STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS WRESTLING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Artur Taymazov  Bakhtiyar Akhmedov  Marid Mutalimov , David Musulbes 
UzbekistanUzbekistan   RussiaRussia   KazakhstanKazakhstanSlovakiaSlovakia  
Men's 120 kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL BOUT
UzbekistanUzbekistan  Artur Taymazov  Gold 
RussiaRussia  Bakhtiyar Akhmedov  Silver 
BRONZE MEDAL BOUT 1
SlovakiaSlovakia  David Musulbes  Bronze 
CubaCuba  Disney Rodriguez   
BRONZE MEDAL BOUT 2
KazakhstanKazakhstan  Marid Mutalimov  Bronze 
IranIran  Fardin Masoumi   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL BOUT 1
UzbekistanUzbekistan  Artur Taymazov   
SlovakiaSlovakia  David Musulbes   
SEMIFINAL BOUT 2
RussiaRussia  Bakhtiyar Akhmedov   
KazakhstanKazakhstan  Marid Mutalimov   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 1
CubaCuba  Disney Rodriguez   
AzerbaijanAzerbaijan  Ali Isayev   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 2
IranIran  Fardin Masoumi   
United StatesUnited States  Steve Mocco   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 4
RussiaRussia  Bakhtiyar Akhmedov   
United StatesUnited States  Steve Mocco   
REPECHAGE QUARTERFINAL SUMMARY
AzerbaijanAzerbaijan  Ali Isayev     
REPECHAGE QUARTERFINAL BOUT 2
IranIran  Fardin Masoumi   
BulgariaBulgaria  Bozhidar Boyadzhiev   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 1
UzbekistanUzbekistan  Artur Taymazov   
CubaCuba  Disney Rodriguez   
QUARTERFINAL BOUT 2
SlovakiaSlovakia  David Musulbes   
HungaryHungary  Otto Aubeli   
QUARTERFINAL BOUT 3
KazakhstanKazakhstan  Marid Mutalimov   
TurkeyTurkey  Mehmet Aydin Polatci   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
1/8 FINAL BOUT 1
UzbekistanUzbekistan  Artur Taymazov   
AzerbaijanAzerbaijan  Ali Isayev   
1/8 FINAL BOUT 2
CubaCuba  Disney Rodriguez   
RomaniaRomania  Rares Daniel Chintoan   
1/8 FINAL BOUT 3
SlovakiaSlovakia  David Musulbes   
NigeriaNigeria  Wilson Seiwari   
1/8 FINAL BOUT 4
HungaryHungary  Otto Aubeli  11   
PalauPalau  Florian Temengil   
1/8 FINAL BOUT 5
KazakhstanKazakhstan  Marid Mutalimov   
South KoreaSouth Korea  Jae-Gang Kim   
1/8 FINAL BOUT 6
TurkeyTurkey  Mehmet Aydin Polatci   
UkraineUkraine  Ivan Ishchenko   
1/8 FINAL BOUT 7
United StatesUnited States  Steve Mocco   
ChinaChina  Lei Liang   
1/8 FINAL BOUT 8
RussiaRussia  Bakhtiyar Akhmedov   
IranIran  Fardin Masoumi   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUALIFICATION BOUT 13
United StatesUnited States  Steve Mocco   
IndiaIndia  Rajiv Tomer   
QUALIFICATION BOUT 14
ChinaChina  Lei Liang   
PolandPoland  Bartlomiej Bartnicki   
QUALIFICATION BOUT 15
RussiaRussia  Bakhtiyar Akhmedov   
BulgariaBulgaria  Bozhidar Boyadzhiev   
QUALIFICATION BOUT 16
IranIran  Fardin Masoumi  12   
MexicoMexico  Lawrence Langowski   
QUALIFICATION SUMMARY
AzerbaijanAzerbaijan  Ali Isayev     
UzbekistanUzbekistan  Artur Taymazov     
RomaniaRomania  Rares Daniel Chintoan     
CubaCuba  Disney Rodriguez     
SlovakiaSlovakia  David Musulbes     
NigeriaNigeria  Wilson Seiwari     
PalauPalau  Florian Temengil     
HungaryHungary  Otto Aubeli     
South KoreaSouth Korea  Jae-Gang Kim     
KazakhstanKazakhstan  Marid Mutalimov     
UkraineUkraine  Ivan Ishchenko     
TurkeyTurkey  Mehmet Aydin Polatci     
SI.com
Hot Topics: NBA Playoffs NHL Playoffs NFL schedule LaMarcus Aldridge Michael Pineda Phil Jackson Tiger Woods
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint