STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS WRESTLING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Steeve Guenot  Kanatbek Begaliev  Armen Vardanyan , Mikhail Siamionau 
FranceFrance   KyrgyzstanKyrgyzstan   UkraineUkraineBelarusBelarus  
Men's 66 kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL BOUT
FranceFrance  Steeve Guenot  Gold 
KyrgyzstanKyrgyzstan  Kanatbek Begaliev  Silver 
BRONZE MEDAL BOUT 1
UkraineUkraine  Armen Vardanyan  11  Bronze 
BulgariaBulgaria  Nikolay Gergov   
BRONZE MEDAL BOUT 2
BelarusBelarus  Mikhail Siamionau  Bronze 
KazakhstanKazakhstan  Darkhan Bayakhmetov   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 1
UkraineUkraine  Armen Vardanyan   
United StatesUnited States  Jake Deitchler   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 2
BelarusBelarus  Mikhail Siamionau   
CubaCuba  Alain Milian   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
REPECHAGE QUARTERFINAL SUMMARY
United StatesUnited States  Jake Deitchler     
REPECHAGE QUARTERFINAL BOUT 2
CubaCuba  Alain Milian   
HungaryHungary  Tamas Loerincz   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL BOUT 1
KyrgyzstanKyrgyzstan  Kanatbek Begaliev   
BulgariaBulgaria  Nikolay Gergov   
SEMIFINAL BOUT 2
FranceFrance  Steeve Guenot   
KazakhstanKazakhstan  Darkhan Bayakhmetov   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 1
KyrgyzstanKyrgyzstan  Kanatbek Begaliev   
UkraineUkraine  Armen Vardanyan   
QUARTERFINAL BOUT 2
BulgariaBulgaria  Nikolay Gergov   
RussiaRussia  Sergey Kovalenko   
QUARTERFINAL BOUT 3
KazakhstanKazakhstan  Darkhan Bayakhmetov  11   
ChinaChina  Yanyan Li   
QUARTERFINAL BOUT 4
FranceFrance  Steeve Guenot   
BelarusBelarus  Mikhail Siamionau   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
1/8 FINAL BOUT 1
KyrgyzstanKyrgyzstan  Kanatbek Begaliev   
United StatesUnited States  Jake Deitchler   
1/8 FINAL BOUT 2
UkraineUkraine  Armen Vardanyan   
AzerbaijanAzerbaijan  Farid Mansurov   
1/8 FINAL BOUT 3
RussiaRussia  Sergey Kovalenko  12   
AlgeriaAlgeria  Mohamed Serir   
1/8 FINAL BOUT 4
BulgariaBulgaria  Nikolay Gergov   
TurkeyTurkey  Seref Eroglu   
1/8 FINAL BOUT 5
ChinaChina  Yanyan Li   
RomaniaRomania  Ion Iulian Panait   
1/8 FINAL BOUT 6
KazakhstanKazakhstan  Darkhan Bayakhmetov   
GermanyGermany  Marcus Thaetner   
1/8 FINAL BOUT 7
BelarusBelarus  Mikhail Siamionau   
IranIran  Ali Mohammadi   
1/8 FINAL BOUT 8
FranceFrance  Steeve Guenot   
HungaryHungary  Tamas Loerincz   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUALIFICATION BOUT 13
BelarusBelarus  Mikhail Siamionau   
LithuaniaLithuania  Aleksandr Kazakevic   
QUALIFICATION BOUT 14
IranIran  Ali Mohammadi   
South KoreaSouth Korea  Min-Chul Kim   
QUALIFICATION BOUT 15
FranceFrance  Steeve Guenot   
CubaCuba  Alain Milian   
QUALIFICATION BOUT 16
HungaryHungary  Tamas Loerincz   
ArmeniaArmenia  Arman Adikyan   
QUALIFICATION SUMMARY
United StatesUnited States  Jake Deitchler     
KyrgyzstanKyrgyzstan  Kanatbek Begaliev     
AzerbaijanAzerbaijan  Farid Mansurov     
UkraineUkraine  Armen Vardanyan     
AlgeriaAlgeria  Mohamed Serir     
RussiaRussia  Sergey Kovalenko     
TurkeyTurkey  Seref Eroglu     
BulgariaBulgaria  Nikolay Gergov     
ChinaChina  Yanyan Li     
RomaniaRomania  Ion Iulian Panait     
GermanyGermany  Marcus Thaetner     
KazakhstanKazakhstan  Darkhan Bayakhmetov     
SI.com
Hot Topics: NBA Draft Yasiel Puig NHL Playoffs NBA Playoffs Mark Cuban Jabari Parker
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint