SI Vault
 
Where to join—for expert, intermediate and snow bunny
November 17, 1958
MICHIGAN
Decrease font Decrease font
Enlarge font Enlarge font
November 17, 1958

Where To Join—for Expert, Intermediate And Snow Bunny

View CoverRead All Articles View This Issue

MICHIGAN

BOYNE MOUNTAIN SC: Chuck Moll, Boyne Falls.
BRIAR HILL SC: Floyd Johnson, 2223 La-Salle Gardens S., Detroit 6.
CABERFAE SC: S. H. Clink, 512 Hackley Bldg., Muskegon.
CHRYSLER SC: Adrienne Kotkowski, 2243 Theodore, Detroit 11.
COPPER COUNTRY SC: Dr. F. W. Henderson, 521 Sheldon, Houghton.
D.G.B. SC: Cy Juroff, 160 W. Hildale, Detroit 3.
DETROIT SC: Jan Borowski, 18243 Tracey, Detroit 35.
FORD "THUNDERBIRD" SC: Thomas P. Shanahan, 13723 Ellar, Dearborn.
GOGEBIC RANGE SC: Ed Lintonen, 1405 Cloverland, Ironwood.
GRAND RAPIDS SC: Corrine Cornelius, 2630 Reeds Lake Blvd., Grand Rapids.
GRAND TRAVERSE SC: Paul Hazelton, Route 2, Williamsburg.
ISHPEMING SC: Jack Larson, 202 Merry. Negaunee.
KANDAHAR SC: Virginia Merritt, 1914 Northwood Blvd., Royal Oak.
KIWANIS SC: Don Christensen, 513 Marquette Blvd., Kingsford.
LANSING SC: Mrs. Ann Danko, 12107 Broadbent Rd., Lansing
MANISTEE SC: Mr. R. Lutz, 434 Elm, Manistee.
MIDLAND SC: Fred Tuttle, 1415 W. St. Andrews, Midland.
OTSEGO SC: Ken D. Fisher, Hidden Valley, Gaylord.
PINE MOUNTAIN SC: W. F. Newton, Box 30, Iron Mountain.
SUGAR LOAF WINTER SPORTS CLUB: Arthur Huey, Glen Arbor.
THUNDER BOWL SC: Dan Harbick, Manistique.

MINNESOTA

BEMIDJI SC: Shirley Oleslager, Bemidji.
BRAINERD SC: Doug Johnson, Brainerd.
BUCK HILL SLALOM CLUB: Chuck Stone, 1914 LaSalle Ave., Minneapolis.
DALTON SC: Arvid Bergerson, Dalton.
DULUTH SC: Ken Torgerson, 5801 Tioga, Duluth.
ELY SC: Len R. Nappa, 348 East Boundary, Ely.
FERGUS SC: F. A. Fetvedt, 602 W. Cavour, Fergus Falls.
GLENWOOD SC: Dr. A. C. Hedine, 7 N Franklin, Glenwood.
HIBBING SC: Elwin Hanson, 2728 Third Ave. E., Hibbing.
HOPLAUFER SC: Howard Rosted, Cloquet.
ITASCA SKI AND OUTING CLUB: Paul Laramie, Box 621, Coleraine.
JUNIPER HILLS SC: Virginia McWethy, 4231 Oakdale Ave. S., Minneapolis 16.
LONE LAKE SC: Vince W. Carpenter, Box 293, Route 3, Wayzata.
MINNEAPOLIS SC: Bud Lent, 6131 Trinity Dr., Minneapolis 21.
MINNEHAHA SC: Doug Wenborg, 5437 44th Ave. S., Minneapolis.
MOON VALLEY SC OF MINNESOTA: Mrs. Marjorie Benedikter, Box H, Shakopee.
ST. PAUL SC: Wally Wakefield, 991 East Rose Ave., St. Paul 6.
SAWTOOTH MOUNTAIN SC: George Oullis, Grand Marais.

WISCONSIN

BELOIT SC: Harold Huebner, 557 Lilac Rd., Garden Village, Beloit.
BLACK MOUNTAIN SC: Thomas Lake, Sheboygan.
BLACKHAWK SC: William Duckwitz, 5125 Lake Mendota Dr., Madison 5.
EAU CLAIRE SC: Keith T. Zuehlke, 1716 Truman, Eau Claire.
HEILIGER HUEGEL SC: John B. Ballard, 3526 N. Summit Ave., Milwaukee 11.
LA CROSSE SC: Kathy Milbee, Box 288, La Crosse.
MILWAUKEE SC: Mary Gallagher, 2522 N. Maryland Ave., Milwaukee.
MOON VALLEY SC OF WISCONSIN: John Torinus, Press Gazette, Green Bay.
OCONOMOWOC SC: Phil Kienast, 112 N. Walnut, Oconomowoc.
PINEHURST SC: A. A. Domer, 1317 Badger Ave., Eau Claire.
PLYMOUTH SC: D.R. Vesey, 808 Reed Ct., Plymouth.
RACINE SC: Raquel Urdiales, 2048 Phillips Ave., Racine.
SNOWFLAKE SC: E. H. Swenson, Westby.
THUNDERBIRD SC: W. C. Holman, 110 W. Main, Menomonee Falls.
TRI-NORSE SC: Ingvar Arneson, 341 S. 12th, Wisconsin Rapids.
WAUSAU SC: Mrs. Bob Stueber, 4008 Carl, Wausau.
WISCONSIN HOOFERS: Lucy Fowler, 770 Langdon, Madison 5.

ILLINOIS

CHICAGO MEDSKIS: Mary Hawkinson, 629 W. Deming PI., Chicago.
NORGE SC: M. T. Wheeler, 3542 N. Oketo Ave., Chicago 34.
ROCKFORD SC: Leo Carli, 1927 Dresden Ave., Rockford.
SALT CREEK SC: Joyce Wyckoff, 718 N. Stone, La Grange Park.
SITZMARK SC: Maura Lacey, 508 Green Bay Rd., Highwood.
SNOW CHASE SC: N. J. Geib, 1751 N. Central Park Ave., Chicago 47.
SNOW HAWKS SC: Chuck Berc, 9029 S. Euclid, Chicago.
WINDY CITY SC: Egon Gerson, 230 Hickory Ct., Northbrook.

INDIANA

INDIANAPOLIS SC: R. H. Ronan, 1731 Ruth Drive, Indianapolis 20.

Continue Story
1 2