashvili   
1/8 FINAL BOUT 7
AzerbaijanAzerbaijan  Novruz Temrezov   
IranIran  Reza Yazdani   
1/8 FINAL BOUT 8
RussiaRussia  Georgy Ketoev   
UzbekistanUzbekistan  Zaurbek Sokhiev   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUALIFICATION BOUT 13
IranIran  Reza Yazdani   
PolandPoland  Radoslaw Horbik   
QUALIFICATION BOUT 14
AzerbaijanAzerbaijan  Novruz Temrezov   
MongoliaMongolia  Chagnaadorj Ganzorig   
QUALIFICATION BOUT 15
RussiaRussia  Georgy Ketoev   
ChinaChina  Ying Wang   
QUALIFICATION BOUT 16
UzbekistanUzbekistan  Zaurbek Sokhiev   
KazakhstanKazakhstan  Gennadiy Laliyev   
QUALIFICATION SUMMARY
United StatesUnited States  Andy Hrovat     
CubaCuba  Reineris Salas     
CanadaCanada  Travis Cross     
TurkeyTurkey  Serhat Balci     
ColombiaColombia  Jarlis Mosquera     
UkraineUkraine  Taras Danko     
AustraliaAustralia  Sandeep Kumar     
TajikistanTajikistan  Yusup Abdusalomov     
TunisiaTunisia  Adnan Rhimi     
ArmeniaArmenia  Harutyun Yenokyan     
GeorgiaGeorgia  Revazi Mindorashvili     
GermanyGermany  Davyd Bichinashvili     
SI.com
Hot Topics: Boston Marathon NBA Playoffs NHL Playoffs LaMarcus Aldridge Dwyane Wade Carlos Gomez
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint