2012 Olympics | July 27 - August 12

ChinaChina

Sports Total Medals
Archery 2 0 1 1
Badminton 8 5 2 1
Boxing 3 1 1 1
Cycling 3 0 2 1
Diving 10 6 3 1
Fencing 3 2 0 1
Gymnastics 8 4 3 1
Judo 2 0 1 1
Modern Pentathlon 1 0 1 0
Rowing 1 0 1 0
Sailing 1 1 0 0
Shooting 7 2 2 3
Swimming 10 5 2 3
Synchronized Swimming 2 0 1 1
Table Tennis 6 4 2 0
Taekwondo 3 1 1 1
Track 6 1 0 5
Trampoline 4 1 1 2
Weightlifting 7 5 2 0
Wrestling 1 0 1 0

Archery

Archery Individual (Men's )

Jin Hyek Oh   Takaharu Furukawa   Xiaoxiang Dai  
Gold
South KoreaSouth Korea
Silver
JapanJapan
Bronze
ChinaChina

Archery Team (Women's )

Gold
South KoreaSouth Korea
Silver
ChinaChina
Bronze
JapanJapan

Badminton

Singles (Men's )

Dan Lin   Chong Wei Lee   Long Chen  
Gold
ChinaChina
Silver
MalaysiaMalaysia
Bronze
ChinaChina

Doubles (Men's )

Yun Cai,Haifeng Fu   Mathias Boe,Carsten Mogensen   Jae Sung Chung,Yong Dae Lee  
Gold
ChinaChina
Silver
DenmarkDenmark
Bronze
South KoreaSouth Korea

Singles (Women's )

Xuerui Li   Yihan Wang   Saina Nehwal  
Gold
ChinaChina
Silver
ChinaChina
Bronze
IndiaIndia

Doubles (Women's )

Yunlei Zhao,Qing Tian   Mizuki Fujii,Reika Kakiiwa   Nina Vislova,Valeria Sorokina  
Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
RussiaRussia

Doubles (Mixed )

Nan Zhang,Yunlei Zhao   Jin Ma,Chen Xu   Christinna Pedersen,Joachim Fischer  
Gold
ChinaChina
Silver
ChinaChina
Bronze
DenmarkDenmark

Boxing

Light Fly (49kg) (Men's )

Shiming Zou   Kaeo Pongprayoon   Paddy Barnes, David Ayrapetyan  
Gold
ChinaChina
Silver
ThailandThailand
Bronze
IrelandIreland
Bronze
RussiaRussia

Fly (51kg) (Women's )

Nicola Adams   Cancan Ren   Marlen Esparza, Chungneijang Mery Kom Hmangte  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
United StatesUnited States
Bronze
IndiaIndia

Middle (75kg) (Women's )

Claressa Shields   Nadezda Torlopova   Marina Volnova, Jinzi Li  
Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
KazakhstanKazakhstan
Bronze
ChinaChina

Cycling

Sprint (Women's )

Anna Meares   Victoria Pendleton   Shuang Guo  
Gold
AustraliaAustralia
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
ChinaChina

Keirin (Women's )

Victoria Pendleton   Shuang Guo   Wai Sze Lee  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
Hong Kong, ChinaHong Kong, China

Team Sprint (Women's )

Gold
GermanyGermany
Silver
ChinaChina
Bronze
AustraliaAustralia

Diving

3m Springboard (Men's )

Ilya Zakharov   Kai Qin   Chong He  
Gold
RussiaRussia
Silver
ChinaChina
Bronze
ChinaChina

10m Platform (Men's )

David Boudia   Bo Qiu   Thomas Daley  
Gold
United StatesUnited States
Silver
ChinaChina
Bronze
Great BritainGreat Britain

Synchronised 3m Springboard (Men's )

Yutong Luo,Kai Qin   Evgeny Kuznetsov,Ilya Zakharov   Troy Dumais,Kristian Ipsen  
Gold
ChinaChina
Silver
RussiaRussia
Bronze
United StatesUnited States

Synchronised 10m Platform (Men's )

Yuan Cao,Yanquan Zhang   Ivan Garcia Navarro,German Sanchez Sanchez   David Boudia,Nicholas Mccrory  
Gold
ChinaChina
Silver
MexicoMexico
Bronze
United StatesUnited States

3m Springboard (Women's )

Minxia Wu   Zi He   Laura Sanchez Soto  
Gold
ChinaChina
Silver
ChinaChina
Bronze
MexicoMexico

10m Platform (Women's )

Ruolin Chen   Brittany Broben   Pandelela Rinong Pamg  
Gold
ChinaChina
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
MalaysiaMalaysia

Synchronised 3m Springboard (Women's )

Zi He,Minxia Wu   Kelci Bryant,Abigail Johnston   Jennifer Abel,Emilie Heymans  
Gold
ChinaChina
Silver
United StatesUnited States
Bronze
CanadaCanada

Synchronised 10m Platform (Women's )

Ruolin Chen,Hao Wang   Paola Espinosa Sanchez,Alejandra Orozco Loza   Meaghan Benfeito,Roseline Filion  
Gold
ChinaChina
Silver
MexicoMexico
Bronze
CanadaCanada

Fencing

Foil Individual (Men's )

Sheng Lei   Alaaeldin Abouelkassem   Byungchul Choi  
Gold
ChinaChina
Silver
EgyptEgypt
Bronze
South KoreaSouth Korea

Epee Individual (Women's )

Yana Shemyakina   Britta Heidemann   Yujie Sun  
Gold
UkraineUkraine
Silver
GermanyGermany
Bronze
ChinaChina

Epee Team (Women's )

Gold
ChinaChina
Silver
South KoreaSouth Korea
Bronze
United StatesUnited States

Gymnastics

Floor Exercise (Men's )

Kai Zou   Kohei Uchimura   Denis Ablyazin  
Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
RussiaRussia

Parallel Bars (Men's )

Zhe Feng   Marcel Nguyen   Hamilton Sabot  
Gold
ChinaChina
Silver
GermanyGermany
Bronze
FranceFrance

Horizontal Bar (Men's )

Epke Zonderland   Fabian Hambuchen   Kai Zou  
Gold
NetherlandsNetherlands
Silver
GermanyGermany
Bronze
ChinaChina

Rings (Men's )

Arthur Nabarrete Zanetti   Yibing Chen   Matteo Morandi  
Gold
BrazilBrazil
Silver
ChinaChina
Bronze
ItalyItaly

Team (Men's )

Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
Great BritainGreat Britain

Uneven Bars (Women's )

Aliya Mustafina   Kexin He   Elizabeth Tweddle  
Gold
RussiaRussia
Silver
ChinaChina
Bronze
Great BritainGreat Britain

Beam (Women's )

Linlin Deng   Lu Sui   Alexandra Raisman  
Gold
ChinaChina
Silver
ChinaChina
Bronze
United StatesUnited States

Judo

-63 kg (Women's )

Urska Zolnir   Lili Xu   Yoshie Ueno, Gevrise Emane  
Gold
SloveniaSlovenia
Silver
ChinaChina
Bronze
JapanJapan
Bronze
FranceFrance

+78 kg (Women's )

Idalys Ortiz   Mika Sugimoto   Karina Bryant, Wen Tong  
Gold
CubaCuba
Silver
JapanJapan
Bronze
Great BritainGreat Britain
Bronze
ChinaChina

Modern Pentathlon

Modern Pentathlon (Men's )

David Svoboda   Zhongrong Cao   Adam Marosi  
Gold
Czech RepublicCzech Republic
Silver
ChinaChina
Bronze
HungaryHungary

Rowing

Lightweight Double Sculls (Women's )

Katherine Copeland,Sophie Hosking   Wenyi Huang,Dongxiang Xu   Christina Giazitzidou,Alexandra Tsiavou  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
GreeceGreece

Sailing

Laser Radial - One Person Dinghy (Women's )

Lijia Xu   Marit Bouwmeester   Evi Van Acker  
Gold
ChinaChina
Silver
NetherlandsNetherlands
Bronze
BelgiumBelgium

Shooting

50m Pistol (Men's )

Jongoh Jin   Young Rae Choi   Zhiwei Wang  
Gold
South KoreaSouth Korea
Silver
South KoreaSouth Korea
Bronze
ChinaChina

25m Rapid Fire Pistol (Men's )

Leuris Pupo   Vijay Kumar   Feng Ding  
Gold
CubaCuba
Silver
IndiaIndia
Bronze
ChinaChina

10m Air Rifle (Women's )

Siling Yi   Sylwia Bogacka   Dan Yu  
Gold
ChinaChina
Silver
PolandPoland
Bronze
ChinaChina

10m Air Pistol (Women's )

Wenjun Guo   Celine Goberville   Olena Kostevych  
Gold
ChinaChina
Silver
FranceFrance
Bronze
UkraineUkraine

25m Pistol (Women's )

Jangmi Kim   Ying Chen   Olena Kostevych  
Gold
South KoreaSouth Korea
Silver
ChinaChina
Bronze
UkraineUkraine

Skeet (Women's )

Kimberly Rhode   Ning Wei   Danka Bartekova  
Gold
United StatesUnited States
Silver
ChinaChina
Bronze
SlovakiaSlovakia

Swimming

200m Freestyle (Men's )

Yannick Agnel   Taehwan Park, Yang Sun    
Gold
FranceFrance
Silver
South KoreaSouth Korea
Silver
ChinaChina

400m Freestyle (Men's )

Yang Sun   Taehwan Park   Peter Vanderkaay  
Gold
ChinaChina
Silver
South KoreaSouth Korea
Bronze
United StatesUnited States

1500m Freestyle (Men's )

Yang Sun   Ryan Cochrane   Oussama Mellouli  
Gold
ChinaChina
Silver
CanadaCanada
Bronze
TunisiaTunisia

4 x 200m Freestyle Relay (Men's )

Gold
United StatesUnited States
Silver
FranceFrance
Bronze
ChinaChina

100m Freestyle (Women's )

Ranomi Kromowidjojo   Aliaksandra Herasimenia   Yi Tang  
Gold
NetherlandsNetherlands
Silver
BelarusBelarus
Bronze
ChinaChina

100m Butterfly (Women's )

Dana Vollmer   Ying Lu   Alicia Coutts  
Gold
United StatesUnited States
Silver
ChinaChina
Bronze
AustraliaAustralia

200m Butterfly (Women's )

Liuyang Jiao   Mireia Belmonte Garcia   Natsumi Hoshi  
Gold
ChinaChina
Silver
SpainSpain
Bronze
JapanJapan

200m Individual Medley (Women's )

Shiwen Ye   Alicia Coutts   Caitlin Leverenz  
Gold
ChinaChina
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
United StatesUnited States

400m Individual Medley (Women's )

Shiwen Ye   Elizabeth Beisel   Xuanxu Li  
Gold
ChinaChina
Silver
United StatesUnited States
Bronze
ChinaChina

Synchronized Swimming

Duets (Women's )

Natalia Ishchenko,Svetlana Romashina   Ona Carbonell Ballestero,Andrea Fuentes Fache   Xuechen Huang,Ou Liu  
Gold
RussiaRussia
Silver
SpainSpain
Bronze
ChinaChina

Teams (Women's )

Gold
RussiaRussia
Silver
ChinaChina
Bronze
SpainSpain

Table Tennis

Table Tennis Singles (Men's )

Jike Zhang   Hao Wang   Dimitrij Ovtcharov  
Gold
ChinaChina
Silver
ChinaChina
Bronze
GermanyGermany

Table Tennis Teams (Men's )

Gold
ChinaChina
Silver
South KoreaSouth Korea
Bronze
GermanyGermany

Table Tennis Singles (Women's )

Xiaoxia Li   Ning Ding   Tianwei Feng  
Gold
ChinaChina
Silver
ChinaChina
Bronze
SingaporeSingapore

Table Tennis Teams (Women's )

Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
SingaporeSingapore

Taekwondo

+80kg (Men's )

Carlo Molfetta   Anthony Obame   Robelis Despaigne, Xiaobo Liu  
Gold
ItalyItaly
Silver
GabonGabon
Bronze
CubaCuba
Bronze
ChinaChina

-49kg (Women's )

Jingyu Wu   Brigitte Yague Enrique   Chanatip Sonkham, Lucija Zaninovic  
Gold
ChinaChina
Silver
SpainSpain
Bronze
ThailandThailand
Bronze
CroatiaCroatia

-57kg (Women's )

Jade Jones   Yuzhuo Hou   Marlene Harnois, Li-Cheng Tseng  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
FranceFrance
Bronze
Chinese TaipeiChinese Taipei

Track

20km Walk (Men's )

Ding Chen   Erick Barrondo   Zhen Wang  
Gold
ChinaChina
Silver
GuatemalaGuatemala
Bronze
ChinaChina

50km Walk (Men's )

Sergey Kirdyapkin   Jared Tallent   Tianfeng Si  
Gold
RussiaRussia
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
ChinaChina

Shot Put (Women's )

Valerie Adams   Evgeniia Kolodko   Lijiao Gong  
Gold
New ZealandNew Zealand
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

Discus Throw (Women's )

Sandra Perkovic   Darya Pishchalnikova   Yanfeng Li  
Gold
CroatiaCroatia
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

20km Walk (Women's )

Elena Lashmanova   Olga Kaniskina   Shenjie Qieyang  
Gold
RussiaRussia
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

Trampoline

(Men's )

Dong Dong   Dmitry Ushakov   Chunlong Lu  
Gold
ChinaChina
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

(Women's )

Rosannagh Maclennan   Shanshan Huang   Wenna He  
Gold
CanadaCanada
Silver
ChinaChina
Bronze
ChinaChina

Weightlifting

56kg (Men's )

Yun Chol Om   Jingbiao Wu   Valentin Hristov  
Gold
North KoreaNorth Korea
Silver
ChinaChina
Bronze
AzerbaijanAzerbaijan

69kg (Men's )

Qingfeng Lin   Triyatno Triyatno   Razvan Constantin Martin  
Gold
ChinaChina
Silver
IndonesiaIndonesia
Bronze
RomaniaRomania

77kg (Men's )

Xiaojun Lu   Haojie Lu   Ivan Cambar Rodriguez  
Gold
ChinaChina
Silver
ChinaChina
Bronze
CubaCuba

+75kg (Women's )

Lulu Zhou   Tatiana Kashirina   Hripsime Khurshudyan  
Gold
ChinaChina
Silver
RussiaRussia
Bronze
ArmeniaArmenia

48kg (Women's )

Mingjuan Wang   Hiromi Miyake   Chun Hwa Ryang  
Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
North KoreaNorth Korea

58kg (Women's )

Xueying Li   Pimsiri Sirikaew   Yuliya Kalina  
Gold
ChinaChina
Silver
ThailandThailand
Bronze
UkraineUkraine

Wrestling

Freestyle 63 kg (Women's )

Kaori Icho   Ruixue Jing   Battsetseg Soronzonbold, Lubov Volosova  
Gold
JapanJapan
Silver
ChinaChina
Bronze
MongoliaMongolia
Bronze
RussiaRussia
© 2012 Time Inc. All rights reserved.
A Time Warner Company.
SI.com
Hot Topics: Sammy Watkins NFL Draft Rick Adelman NFL Questions Aaron Hernandez Donald Trump
TM & © 2014 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved.
Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines, your California privacy rights, and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint