2012 Olympics | July 27 - August 12

RussiaRussia

Sports Total Medals
Badminton 1 0 0 1
Basketball 1 0 0 1
Boxing 6 1 2 3
Canoe 3 1 0 2
Cycling 2 0 0 2
Diving 2 1 1 0
Fencing 3 0 2 1
Gymnastics 8 1 3 4
Judo 5 3 1 1
Rhythmic Gymnastics 3 2 1 0
Shooting 1 0 0 1
Swimming 4 0 2 2
Synchronized Swimming 2 2 0 0
Taekwondo 2 0 0 2
Tennis 2 0 1 1
Track 18 8 5 5
Trampoline 1 0 1 0
Volleyball 1 1 0 0
Weightlifting 6 0 5 1
Wrestling 11 4 2 5

Badminton

Doubles (Women's )

Yunlei Zhao,Qing Tian   Mizuki Fujii,Reika Kakiiwa   Nina Vislova,Valeria Sorokina  
Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
RussiaRussia

Basketball

Boxing

Light Fly (49kg) (Men's )

Shiming Zou   Kaeo Pongprayoon   Paddy Barnes, David Ayrapetyan  
Gold
ChinaChina
Silver
ThailandThailand
Bronze
IrelandIreland
Bronze
RussiaRussia

Fly (52kg) (Men's )

Robeisy Ramirez Carrazana   Tugstsogt Nyambayar   Michael Conlan, Misha Aloian  
Gold
CubaCuba
Silver
MongoliaMongolia
Bronze
IrelandIreland
Bronze
RussiaRussia

Welter (69kg) (Men's )

Serik Sapiyev   Freddie Evans   Andrey Zamkovoy, Taras Shelestyuk  
Gold
KazakhstanKazakhstan
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
RussiaRussia
Bronze
UkraineUkraine

Light Heavy (81kg) (Men's )

Egor Mekhontcev   Adilbek Niyazymbetov   Oleksandr Gvozdyk, Yamaguchi Falcao Florentino  
Gold
RussiaRussia
Silver
KazakhstanKazakhstan
Bronze
UkraineUkraine
Bronze
BrazilBrazil

Light (60kg) (Women's )

Katie Taylor   Sofya Ochigava   Mavzuna Chorieva, Adriana Araujo  
Gold
IrelandIreland
Silver
RussiaRussia
Bronze
TajikistanTajikistan
Bronze
BrazilBrazil

Middle (75kg) (Women's )

Claressa Shields   Nadezda Torlopova   Marina Volnova, Jinzi Li  
Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
KazakhstanKazakhstan
Bronze
ChinaChina

Canoe

Kayak Double (K2) 200m (Men's )

Yury Postrigay,Alexander Dyachenko   Raman Piatrushenka,Vadzim Makhneu   Liam Heath,Jon Schofield  
Gold
RussiaRussia
Silver
BelarusBelarus
Bronze
Great BritainGreat Britain

Canoe Single (C1) 200m (Men's )

Yuri Cheban   Jevgenij Shuklin   Ivan Shtyl'  
Gold
UkraineUkraine
Silver
LithuaniaLithuania
Bronze
RussiaRussia

Canoe Double (C2) 1000m (Men's )

Peter Kretschmer,Kurt Kuschela   Andrei Bahdanovich,Aliaksandr Bahdanovich   Alexey Korovashkov,Ilya Pervukhin  
Gold
GermanyGermany
Silver
BelarusBelarus
Bronze
RussiaRussia

Cycling

Individual Time Trial (Women's )

Kristin Armstrong   Judith Arndt   Olga Zabelinskaya  
Gold
United StatesUnited States
Silver
GermanyGermany
Bronze
RussiaRussia

Road Race (Women's )

Marianne Vos   Elizabeth Armitstead   Olga Zabelinskaya  
Gold
NetherlandsNetherlands
Silver
Great BritainGreat Britain
Bronze
RussiaRussia

Diving

3m Springboard (Men's )

Ilya Zakharov   Kai Qin   Chong He  
Gold
RussiaRussia
Silver
ChinaChina
Bronze
ChinaChina

Synchronised 3m Springboard (Men's )

Yutong Luo,Kai Qin   Evgeny Kuznetsov,Ilya Zakharov   Troy Dumais,Kristian Ipsen  
Gold
ChinaChina
Silver
RussiaRussia
Bronze
United StatesUnited States

Fencing

Sabre Individual (Men's )

Aron Szilagyi   Diego Occhiuzzi   Nikolay Kovalev  
Gold
HungaryHungary
Silver
ItalyItaly
Bronze
RussiaRussia

Sabre Individual (Women's )

Jiyeon Kim   Sofya Velikaya   Olga Kharlan  
Gold
South KoreaSouth Korea
Silver
RussiaRussia
Bronze
UkraineUkraine

Foil Team (Women's )

Gold
ItalyItaly
Silver
RussiaRussia
Bronze
South KoreaSouth Korea

Gymnastics

Floor Exercise (Men's )

Kai Zou   Kohei Uchimura   Denis Ablyazin  
Gold
ChinaChina
Silver
JapanJapan
Bronze
RussiaRussia

Vault (Men's )

Hak Seon Yang   Denis Ablyazin   Igor Radivilov  
Gold
South KoreaSouth Korea
Silver
RussiaRussia
Bronze
UkraineUkraine

Floor Exercise (Women's )

Alexandra Raisman   Catalina Ponor   Aliya Mustafina  
Gold
United StatesUnited States
Silver
RomaniaRomania
Bronze
RussiaRussia

Vault (Women's )

Sandra Raluca Izbasa   Mc Kayla Maroney   Maria Paseka  
Gold
RomaniaRomania
Silver
United StatesUnited States
Bronze
RussiaRussia

Uneven Bars (Women's )

Aliya Mustafina   Kexin He   Elizabeth Tweddle  
Gold
RussiaRussia
Silver
ChinaChina
Bronze
Great BritainGreat Britain

Individual All-Around (Women's )

Gabrielle Douglas   Victoria Komova   Aliya Mustafina  
Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
RussiaRussia

Team (Women's )

Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
RomaniaRomania

Judo

-60 kg (Men's )

Arsen Galstyan   Hiroaki Hiraoka   Felipe Kitadai, Rishod Sobirov  
Gold
RussiaRussia
Silver
JapanJapan
Bronze
BrazilBrazil
Bronze
UzbekistanUzbekistan

-73 kg (Men's )

Mansur Isaev   Riki Nakaya   Nyam-Ochir Sainjargal, Ugo Legrand  
Gold
RussiaRussia
Silver
JapanJapan
Bronze
MongoliaMongolia
Bronze
FranceFrance

-81 kg (Men's )

Jae-Bum Kim   Ole Bischof   Ivan Nifontov, Antoine Valois-Fortier  
Gold
South KoreaSouth Korea
Silver
GermanyGermany
Bronze
RussiaRussia
Bronze
CanadaCanada

-100 kg (Men's )

Tagir Khaibulaev   Tuvshinbayar Naidan   Dimitri Peters, Henk Grol  
Gold
RussiaRussia
Silver
MongoliaMongolia
Bronze
GermanyGermany
Bronze
NetherlandsNetherlands

+100 kg (Men's )

Teddy Riner   Alexander Mikhaylin   Rafael Silva, Andreas Toelzer  
Gold
FranceFrance
Silver
RussiaRussia
Bronze
BrazilBrazil
Bronze
GermanyGermany

Rhythmic Gymnastics

Individual All-Around (Women's )

Evgeniya Kanaeva   Daria Dmitrieva   Liubou Charkashyna  
Gold
RussiaRussia
Silver
RussiaRussia
Bronze
BelarusBelarus

Group All-Around (Women's )

Anastasia Bliznyuk,Uliana Donskova,Ksenia Dudkina,Alina Makarenko,Anastasia Nazarenko,Karolina Sevastyanova   Alina Tumilovich,Nataliya Leshchyk,Maryna Hancharova,Kseniya Sankovich,Anastasiya Ivankova,Aliaksandra Narkevich   Elisa Blanchi,Elisa Santoni,Romina Laurito,Anzhelika Savrayuk,Marta Pagnini,Andreea Stefanescu  
Gold
RussiaRussia
Silver
BelarusBelarus
Bronze
ItalyItaly

Shooting

Double Trap (Men's )

Peter Robert Russell Wilson   Hakan Dahlby   Vasily Mosin  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
SwedenSweden
Bronze
RussiaRussia

Swimming

100m Butterfly (Men's )

Michael Phelps   Chad le Clos, Evgeny Korotyshkin    
Gold
United StatesUnited States
Silver
South AfricaSouth Africa
Silver
RussiaRussia

4 x 100m Freestyle Relay (Men's )

Gold
FranceFrance
Silver
United StatesUnited States
Bronze
RussiaRussia

200m Breaststroke (Women's )

Rebecca Soni   Satomi Suzuki   Iuliia Efimova  
Gold
United StatesUnited States
Silver
JapanJapan
Bronze
RussiaRussia

200m Backstroke (Women's )

Missy Franklin   Anastasia Zueva   Elizabeth Beisel  
Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
United StatesUnited States

Synchronized Swimming

Duets (Women's )

Natalia Ishchenko,Svetlana Romashina   Ona Carbonell Ballestero,Andrea Fuentes Fache   Xuechen Huang,Ou Liu  
Gold
RussiaRussia
Silver
SpainSpain
Bronze
ChinaChina

Teams (Women's )

Gold
RussiaRussia
Silver
ChinaChina
Bronze
SpainSpain

Taekwondo

-58kg (Men's )

Joel Gonzalez Bonilla   Daehoon Lee   Alexey Denisenko, Oscar Munoz Oviedo  
Gold
SpainSpain
Silver
South KoreaSouth Korea
Bronze
RussiaRussia
Bronze
ColombiaColombia

+67kg (Women's )

Milica Mandic   Anne-Caroline Graffe   Anastasia Baryshnikova, Maria del Rosario Espinoza  
Gold
Republic of SerbiaRepublic of Serbia
Silver
FranceFrance
Bronze
RussiaRussia
Bronze
MexicoMexico

Tennis

Singles (Women's )

Serena Williams   Maria Sharapova   Victoria Azarenka  
Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
BelarusBelarus

Doubles (Women's )

Serena Williams,Venus Williams   Andrea Hlavackova,Lucie Hradecka   Maria Kirilenko,Nadia Petrova  
Gold
United StatesUnited States
Silver
Czech RepublicCzech Republic
Bronze
RussiaRussia

Track

High Jump (Men's )

Ivan Ukhov   Erik Kynard   Mutaz Essa Barshim, Derek Drouin  
Gold
RussiaRussia
Silver
United StatesUnited States
Bronze
QatarQatar
Bronze
CanadaCanada

50km Walk (Men's )

Sergey Kirdyapkin   Jared Tallent   Tianfeng Si  
Gold
RussiaRussia
Silver
AustraliaAustralia
Bronze
ChinaChina

800m (Women's )

Mariya Savinova   Caster Semenya   Ekaterina Poistogova  
Gold
RussiaRussia
Silver
South AfricaSouth Africa
Bronze
RussiaRussia

3000m Steeplechase (Women's )

Yuliya Zaripova   Habiba Ghribi   Sofia Assefa  
Gold
RussiaRussia
Silver
TunisiaTunisia
Bronze
EthiopiaEthiopia

400m Hurdles (Women's )

Natalya Antyukh   Lashinda Demus   Zuzana Hejnova  
Gold
RussiaRussia
Silver
United StatesUnited States
Bronze
Czech RepublicCzech Republic

Shot Put (Women's )

Valerie Adams   Evgeniia Kolodko   Lijiao Gong  
Gold
New ZealandNew Zealand
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

Discus Throw (Women's )

Sandra Perkovic   Darya Pishchalnikova   Yanfeng Li  
Gold
CroatiaCroatia
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

Hammer Throw (Women's )

Tatyana Lysenko   Anita Wlodarczyk   Betty Heidler  
Gold
RussiaRussia
Silver
PolandPoland
Bronze
GermanyGermany

Long Jump (Women's )

Brittney Reese   Elena Sokolova   Janay Deloach  
Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
United StatesUnited States

High Jump (Women's )

Anna Chicherova   Brigetta Barrett   Svetlana Shkolina  
Gold
RussiaRussia
Silver
United StatesUnited States
Bronze
RussiaRussia

Pole Vault (Women's )

Jennifer Suhr   Yarisley Silva   Elena Isinbaeva  
Gold
United StatesUnited States
Silver
CubaCuba
Bronze
RussiaRussia

20km Walk (Women's )

Elena Lashmanova   Olga Kaniskina   Shenjie Qieyang  
Gold
RussiaRussia
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

Marathon (Women's )

Tiki Gelana   Priscah Jeptoo   Tatyana Petrova Arkhipova  
Gold
EthiopiaEthiopia
Silver
KenyaKenya
Bronze
RussiaRussia

4 x 400m Relay (Women's )

Gold
United StatesUnited States
Silver
RussiaRussia
Bronze
JamaicaJamaica

Heptathlon (Women's )

Jessica Ennis   Lilli Schwarzkopf   Tatyana Chernova  
Gold
Great BritainGreat Britain
Silver
GermanyGermany
Bronze
RussiaRussia

Trampoline

(Men's )

Dong Dong   Dmitry Ushakov   Chunlong Lu  
Gold
ChinaChina
Silver
RussiaRussia
Bronze
ChinaChina

Volleyball

(Men's )

Nikolay Apalikov,Yury Berezhko,Alexander Butko,Alexander Volkov,Sergey Grankin,Dmitriy Ilinykh,Maxim Mikhaylov,Dmitriy Muserskiy,Alexey Obmochaev,Alexander Sokolov,Sergey Tetyukhin,Taras Khtey   Bruno Rezende,Leandro Vissotto Neves,Lucas Saatkamp,Ricardo Garcia,Sergio Santos,Sidnei dos Santos Junior,Thiago Soares Alves,Wallace de Souza,Dante Amaral,Gilberto Godoy Filho,Murilo Endres,Rodrigo Santana   Cristian Savani,Simone Parodi,Ivan Zaytsev,Michal Lasko,Dragan Travica,Dante Boninfante,Alessandro Fei,Luigi Mastrangelo,Emanuele Birarelli,Andrea Bari,Andrea Giovi,Samuele Papi  
Gold
RussiaRussia
Silver
BrazilBrazil
Bronze
ItalyItaly

Weightlifting

+105kg (Men's )

Behdad Salimikordasiabi   Sajjad Anoushiravani Hamlabad   Ruslan Albegov  
Gold
IR IranIR Iran
Silver
IR IranIR Iran
Bronze
RussiaRussia

85kg (Men's )

Adrian Edward Zielinski   Apti Aukhadov   Kianoush Rostami  
Gold
PolandPoland
Silver
RussiaRussia
Bronze
IR IranIR Iran

94kg (Men's )

Ilya Ilyin   Alexandr Ivanov   Anatoli Ciricu  
Gold
KazakhstanKazakhstan
Silver
RussiaRussia
Bronze
Republic of MoldovaRepublic of Moldova

+75kg (Women's )

Lulu Zhou   Tatiana Kashirina   Hripsime Khurshudyan  
Gold
ChinaChina
Silver
RussiaRussia
Bronze
ArmeniaArmenia

63kg (Women's )

Maiya Maneza   Svetlana Tsarukaeva   Christine Girard  
Gold
KazakhstanKazakhstan
Silver
RussiaRussia
Bronze
CanadaCanada

75kg (Women's )

Svetlana Podobedova   Natalya Zabolotnaya   Iryna Kulesha  
Gold
KazakhstanKazakhstan
Silver
RussiaRussia
Bronze
BelarusBelarus

Wrestling

Greco-Roman 55 kg (Men's )

Hamid Mohammad Soryan Reihanpour   Rovshan Bayramov   Peter Modos, Mingiyan Semenov  
Gold
IR IranIR Iran
Silver
AzerbaijanAzerbaijan
Bronze
HungaryHungary
Bronze
RussiaRussia

Greco-Roman 60 kg (Men's )

Omid Haji Noroozi   Revaz Lashkhi   Zaur Kuramagomedov, Ryutaro Matsumoto  
Gold
IR IranIR Iran
Silver
GeorgiaGeorgia
Bronze
RussiaRussia
Bronze
JapanJapan

Greco-Roman 74 kg (Men's )

Roman Vlasov   Arsen Julfalakyan   Emin Ahmadov, Aleksandr Kazakevic  
Gold
RussiaRussia
Silver
ArmeniaArmenia
Bronze
AzerbaijanAzerbaijan
Bronze
LithuaniaLithuania

Greco-Roman 84 kg (Men's )

Alan Khugaev   Karam Mohamed Gaber Ebrahim   Danyal Gajiyev, Damian Janikowski  
Gold
RussiaRussia
Silver
EgyptEgypt
Bronze
KazakhstanKazakhstan
Bronze
PolandPoland

Greco-Roman 96 kg (Men's )

Ghasem Gholamreza Rezaei   Rustam Totrov   Artur Aleksanyan, Jimmy Lidberg  
Gold
IR IranIR Iran
Silver
RussiaRussia
Bronze
ArmeniaArmenia
Bronze
SwedenSweden

Freestyle 55 kg (Men's )

Dzhamal Otarsultanov   Vladimer Khinchegashvili   Kyong Il Yang, Shinichi Yumoto  
Gold
RussiaRussia
Silver
GeorgiaGeorgia
Bronze
North KoreaNorth Korea
Bronze
JapanJapan

Freestyle 60 kg (Men's )

Toghrul Asgarov   Besik Kudukhov   Coleman Scott, Yogeshwar Dutt  
Gold
AzerbaijanAzerbaijan
Silver
RussiaRussia
Bronze
United StatesUnited States
Bronze
IndiaIndia

Freestyle 74 kg (Men's )

Jordan Ernest Burroughs   Sadegh Saeed Goudarzi   Denis Tsargush, Soslan Tigiev  
Gold
United StatesUnited States
Silver
IR IranIR Iran
Bronze
RussiaRussia
Bronze
UzbekistanUzbekistan

Freestyle 120 kg (Men's )

Artur Taymazov   Davit Modzmanashvili   Komeil Ghasemi, Bilyal Makhov  
Gold
UzbekistanUzbekistan
Silver
GeorgiaGeorgia
Bronze
IR IranIR Iran
Bronze
RussiaRussia

Freestyle 63 kg (Women's )

Kaori Icho   Ruixue Jing   Battsetseg Soronzonbold, Lubov Volosova  
Gold
JapanJapan
Silver
ChinaChina
Bronze
MongoliaMongolia
Bronze
RussiaRussia

Freestyle 72 kg (Women's )

Natalia Vorobieva   Stanka Zlateva Hristova   Maider Unda, Guzel Manyurova  
Gold
RussiaRussia
Silver
BulgariaBulgaria
Bronze
SpainSpain
Bronze
KazakhstanKazakhstan
© 2012 Time Inc. All rights reserved.
A Time Warner Company.
SI.com
Hot Topics: NBA Draft Yasiel Puig NHL Playoffs NBA Playoffs Mark Cuban Jabari Parker
TM & © 2014 Time Inc. A Time Warner Company. All Rights Reserved.
Terms under which this service is provided to you. Read our privacy guidelines, your California privacy rights, and ad choices.
SI CoverRead All ArticlesBuy Cover Reprint