STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS WRESTLING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Aslanbek Khushtov  Mirko Englich  Asset Mambetov , Adam Wheeler 
RussiaRussia   GermanyGermany   KazakhstanKazakhstanUnited StatesUnited States  
Men's 96 kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL BOUT
RussiaRussia  Aslanbek Khushtov  Gold 
GermanyGermany  Mirko Englich  Silver 
BRONZE MEDAL BOUT 1
United StatesUnited States  Adam Wheeler  Bronze 
South KoreaSouth Korea  Tae-Young Han   
BRONZE MEDAL BOUT 2
KazakhstanKazakhstan  Asset Mambetov  Bronze 
Czech RepublicCzech Republic  Marek Svec   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL BOUT 1
GermanyGermany  Mirko Englich   
United StatesUnited States  Adam Wheeler   
SEMIFINAL BOUT 2
RussiaRussia  Aslanbek Khushtov   
Czech RepublicCzech Republic  Marek Svec   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 1
South KoreaSouth Korea  Tae-Young Han   
AlbaniaAlbania  Elis Guri   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 2
KazakhstanKazakhstan  Asset Mambetov   
LithuaniaLithuania  Mindaugas Ezerskis   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 4
RussiaRussia  Aslanbek Khushtov   
LithuaniaLithuania  Mindaugas Ezerskis   
REPECHAGE QUARTERFINAL SUMMARY
South KoreaSouth Korea  Tae-Young Han     
REPECHAGE QUARTERFINAL BOUT 2
KazakhstanKazakhstan  Asset Mambetov   
ItalyItaly  Daigoro Timoncini   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 1
GermanyGermany  Mirko Englich   
AlbaniaAlbania  Elis Guri   
QUARTERFINAL BOUT 2
United StatesUnited States  Adam Wheeler   
ChinaChina  Huachen Jiang  10   
QUARTERFINAL BOUT 3
Czech RepublicCzech Republic  Marek Svec   
GeorgiaGeorgia  Ramaz Nozadze   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
1/8 FINAL BOUT 1
GermanyGermany  Mirko Englich   
South KoreaSouth Korea  Tae-Young Han   
1/8 FINAL BOUT 2
AlbaniaAlbania  Elis Guri   
EgyptEgypt  Karam Gaber   
1/8 FINAL BOUT 3
United StatesUnited States  Adam Wheeler   
HungaryHungary  Lajos Virag   
1/8 FINAL BOUT 4
ChinaChina  Huachen Jiang   
AlgeriaAlgeria  Samir Bouguerra   
1/8 FINAL BOUT 5
GeorgiaGeorgia  Ramaz Nozadze   
GreeceGreece  Theodoros Tounousidis   
1/8 FINAL BOUT 6
Czech RepublicCzech Republic  Marek Svec   
BulgariaBulgaria  Kaloyan Dinchev   
1/8 FINAL BOUT 7
RussiaRussia  Aslanbek Khushtov   
ItalyItaly  Daigoro Timoncini   
1/8 FINAL BOUT 8
LithuaniaLithuania  Mindaugas Ezerskis   
TurkeyTurkey  Mehmet Ozal   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUALIFICATION BOUT 13
ItalyItaly  Daigoro Timoncini   
JapanJapan  Kenzo Kato   
QUALIFICATION BOUT 14
RussiaRussia  Aslanbek Khushtov  10   
KazakhstanKazakhstan  Asset Mambetov   
QUALIFICATION BOUT 15
LithuaniaLithuania  Mindaugas Ezerskis   
IranIran  Ghasem Rezaei   
QUALIFICATION BOUT 16
TurkeyTurkey  Mehmet Ozal   
UkraineUkraine  Oleg Kryoka   
QUALIFICATION SUMMARY
South KoreaSouth Korea  Tae-Young Han     
GermanyGermany  Mirko Englich     
AlbaniaAlbania  Elis Guri     
EgyptEgypt  Karam Gaber     
HungaryHungary  Lajos Virag     
United StatesUnited States  Adam Wheeler     
AlgeriaAlgeria  Samir Bouguerra     
ChinaChina  Huachen Jiang     
GeorgiaGeorgia  Ramaz Nozadze     
GreeceGreece  Theodoros Tounousidis     
Czech RepublicCzech Republic  Marek Svec     
BulgariaBulgaria  Kaloyan Dinchev     
SI.com
Hot Topics: Sammy Watkins NFL Draft Rick Adelman NFL Questions Aaron Hernandez Donald Trump
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint