Shop Fantasy Central Golf Guide Email Travel Subscribe SI About Us Olympics

 
U.S. Home Sydney 2000 Home Basketball Boxing Cycling Diving Gymnastics Soccer Swimming Tennis Track & Field Volleyball More Sports Schedules Results Medal Tracker Medal History Athletes About Australia Multimedia Central World Home World Europe Home World Asia Home CNN Europe CNN Home Home

EVENTS
 Sportsman of the Year
 Heisman Trophy
 Swimsuit 2001

CENTERS
 Fantasy Central
 Inside Game
 Multimedia Central
 Statitudes
 Your Turn
 Message Boards
 Email Newsletters
 Golf Guide
 Cities
 Work in Sports

CNNSI.com GROUP
 Sports Illustrated
 Life of Reilly
 Television
 SI Women
 SI for Kids
 Press Room
 TBS/TNT Sports
 CNN Languages

COMMERCE
 SI Customer Service
 SI Media Kits
 Get into College
 Sports Memorabilia
 TeamStore

 

Event Schedules: September 21
Time* Event Venue
Archery
6:00 PM - 9:00 PM Men's Team Eliminations Sydney International Archery Park
6:00 PM - 9:00 PM Men's Team Quarterfinals Sydney International Archery Park
11:00 PM - 2:00 AM Men's Team Bronze Medal Match Sydney International Archery Park
11:00 PM - 2:00 AM Men's Team Gold Medal Match Sydney International Archery Park
11:00 PM - 2:00 AM Men's Team Semifinals Sydney International Archery Park
Badminton
4:30 AM - 7:30 AM Men's Doubles Bronze Medal Match Ross Pavilion
4:30 AM - 7:30 AM Men's Doubles Gold Medal Match Ross Pavilion
11:00 PM - 2:40 AM Women's Doubles Semifinals Ross Pavilion
11:00 PM - 2:40 AM Women's Singles Bronze Medal Match Ross Pavilion
Baseball
8:00 PM - 11:30 PM South Korea vs. Netherlands Baseball Stadium, Olympic Park
9:30 PM - 12:30 AM Cuba vs. Australia Baseball Stadium, Olympic Park
Basketball
4:30 AM - 8:10 AM Men: Australia vs. Russia The Dome
4:30 AM - 8:10 AM Men: Yugoslavia vs. Angola The Dome
6:30 PM - 10:10 PM Men: Slovakia vs. Canada The Dome
6:30 PM - 10:10 PM Women: Russia vs. South Korea The Dome
11:30 PM - 3:10 AM Men: New Zealand vs. United States The Dome
11:30 PM - 3:10 AM Women: France vs. Brazil The Dome
Beach Volleyball
6:00 PM - 9:30 PM Men's Eliminations Beach Volleyball Centre
11:30 PM - 3:00 AM Men's Eliminations Beach Volleyball Centre
Boxing
4:30 AM - 7:30 AM Bantamweight (54kg) Round 2 Sydney Exhibition Centre
4:30 AM - 7:30 AM Heavyweight (91kg) Round 1 Sydney Exhibition Centre
4:30 AM - 7:30 AM Welterweight (67kg) Round 2 Sydney Exhibition Centre
10:00 PM - 1:00 AM Light Flyweight (48kg) Round 2 Sydney Exhibition Centre
10:00 PM - 1:00 AM Lightweight (60kg) Round 2 Sydney Exhibition Centre
10:00 PM - 1:00 AM Middleweight (75kg) Round 2 Sydney Exhibition Centre
Cycling Track
3:00 AM - 6:50 AM Men's Keirin Final Dunc Gray Velodrome
3:00 AM - 6:50 AM Men's Keirin First Round Dunc Gray Velodrome
3:00 AM - 6:50 AM Men's Keirin Repechage Dunc Gray Velodrome
3:00 AM - 6:50 AM Men's Keirin Second Round Dunc Gray Velodrome
3:00 AM - 6:50 AM Men's Madison Dunc Gray Velodrome
3:00 AM - 6:50 AM Women's Points Race Dunc Gray Velodrome
Diving
11:00 PM - 2:00 AM Women's 10m Platform Preliminaries Sydney International Aquatic Centre
Equestrian
8:00 PM - 12:45 AM Equestrian Centre Centre
8:00 PM - 12:45 AM Individual Three-Day Event Jumping - Final Centre
Fencing
2:30 AM - 6:10 AM Men's Individual Sabre Bronze Medal Match Sydney Exhibition Centre
2:30 AM - 6:10 AM Men's Individual Sabre Gold Medal Match Sydney Exhibition Centre
2:30 AM - 6:10 AM Men's Individual Sabre Semifinals Sydney Exhibition Centre
2:30 AM - 6:10 AM Women's Individual Foil Bronze Medal Match Sydney Exhibition Centre
2:30 AM - 6:10 AM Women's Individual Foil Gold Medal Match Sydney Exhibition Centre
2:30 AM - 6:10 AM Women's Individual Foil Semifinals Sydney Exhibition Centre
6:30 PM - 12:30 AM Men's Team Foil Classifications Sydney Exhibition Centre
6:30 PM - 12:30 AM Men's Team Foil Preliminaries Sydney Exhibition Centre
6:30 PM - 12:30 AM Men's Team Foil Quarterfinals Sydney Exhibition Centre
6:30 PM - 12:30 AM Men's Team Foil Semifinals Sydney Exhibition Centre
Field Hockey
3:30 AM - 7:00 AM Women's Preliminaries State Hockey Centre
10:30 PM - 2:00 AM Women's Preliminaries State Hockey Centre
Gymnastics
4:00 AM - 6:55 AM Women's Individual All-Around Final Sydney SuperDome
Handball
4:30 AM - 8:10 AM Women's Preliminaries Binnie Pavilion
6:30 PM - 10:10 PM Men's Preliminaries Binnie Pavilion
11:30 PM - 3:10 AM Men's Preliminaries Binnie Pavilion
Judo
5:30 AM - 7:00 AM Men's Half-Heavyweight (100kg) Bronze Medal Match Sydney Exhibition Centre
5:30 AM - 7:00 AM Men's Half-Heavyweight (100kg) Final Sydney Exhibition Centre
5:30 AM - 7:00 AM Men's Half-Heavyweight (100kg) Repechage Sydney Exhibition Centre
5:30 AM - 7:00 AM Men's Half-Heavyweight (100kg) Semifinals Sydney Exhibition Centre
5:30 AM - 7:00 AM Women's Half-Heavyweight (78kg) Bronze Medal Match Sydney Exhibition Centre
5:30 AM - 7:00 AM Women's Half-Heavyweight (78kg) Final Sydney Exhibition Centre
5:30 AM - 7:00 AM Women's Half-Heavyweight (78kg) Repechage Sydney Exhibition Centre
5:30 AM - 7:00 AM Women's Half-Heavyweight (78kg) Semifinals Sydney Exhibition Centre
Midnight - 3:30 AM Men's Half-Heavyweight (100kg) First Round Sydney Exhibition Centre
Midnight - 3:30 AM Men's Half-Heavyweight (100kg) Second Round Sydney Exhibition Centre
Midnight - 3:30 AM Men's Half-Heavyweight (100kg) Third Round Sydney Exhibition Centre
Midnight - 3:30 AM Women's Half-Heavyweight (78kg) First Round Sydney Exhibition Centre
Midnight - 3:30 AM Women's Half-Heavyweight (78kg) Second Round Sydney Exhibition Centre
Midnight - 3:30 AM Women's Half-Heavyweight (78kg) Third Round Sydney Exhibition Centre
Rowing
5:30 PM - 8:50 PM Men's Double Sculls Classification Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Men's Four Without Coxwain Classification Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Men's Lightweight Double Sculls Semifinals Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Men's Lightweight Four Without Coxwain Semifinals Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Men's Pair Without Coxwain Classification Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Men's Quadruple Sculls Semifinals Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Men's Single Sculls Classification Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Women's Double Sculls Classification Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Women's Lightweight Double Sculls Semifinals Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Women's Pairs Without Coxwain Classification Sydney International Regatta Centre
5:30 PM - 8:50 PM Women's Single Sculls Classification Sydney International Regatta Centre
Sailing
9:00 PM - 2:00 AM Men's Sailboard (Mistral) Fleet Races Sydney Harbour
9:00 PM - 2:00 AM Open High Performance Dinghy (49er) Fleet Races Sydney Harbour
9:00 PM - 2:00 AM Open Multihull (Tornado) Fleet Races Sydney Harbour
9:00 PM - 2:00 AM Women's Double Handed Dinghy (470) Fleet Races Sydney Harbour
9:00 PM - 2:00 AM Women's Sailboard (Mistral) Fleet Races Sydney Harbour
Shooting
6:00 PM - 11:30 PM Men's 10m Running Target Final Sydney International Shooting Centre
6:00 PM - 11:30 PM Men's 10m Running Target Qualification Sydney International Shooting Centre
6:00 PM - 11:30 PM Men's Skeet Qualification Sydney International Shooting Centre
6:00 PM - 11:30 PM Women's 25m Sport Pistol Final Sydney International Shooting Centre
6:00 PM - 11:30 PM Women's 25m Sport Pistol Qualification Sydney International Shooting Centre
Softball
2:30 AM - 4:30 AM Cuba vs. China Softball Centre
4:45 AM - 6:45 AM Canada vs. Japan Softball Centre
7:30 PM - 9:30 PM New Zealand vs. USA Softball Centre
9:45 PM - 11:45 PM Cuba vs. Canada Softball Centre
Swimming
4:00 AM - 5:55 AM Men's 100m Butterfly Semifinals Sydney International Aquatic Centre
4:00 AM - 5:55 AM Men's 200m Backstroke Final Sydney International Aquatic Centre
4:00 AM - 5:55 AM Men's 200m Individual Medley Final Sydney International Aquatic Centre
4:00 AM - 5:55 AM Men's 50m Freestyle Semifinals Sydney International Aquatic Centre
4:00 AM - 5:55 AM Women's 100m Freestyle Final Sydney International Aquatic Centre
4:00 AM - 5:55 AM Women's 200m Backstroke Semifinals Sydney International Aquatic Centre
4:00 AM - 5:55 AM Women's 200m Breaststroke Final Sydney International Aquatic Centre
7:00 PM - 9:15 PM Men's 1500m Freestyle Heats Sydney International Aquatic Centre
7:00 PM - 9:15 PM Men's 4 x 100m Medley Relay Heats Sydney International Aquatic Centre
7:00 PM - 9:15 PM Women's 4 x 100m Medley Relay Heats Sydney International Aquatic Centre
7:00 PM - 9:15 PM Women's 50m Freestyle Heats Sydney International Aquatic Centre
Table Tennis
5:00 AM - 8:00 AM Men's Doubles Quarterfinals State Sports Centre
5:00 AM - 8:00 AM Women's Doubles Semifinals State Sports Centre
7:00 PM - 10:00 PM Men's Singles Third Round State Sports Centre
7:00 PM - 10:00 PM Women's Singles Quarterfinals State Sports Centre
Midnight - 3:00 AM Men's Singles Second Round State Sports Centre
Midnight - 3:00 AM Women's Singles Third Round State Sports Centre
Tennis
4:00 AM - 7:00 AM Men's Singles Second Round Tennis Centre
4:00 AM - 7:00 AM Women's Singles Second Round Tennis Centre
8:00 PM - 2:00 AM Men's Doubles First Round Tennis Centre
8:00 PM - 2:00 AM Men's Singles Second Round Tennis Centre
8:00 PM - 2:00 AM Women's Doubles First Round Tennis Centre
8:00 PM - 2:00 AM Women's Singles Third Round Tennis Centre
Track and Field
7:00 PM Men's Shot Put Qualifying Olympic Stadium
7:00 PM Women's 800m First Round (5 Heats) Olympic Stadium
7:40 PM Men's 400m First Round (8 Heats) Olympic Stadium
8:30 PM Men's Javelin Group A Olympic Stadium
8:35 PM Men's 100m First Round (11 Heats) Olympic Stadium
9:50 PM Men's 20km Walk Final Olympic Stadium
10:05 PM Women's 100m First Round (7 Heats) Olympic Stadium
10:15 PM Men's Javelin Group B Olympic Stadium
Volleyball
3:30 AM - 7:30 AM Men's Preliminaries Sydney Entertainment Centre
7:00 PM - 11:00 PM Women's Preliminaries Buring Pavilion
9:30 PM - 1:30 AM Women's Preliminaries Sydney Entertainment Centre
Water Polo
10:00 PM - 11:15 PM Women's Semifinals Ryde Aquatic Leisure Centre
Weightlifting
7:30 PM - 9:30 PM Men's 77kg - Group B Sydney Convention Centre
11:30 PM - 1:50 AM Women's 75+kg - Group A (Finals) Sydney Convention Centre
* = All times in Eastern Daylight Time. Sydney is 15 hours ahead.
Hindmarsh Stadium in Adelaide is 14 hours ahead.


CNNSI Copyright © 2001
CNN/Sports Illustrated
An AOL Time Warner Company.
All Rights Reserved.

Terms under which this service is provided to you.
Read our privacy guidelines.