2012 Olympics | July 27 - August 12

Great BritainGreat Britain

Sports Total Medals
Boxing 5 3 1 1
Canoe 4 2 1 1
Cycling 12 8 2 2
Diving 1 0 0 1
Equestrian 5 3 1 1
Field Hockey 1 0 0 1
Gymnastics 4 0 1 3
Judo 2 0 1 1
Modern Pentathlon 1 0 1 0
Rowing 9 4 2 3
Sailing 5 1 4 0
Shooting 1 1 0 0
Swimming 3 0 1 2
Taekwondo 2 1 0 1
Tennis 2 1 1 0
Track 6 4 1 1
Triathlon 2 1 0 1

Boxing

Bantam (56kg) (Men's )

Luke Campbell   John Joe Nevin   Satoshi Shimizu, Lazaro Alvarez Estrada  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
IrelandIreland
Bronze
JapanJapan
Bronze
CubaCuba

Welter (69kg) (Men's )

Serik Sapiyev   Freddie Evans   Andrey Zamkovoy, Taras Shelestyuk  
Gold
KazakhstanKazakhstan
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
RussiaRussia
Bronze
UkraineUkraine

Middle (75kg) (Men's )

Ryota Murata   Esquiva Falcao Florentino   Abbos Atoev, Anthony Ogogo  
Gold
JapanJapan
Silver
BrazilBrazil
Bronze
UzbekistanUzbekistan
Bronze
Great BritainGreat Britain

Super Heavy (+91kg) (Men's )

Anthony Joshua   Roberto Cammarelle   Ivan Dychko, Magomedrasul Medzhidov  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ItalyItaly
Bronze
KazakhstanKazakhstan
Bronze
AzerbaijanAzerbaijan

Fly (51kg) (Women's )

Nicola Adams   Cancan Ren   Marlen Esparza, Chungneijang Mery Kom Hmangte  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
United StatesUnited States
Bronze
IndiaIndia

Canoe

Kayak Single (K1) 200m (Men's )

Ed Mckeever   Saul Craviotto Rivero   Mark de Jonge  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
SpainSpain
Bronze
CanadaCanada

Kayak Double (K2) 200m (Men's )

Yury Postrigay,Alexander Dyachenko   Raman Piatrushenka,Vadzim Makhneu   Liam Heath,Jon Schofield  
Gold
RussiaRussia
Silver
BelarusBelarus
Bronze
Great BritainGreat Britain

Canoe Double (C2) (Men's )

Tim Baillie,Etienne Stott   David Florence,Richard Hounslow   Pavol Hochschorner,Peter Hochschorner  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
SlovakiaSlovakia

Cycling

Individual Time Trial (Men's )

Bradley Wiggins   Tony Martin   Christopher Froome  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
GermanyGermany
Bronze
Great BritainGreat Britain

Road Race (Women's )

Marianne Vos   Elizabeth Armitstead   Olga Zabelinskaya  
Gold
NetherlandsNetherlands
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
RussiaRussia

Sprint (Men's )

Jason Kenny   Gregory Bauge   Shane Perkins  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
FranceFrance
Bronze
AustraliaAustralia

Keirin (Men's )

Chris Hoy   Maximilian Levy   Teun Mulder, Simon van Velthooven  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
GermanyGermany
Bronze
NetherlandsNetherlands
Bronze
New ZealandNew Zealand

Omnium (Men's )

Lasse Norman Hansen   Bryan Coquard   Edward Clancy  
Gold
DenmarkDenmark
Silver
FranceFrance
Bronze
Great BritainGreat Britain

Team Sprint (Men's )

Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
FranceFrance
Bronze
GermanyGermany

Team Pursuit (Men's )

Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
New ZealandNew Zealand

Sprint (Women's )

Anna Meares   Victoria Pendleton   Shuang Guo  
Gold
AustraliaAustralia
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
ChinaChina

Keirin (Women's )

Victoria Pendleton   Shuang Guo   Wai Sze Lee  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
Hong Kong, ChinaHong Kong, China

Omnium (Women's )

Laura Trott   Sarah Hammer   Annette Edmondson  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
United StatesUnited States
Bronze
AustraliaAustralia

Team Pursuit (Women's )

Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
United StatesUnited States
Bronze
CanadaCanada

Diving

10m Platform (Men's )

David Boudia   Bo Qiu   Thomas Daley  
Gold
United StatesUnited States
Silver
ChinaChina
Bronze
Great BritainGreat Britain

Equestrian

Dressage Individual (Mixed )

Charlotte Dujardin   Adelinde Cornelissen   Laura Bechtolsheimer  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
NetherlandsNetherlands
Bronze
Great BritainGreat Britain

Dressage Team (Mixed )

Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
GermanyGermany
Bronze
NetherlandsNetherlands

Jumping Team (Mixed )

Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
NetherlandsNetherlands
Bronze
Saudi ArabiaSaudi Arabia

Eventing Team (Mixed )

Gold
GermanyGermany
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
New ZealandNew Zealand

Field Hockey

(Women's )

Joyce Sombroek,Kitty van Male,Carlien Dirkse van den Heuvel,Kelly Jonker,Maartje Goderie,Lidewij Welten,Caia van Maasakker,Maartje Paumen,Naomi van As,Ellen Hoog,Sophie Polkamp,Kim Lammers,Eva de Goede,Marilyn Agliotti,Merel de Blaeij,Margot van Geffen   Laura del Colle,Rosario Luchetti,Macarena Rodriguez Perez,Martina Cavallero,Luciana Aymar,Carla Rebecchi,Delfina Merino,Florencia Habif,Rocio Sanchez Moccia,Daniela Sruoga,Sofia Maccari,Mariela Scarone,Silvina D'elia,Noel Barrionuevo,Josefina Sruoga,Florencia Mutio   Elizabeth Storry,Emily Maguire,Laura Unsworth,Crista Cullen,Hannah Macleod,Anne Panter,Helen Richardson,Kate Walsh,Chloe Rogers,Laura Bartlett,Alex Danson,Georgie Twigg,Ashleigh Ball,Sally Walton,Nicola White,Sarah Thomas  
Gold
NetherlandsNetherlands
Silver
ArgentinaArgentina
Bronze
Great BritainGreat Britain

Gymnastics

Pommel Horse (Men's )

Krisztian Berki   Louis Smith   Max Whitlock  
Gold
HungaryHungary
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
Great BritainGreat Britain

Team (Men's )

Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
Great BritainGreat Britain

Uneven Bars (Women's )

Aliya Mustafina   Kexin He   Elizabeth Tweddle  
Gold
RussiaRussia
Silver
ChinaChina
Bronze
Great BritainGreat Britain

Judo

-78 kg (Women's )

Kayla Harrison   Gemma Gibbons   Audrey Tcheumeo, Mayra Aguiar  
Gold
United StatesUnited States
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
FranceFrance
Bronze
BrazilBrazil

+78 kg (Women's )

Idalys Ortiz   Mika Sugimoto   Karina Bryant, Wen Tong  
Gold
CubaCuba
Silver
JapanJapan
Bronze
Great BritainGreat Britain
Bronze
ChinaChina

Modern Pentathlon

Modern Pentathlon (Women's )

Laura Asadauskaite   Samantha Murray   Yane Marques  
Gold
LithuaniaLithuania
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
BrazilBrazil

Rowing

Single Sculls (Men's )

Mahe Drysdale   Ondrej Synek   Alan Campbell  
Gold
New ZealandNew Zealand
Silver
Czech RepublicCzech Republic
Bronze
Great BritainGreat Britain

Pair (Men's )

Eric Murray,Hamish Bond   Germain Chardin,Dorian Mortelette   George Nash,William Satch  
Gold
New ZealandNew Zealand
Silver
FranceFrance
Bronze
Great BritainGreat Britain

Four (Men's )

Tom James,Pete Reed,Alex Gregory,Andrew Triggs Hodge   James Chapman,Joshua Dunkley-Smith,Drew Ginn,William Lockwood   Charles Cole,Glenn Ochal,Scott Gault,Henrik Rummel  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
United StatesUnited States

Eight (Men's )

Filip Adamski,Andreas Kuffner,Eric Johannesen,Maximilian Reinelt,Richard Schmidt,Lukas Mueller,Florian Mennigen,Kristof Wilke,Martin Sauer   Gabriel Bergen,Douglas Csima,Rob Gibson,Conlin Mccabe,Malcolm Howard,Andrew Byrnes,Jeremiah Brown,Will Crothers,Brian Price   Alex Partridge,James Foad,Tom Ransley,Richard Egington,Mohamed Sbihi,Greg Searle,Matthew Langridge,Constantine Louloudis,Phelan Hill  
Gold
GermanyGermany
Silver
CanadaCanada
Bronze
Great BritainGreat Britain

Lightweight Double Sculls (Men's )

Mads Rasmussen,Rasmus Quist   Mark Hunter,Zac Purchase   Peter Taylor,Storm Uru  
Gold
DenmarkDenmark
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
New ZealandNew Zealand

Lightweight Four (Men's )

James Thompson,Matthew Brittain,John Smith,Sizwe Ndlovu   Peter Chambers,Rob Williams,Richard Chambers,Chris Bartley   Kasper Winther,Morten Jorgensen,Jacob Barsoe,Eskild Ebbesen  
Gold
South AfricaSouth Africa
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
DenmarkDenmark

Pair (Women's )

Helen Glover,Heather Stanning   Kate Hornsey,Sarah Tait   Juliette Haigh,Rebecca Scown  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
New ZealandNew Zealand

Double Sculls (Women's )

Anna Watkins,Katherine Grainger   Kim Crow,Brooke Pratley   Magdalena Fularczyk,Julia Michalska  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
PolandPoland

Lightweight Double Sculls (Women's )

Katherine Copeland,Sophie Hosking   Wenyi Huang,Dongxiang Xu   Christina Giazitzidou,Alexandra Tsiavou  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
GreeceGreece

Sailing

Finn - One Person Dinghy (Heavyweight) (Men's )

Ben Ainslie   Jonas Hogh-Christensen   Jonathan Lobert  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
DenmarkDenmark
Bronze
FranceFrance

470 - Two Person Dinghy (Men's )

Mathew Belcher,Malcolm Page   Stuart Bithell,Luke Patience   Lucas Calabrese,Juan de la Fuente  
Gold
AustraliaAustralia
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
ArgentinaArgentina

Star - Keelboat (Men's )

Max Salminen,Fredrik Loof   Iain Percy,Andrew Simpson   Bruno Prada,Robert Scheidt  
Gold
SwedenSweden
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
BrazilBrazil

RS:X - Windsurfer (Men's )

Dorian van Rijsselberge   Nick Dempsey   Przemyslaw Miarczynski  
Gold
NetherlandsNetherlands
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
PolandPoland

470 - Two Person Dinghy (Women's )

Jo Aleh,Olivia Powrie   Saskia Clark,Hannah Mills   Lobke Berkhout,Lisa Westerhof  
Gold
New ZealandNew Zealand
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
NetherlandsNetherlands

Shooting

Double Trap (Men's )

Peter Robert Russell Wilson   Hakan Dahlby   Vasily Mosin  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
SwedenSweden
Bronze
RussiaRussia

Swimming

200m Breaststroke (Men's )

Daniel Gyurta   Michael Jamieson   Ryo Tateishi  
Gold
HungaryHungary
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
JapanJapan

400m Freestyle (Women's )

Camille Muffat   Allison Schmitt   Rebecca Adlington  
Gold
FranceFrance
Silver
United StatesUnited States
Bronze
Great BritainGreat Britain

800m Freestyle (Women's )

Katie Ledecky   Mireia Belmonte Garcia   Rebecca Adlington  
Gold
United StatesUnited States
Silver
SpainSpain
Bronze
Great BritainGreat Britain

Taekwondo

-80kg (Men's )

Sebastian Eduardo Crismanich   Nicolas Garcia Hemme   Mauro Sarmiento, Lutalo Muhammad  
Gold
ArgentinaArgentina
Silver
SpainSpain
Bronze
ItalyItaly
Bronze
Great BritainGreat Britain

-57kg (Women's )

Jade Jones   Yuzhuo Hou   Marlene Harnois, Li-Cheng Tseng  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
ChinaChina
Bronze
FranceFrance
Bronze
Chinese TaipeiChinese Taipei

Tennis

Singles (Men's )

Andy Murray   Roger Federer   Juan Martin del Potro  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
SwitzerlandSwitzerland
Bronze
ArgentinaArgentina

Doubles (Mixed )

Max Mirnyi,Victoria Azarenka   Andy Murray,Laura Robson   Lisa Raymond,Mike Bryan  
Gold
BelarusBelarus
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
United StatesUnited States

Track

5000m (Men's )

Mohamed Farah   Dejen Gebremeskel   Thomas Pkemei Longosiwa  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
EthiopiaEthiopia
Bronze
KenyaKenya

Long Jump (Men's )

Greg Rutherford   Mitchell Watt   Will Claye  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
United StatesUnited States

High Jump (Men's )

Ivan Ukhov   Erik Kynard   Mutaz Essa Barshim, Derek Drouin  
Gold
RussiaRussia
Silver
United StatesUnited States
Bronze
QatarQatar
Bronze
CanadaCanada

10,000 (Men's )

Mohamed Farah   Galen Rupp   Tariku Bekele  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
United StatesUnited States
Bronze
EthiopiaEthiopia

400m (Women's )

Sanya Richards-Ross   Christine Ohuruogu   DeeDee Trotter  
Gold
United StatesUnited States
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
United StatesUnited States

Heptathlon (Women's )

Jessica Ennis   Lilli Schwarzkopf   Tatyana Chernova  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
GermanyGermany
Bronze
RussiaRussia

Triathlon

(Men's )

Alistair Brownlee   Javier Gomez   Jonathan Brownlee  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
SpainSpain
Bronze
Great BritainGreat Britain
© 2012 Time Inc. All rights reserved.
A Time Warner Company.
SI.com
Hot Topics: NBA Draft Yasiel Puig NHL Playoffs NBA Playoffs Mark Cuban Jabari Parker
TM & © 2014 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved.
Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines, your California privacy rights, and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint