STORIES SI WRITERS PHOTOS SCHEDULES & RESULTS WRESTLING EXPLAINER
Medals
GoldGOLD SilverSILVER BronzeBRONZE
Mijain Lopez  Khasan Baroev  Mindaugas Mizgaitis , Yuri Patrikeev 
CubaCuba   RussiaRussia   LithuaniaLithuaniaArmeniaArmenia  
Men's 120 kg
Final
W/L NATION ATHLETE RESULT MEDAL
GOLD MEDAL BOUT
CubaCuba  Mijain Lopez  Gold 
RussiaRussia  Khasan Baroev  Silver 
BRONZE MEDAL BOUT 1
LithuaniaLithuania  Mindaugas Mizgaitis  Bronze 
FranceFrance  Yannick Szczepaniak   
BRONZE MEDAL BOUT 2
ArmeniaArmenia  Yuri Patrikeev  Bronze 
SwedenSweden  Jalmar Sjoberg   
Semifinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
SEMIFINAL BOUT 1
RussiaRussia  Khasan Baroev   
FranceFrance  Yannick Szczepaniak   
SEMIFINAL BOUT 2
CubaCuba  Mijain Lopez   
SwedenSweden  Jalmar Sjoberg   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 1
LithuaniaLithuania  Mindaugas Mizgaitis   
IranIran  Masoud Hashem Zadeh   
REPECHAGE SEMIFINAL BOUT 2
ArmeniaArmenia  Yuri Patrikeev   
BelarusBelarus  Siarhei Artsiukhin   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 4
SwedenSweden  Jalmar Sjoberg   
United StatesUnited States  Dremiel Byers   
Quarterfinals
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUARTERFINAL BOUT 1
FranceFrance  Yannick Szczepaniak   
HungaryHungary  Mihaly Deak-Bardos   
QUARTERFINAL BOUT 2
RussiaRussia  Khasan Baroev   
LithuaniaLithuania  Mindaugas Mizgaitis   
QUARTERFINAL BOUT 3
CubaCuba  Mijain Lopez   
ArmeniaArmenia  Yuri Patrikeev   
Round of 16
W/L NATION ATHLETE RESULT  
1/8 FINAL BOUT 1
HungaryHungary  Mihaly Deak-Bardos   
CanadaCanada  Ari Taub   
1/8 FINAL BOUT 2
FranceFrance  Yannick Szczepaniak   
BulgariaBulgaria  Ivan Ivanov   
1/8 FINAL BOUT 3
RussiaRussia  Khasan Baroev   
IranIran  Masoud Hashem Zadeh   
1/8 FINAL BOUT 4
LithuaniaLithuania  Mindaugas Mizgaitis   
TurkeyTurkey  Riza Kayaalp   
1/8 FINAL BOUT 5
ArmeniaArmenia  Yuri Patrikeev  12   
EgyptEgypt  Yasser Sakr   
1/8 FINAL BOUT 6
CubaCuba  Mijain Lopez   
BelarusBelarus  Siarhei Artsiukhin   
1/8 FINAL BOUT 7
SwedenSweden  Jalmar Sjoberg   
AzerbaijanAzerbaijan  Anton Botev   
1/8 FINAL BOUT 8
United StatesUnited States  Dremiel Byers   
ChinaChina  Deli Liu   
Preliminary
W/L NATION ATHLETE RESULT  
QUALIFICATION BOUT 13
SwedenSweden  Jalmar Sjoberg   
PolandPoland  Marek Mikulski   
QUALIFICATION BOUT 14
AzerbaijanAzerbaijan  Anton Botev   
UzbekistanUzbekistan  David Saldadze   
QUALIFICATION BOUT 15
United StatesUnited States  Dremiel Byers   
UkraineUkraine  Oleksandr Chernetskyi   
QUALIFICATION BOUT 16
ChinaChina  Deli Liu   
GreeceGreece  Panagiotis Papadopoulos   
QUALIFICATION SUMMARY
HungaryHungary  Mihaly Deak-Bardos     
CanadaCanada  Ari Taub     
FranceFrance  Yannick Szczepaniak     
BulgariaBulgaria  Ivan Ivanov     
RussiaRussia  Khasan Baroev     
IranIran  Masoud Hashem Zadeh     
TurkeyTurkey  Riza Kayaalp     
LithuaniaLithuania  Mindaugas Mizgaitis     
EgyptEgypt  Yasser Sakr     
ArmeniaArmenia  Yuri Patrikeev     
BelarusBelarus  Siarhei Artsiukhin     
CubaCuba  Mijain Lopez     
SI.com
Hot Topics: NBA Draft Yasiel Puig NHL Playoffs NBA Playoffs Mark Cuban Jabari Parker
TM & © 2013 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved. Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint