SI Vault
 
THE MEDAL WINNERS AT THE OLYMPICS 1968
November 04, 1968
[This article contains a table. Please see hardcopy of magazine or PDF.]
Decrease font Decrease font
Enlarge font Enlarge font
November 04, 1968

The Medal Winners At The Olympics 1968

View CoverRead All Articles View This Issue

EVENT

GOLD

SILVER

BRONZE

TRACK & FIELD
Olympic record

100 METERS
10.0

HINES
U.S.A.
9.9*

MILLER
Jamaica
10.0

GREENE
U.S.A.
10.0

200 METERS
20.3

SMITH
U.S.A.
19.8*

NORMAN
Australia
20.0

CARLOS
U.S.A.
20.0

400-M. RELAY
39.0

U.S.A.
38.2*

CUBA
38.3*

FRANCE
38.4*

400 METERS
44.9

EVANS
U.S.A.
43.8*

JAMES
U.S.A.
43.9*

FREEMAN
U.S.A.
44.4*

1,600-M. RELAY
3:00.7

U.S.A.
2:56.1*

KENYA
2:59.6

WEST GERMANY
3:00.5

800 METERS
1:45.1

DOUBELL
Australia
1:44.3

KIPRUGUT
Kenya
1:44.5

FARRELL
U.S.A.
1:45.4

1,500 METERS
3:35.6

KEINO
Kenya
3:34.9

RYUN
U.S.A.
3:37.8

TUMMLER
West Germany
3:39.0

5,000 METERS
13:39.6

GAMMOUDI
Tunisia
14:05.0

KEINO
Kenya
14:05.2

TEMU
Kenya
14:06.4

10,000 METERS
28:24.4

TEMU
Kenya
29:27.4

WOLD
Ethiopia
29:28.0

GAMMOUDI
Tunisia
29:34.2

MARATHON
2:12:11.2

WOLDE
Ethiopia
2:20:26.4

KIMIHARA
Japan
2:23:31.0

RYAN
New Zealand
2:23:45.0

STEEPLECHASE
8:30.8

BIWOTT
Kenya
8:51.0

KOGO
Kenya
8:51.6

YOUNG
U.S.A.
8:51.8

110-M. HURDLES
13.5

DAVENPORT
U.S.A.
13.3

HALL
U.S.A.
13.4

OTTOZ
Italy
13.4

400-M. HURDLES
49.3

HEMERY
Great Britain
48.1*

HENNIGE
West Germany
49.0*

SHERWOOD
Great Britain
49.0*

HIGH JUMP
7 ft. 1� in.

FOSBURY
U.S.A.
7 ft. 4� in.

CARUTHERS
U.S.A.
7 ft. 3� in.

GAVRILOV
U.S.S.R.
7 ft. 2� in.

LONG JUMP
26 ft. 7� in.

BEAMON
U.S.A.
29 ft. 2� in.*

BEER
East Germany
26 ft. 10� in.

BOSTON
U.S.A.
26 ft. 9� in.

TRIPLE JUMP
55 ft. 3� in.

SANEYEV
U.S.S.R.
57 ft. � in.*

PRUDENCIO
Brazil
56 ft. 8 in.*

GENTILE
Italy
56 ft. 6 in*

POLE VAULT
16 ft. 8� in.

SEAGREN
U.S.A.
17 ft. 8� in.*

SCHIPROWSKI
West Germany
17 ft. 8� in.*

NORDWIG
East Germany
17 ft. 8� in*

SHOTPUT
66 ft. 8� in.

MATSON
U.S.A.
67 ft. 4� in.

WOODS
U.S.A.
66 ft. � in.

GUSHCHIN
U.S.S.R.
65 ft. 11 in.

HAMMER
228 ft. 9� in.

ZSIVOTZKY
Hungary
240 ft. 8 in.

KLIM
U.S.S.R.
240 ft. 5 in.

LOVASZ
Hungary
228 ft. 11 in.

DISCUS
200 ft. 1� in.

OERTER
U.S.A.
212 ft. 6� in.

MILDE East
Germany
206 ft. 11� in.

DANEK
Czechoslovakia
206 ft. 5 in.

JAVELIN
281 ft. 2� in.

LUSIS
U.S.S.R.
295 ft. 7� in.

KINNUNEN
Finland
290 ft. 7� in.

KULCSAR
Hungary
285 ft. 7� in.

DECATHLON
8,001 points

TOOMEY
U.S.A.
8,193

WALDE
West Germany
8,111

BENDLIN
West Germany
8,064

20-KM. WALK
1:29:34.0

GOLUBNICHIY
U.S.S.R.
1:33:58.4

PEDRAZA
Mexico
1:34:00.0

SMAGA
U.S.S.R.
1:34:03.4

50-KM. WALK
4:11:12.4

HOHNE
East Germany
4:20:13.6

KISS
Hungary
4:30:17.0

YOUNG
U.S.A.
4:31:55.4

Women

100 METERS
11.2

TYUS
U.S.A.
11.0*

FERRELL
U.S.A.
11.1

SZEWINSKA
Poland
11.1

200 METERS
23.0

SZEWINSKA
Poland
22.5*

BOYLE
Australia
22.7

LAMY
Australia
22.8

400-M. RELAY
43.6

U.S.A.
42.8*

CUBA
43.3*

U.S.S.R
43.4*

400 METERS
52.0

BESSON
France
52.0

BOARD
Great Britain
52.1

PECHENKINA
U.S.S.R.
52.2

800 METERS
2:01.1

MANNING
U.S.A.
2:00.9*

SILAI
Rumania
2:02.5

GOMMERS
Netherlands
2:02.6

80-M. HURDLES
10.5

CAIRO
Australia
10.3

KILBORN
Australia
10.4

CHENG
Taiwan
10.4

HIGH JUMP
6 ft. 2� in.

REZKOVA
Czechoslovakia
5 ft. 11� in.

OKOROKOVA
U.S.S.R.
5 ft. 11 in.

KOZYR
U.S.S.R.
5 ft. 11 in.

LONG JUMP
22 ft. 2� in.

VISCOPOLEANU
Rumania
22 ft. 4� in*

SHERWOOD
Great Britain
21 ft. 11 in.

TALYSHEVA
U.S.S.R.
21 ft. 10� in.

SHOTPUT
59 ft. 6 in.

GUMMEL
East Germany
64 ft. 4 in*

LANGE
East Germany
61 ft. 7� in.*

CHIZHOVA
U.S.S.R.
59 ft. 8� in.

DISCUS
187 ft. 10� in.

MANOLIU
Rumania
191 ft. 2� in.

WESTERMANN
West Germany
189 ft. 6 in.

KONTSEK
Hungary
180 ft. 1� in.

JAVELIN
198 ft. 7� in.

NEMETH
Hungary
198 ft. � in.

PENES
Rumania
196 ft. 7 in.

JANKO
Austria
190 ft. 5 in.

PENTATHLON
5,246 points

BECKER
West Germany
5,098 points

PROKOP
Austria
4,966 points

KOVACS
Hungary
4,959 points

SWIMMING

100-M. FREESTYLE
53.4

WENDEN
Australia
52.2*

WALSH
U.S.A.
52.8

SPITZ
U.S.A.
53.0

200-M. FREESTYLE
(new event)

WENDEN
Australia
1:55.2

SCHOLLANDER
U.S.A.
1:55.8

NELSON
U.S.A.
1:58.1

400-M. FREESTYLE
4:12.2

BURTON
U.S.A.
4:09.0

HUTTON
Canada
4:11.7

MOSCONI
France
4:13.3

1.500-M. FREESTYLE
17:01.7

BURTON
U.S.A.
16:38.9

KINSELLA
U.S.A.
16:57.3

BROUGH
Australia
17:04.7

100-M. BREASTSTROKE
(new event)

McKENZIE
U.S.A.
1:07.7

KOSINSKY
U.S.S.R.
1:08.0

PAN KIN
U.S.S.R.
1:08.0

200-M. BREASTSTROKE
2:27.8

MUNOZ
Mexico
2:28.7

KOSINSKY
U.S.S.R.
2:29.2

JOB
U.S.A.
2:29.9

100-M. BUTTERFLY
(new event)

RUSSELL
U.S.A.
55.9

SPITZ
U.S.A.
56.4

WALES
U.S.A.
57.2

200-M. BUTTERFLY
2:06.6

ROBIE
U.S.A.
2:08.7

WOODROFFE
Great Britain
2:09.0

FERRIS
U.S.A.
2:09.3

100-M. BACKSTROKE
1:01.9

MATTHES
East Germany
58.7

HICKCOX
U.S.A.
1:00.2

MILLS
U.S.A.
1:00.5

200-M. BACKSTROKE
2:10.3

MATTHES
East Germany
2:09.6

IVEY
U.S.A.
2:10.6

HORSLEY
U.S.A.
2:10.9

200-M. INDIVIDUAL MEDLEY
(new event)

HICKCOX
U.S.A.
2:12.0

BUCKINGHAM
U.S.A.
2:13.0

FERRIS
U.S.A.
2:13.3

400-M. INDIVIDUAL MEDLEY
4:45.4

HICKCOX
U.S.A.
4:48.4

HALL
U.S.A.
4:48.7

HOLTHAUS
West Germany
4:51.4

400-M. FREESTYLE RELAY
3:33.2

U.S.A.
3:31.7*

U.S.S.R.
3:34.2

AUSTRALIA
3:34.7

800-M. FREESTYLE RELAY
7:52.1

U.S.A.
7:52.3

AUSTRALIA
7:53.7

U.S.S.R.
8:01.6

400-M. MEDLEY RELAY
3:58.4

U.S.A.
3:54.9*

EAST GERMANY
3:57.5

U.S.S.R.
4:00.7

SPRINGBOARD DIVE

WRIGHTSON]
U.S.A.

DIBIASI
Italy

HENRY
U.S.A.

PLATFORM DIVE

DIBIASI
Italy

GAXIOLA
Mexico

YOUNG
U.S.A.

Women

100-M. FREESTYLE
59.5

HENNE
U.S.A.
1:00.0

PEDERSEN
U.S.A.
1:00.3

GUSTAVSON
U.S.A.
1:00.3

200-M. FREESTYLE
(new event)

MEYER
U.S.A.
2:10.5

HENNE
U.S.A.
2:11.0

BARKMAN
U.S.A.
2:11.2

400-M. FREESTYLE
4:43.3

MEYER
U.S.A.
4:31.8

GUSTAVSON
U.S.A.
4:35.5

MORAS
Australia
4:37.0

800-M. FREESTYLE
(new event)

MEYER
U.S.A.
9:24.0

KRUSE
U.S.A.
9:35.7

RAMIREZ
Mexico
9:38.5

100-M.BREASTSTROKE
(new event)

BJEDOV
Yugoslavia
1.15.8

PROZUMEN-SHCHIKOVA
U.S.S.R.
1:15.9

WICHMAN
U.S.A.
1:16.1

200-M.BREASTSTROKE
2:46.4

WICHMAN
U.S.A.
2:44.4

BJEDOV
Yugoslavia
2:46.4

PROZUMEN-SHCHIKOVA
U.S.S.R.
2:47.0

100-M. BUTTERFLY
1:04.7

McCLEMENTS
Australia
1:05.5

DANIEL
U.S.A.
1:05.8

SHIELDS
U.S.A.
1:06.2

200-M. BUTTERFLY
(new event)

KOK
Netherlands
2:24.7

LINDNER
East Germany
2:24.8

DANIEL
U.S.A.
2:25.9

100-M. BACKSTROKE
1:07.7

HALL
U.S.A.
1:06.2*

TANNER
Canada
1:06.7

SWAGGERTY
U.S.A.
1:08.1

200-M. BACKSTROKE
(new event)

WATSON
U.S.A.
2:24.8

TANNER
Canada
2:27.4

HALL
U.S.A.
2:28.9

200-M. INDIVIDUAL MEDLEY
(new event)

KOLB
U.S.A.
2:24.7

PEDERSEN
U.S.A.
2:28.8

HENNE
U.S.A.
2:31.4

400-M. INDIVIDUAL MEDLEY
5:18.7

KOLB
U.S.A.
5:08.5

VIDALI
U.S.A.
5:22.2

STEIN BACH
East Germany
5:25.3

400-M. FREESTYLE RELAY
4.03.8

U.S.A.
4:02.5

EAST GERMANY
4:05.7

CANADA
4:07.2

400-M. MEDLEY RELAY
4:33.9

U.S.A.
4:28.3*

AUSTRALIA
4:30.0

WEST GERMANY
4:36.4

SPRINGBOARD DIVE

GOSSICK
U.S.A.

POGOZHEVA
U.S.S.R.

O'SULLIVAN
U.S.A.

PLATFORM DIVE

DUCHKOVA
Czechoslovakia

LOBANOVA
U.S.S.R.

PETERSON
U.S.A.

BASKETBALL

U.S.A.

YUGOSLAVIA

U.S.S.R.

BOXING

LIGHT FLYWEIGHT

RODRIGUEZ
Venezuela

JEE
South Korea

MARBLEY, U.S.A.
SKRZYPCZAK, Poland

FLYWEIGHT

DELGADO
Mexico

OLECH
Poland

OLIVEIRA, Brazil
RWABOGO, Uganda

BANTAMWEIGHT

SOKOLOV]
U.S.S.R.

MUKWANGA
Uganda

MORICKA, Japan
CHANG, South Korea

FEATHERWEIGHT

ROLDAN
Mexico

ROBINSON
U.S.A.

WARUINGI, Kenya
MICHAILOV, Bulgaria

LIGHTWEIGHT

HARRIS
U.S.A.

GRUDZIEN
Poland

CUTOV, Rumania
VUJIN, Yugoslavia

LIGHT WELTERWEIGHT

KULEJ
Poland

REGUEIFEROS
Cuba

NILSSON, Finland
WALLINGTON, U.S.A.

WELTERWEIGHT

WOLKE
East Germany

BESSALA
Cameroon

MUSALIMOV, U.S.S.R.
GUILLOTI, Arg.

LIGHT MIDDLEWEIGHT

LAGUTIN
U.S.S.R.

GARBEY
Cuba

BALDWIN, U.S.A.
MEIER, West Germany

MIDDLEWEIGHT

FINNEGAN
Great Britain

KISELEV
U.S.S.R.

JONES, U.S.A.
ZARAGOZA, Mexico

LIGHT HEAVYWEIGHT

POZDNIAK
U.S.S.R.

MONEA
Rumania

STANKOV, Bulgaria
DRAGAN, Poland

HEAVYWEIGHT

FOREMAN
U.S.A.

CHEPULIS
U.S.S.R.

BAMBINI, Italy
ROCHA, Mexico

CANOEING

KAYAK SINGLES

HESZ
Hungary

SHAPARENKO
U.S.S.R.

HANSEN
Denmark

KAYAK PAIRS

U.S.S.R.

HUNGARY

AUSTRIA

KAYAK FOURS

NORWAY

RUMANIA

HUNGARY

CANADIAN SINGLES

TATAI
Hungary

LEWE
West Germany

GALKOV
U.S.S.R.

CANADIAN PAIRS

RUMANIA

HUNGARY

U.S.S.R.

Women

KAYAK SINGLES

PINAYEVA
U.S.S.R.

BREUER
West Germany

DUMITRU
Rumania

KAYAK PAIRS

WEST GERMANY

HUNGARY

U.S.S.R.

CYCLING

1,000-M. TIME TRIAL

TRENTIN
France

FREDBORG
Denmark

KIERZKOWSKI
Poland

SCRATCH SPRINT

MORELON
France

TURRINI
Italy

TRENTIN
France

TANDEM SPRINT

FRANCE

NETHERLANDS

BELGIUM

TEAM PURSUIT

DENMARK

 

ITALY

INDIVIDUAL PURSUIT

REBILLARD
France

JENSEN
Denmark

KURMANN
Switzerland

ROAD RACE, INDIVIDUAL

VIANELLI
Italy

MORTENSEN
Denmark

PETTERSSON
Sweden

ROAD RACE, TEAM

NETHERLANDS

SWEDEN

ITALY

EQUESTRIAN

THREE-DAY

GUYON
France

ALLHUSEN
Great Britain

PAGE
U.S.A.

THREE-DAY TEAM

GREAT BRITAIN

U.S.A.

AUSTRALIA

DRESSAGE

KIZIMOV
U.S.S.R.

NECKERMANN
West Germany

KLIMKE
West Germany

DRESSAGE TEAM

WEST GERMANY

U.S.S.R.

SWITZERLAND

GRAND PRIX JUMP

STEINKRAUS
U.S.A.

COAKES
Great Britain

BROOME
Great Britain

GRAND PRIX JUMP, TEAM

CANADA

FRANCE

WEST GERMANY

FENCING

FOIL

DRIMBA
Rumania

KAMUTI
Hungary

REVENU
France

FOIL TEAM

FRANCE

U.S.S.R.

POLAND

�P�E

KULCSAR
Hungary

KRISS
U.S.S.R.

SACCARO
Italy

�P�P TEAM

HUNGARY

U.S.S.R.

POLAND

SABER

PAWLOWSKI
Poland

RAKITA
U.S.S.R.

PEZSA
Hungary

SABER TEAM

U.S.S.R.

ITALY

HUNGARY

Women

FOIL

NOVIKOVA
U.S.S.R.

ROLDAN
Mexico

REJTO
Hungary

FOIL TEAM

U.S.S.R.

HUNGARY

RUMANIA

FIELD HOCKEY

PAKISTAN

AUSTRALIA

INDIA

GYMNASTICS

TEAM

JAPAN

U.S.S.R.

EAST GERMANY

ALL-AROUND

S. KATO
Japan

VORONIN
U.S.S.R.

NAKAYAMA
Japan

HORIZONTAL BAR

VORONIN
U.S.S.R.
NAKAYAMA
Japan

 

KENMOTSU
Japan

PARALLEL BARS

NAKAYAMA
Japan

VORONIN
U.S.S.R.

KLIMENKO
U.S.S.R.

SIDE HORSE

CERAR
Yugoslavia

LAIHO
Finland

VORONIN
U.S.S.R.

FLYING RINGS

NAKAYAMA
Japan

VORONIN
U.S.S.R.

S. KATO
Japan

LONG-HORSE VAULT

VORONIN
U.S.S.R.

ENDO
Japan

DIOMIDOV
U.S.S.R.

FREE-STANDING

S. KATO
Japan

NAKAYAMA
Japan

T. KATO
Japan

Women

TEAM

U.S.S.R.

CZECHOSLOVAKIA

EAST GERMANY

ALL-AROUND

CASLAVSKA
Czechoslovakia

VORONINA
U.S.S.R.

KUCHINSKAYA
U.S.S.R.

UNEVEN PARALLEL BARS

CASLAVSKA
Czechoslovakia

JANZ
East Germany

VORONINA
U.S.S.R.

LONG-HORSE VAULT

CASLAVSKA
Czechoslovakia

ZUCKHOLO
East Germany

VORONINA
U.S.S.R.

BALANCE BEAM

KUCHINSKAYA
U.S.S.R.

CASLAVSKA
Czechoslovakia

PETRIK
U.S.S.R.

FREE-STANDING

CASLAVSKA
Czechoslovakia
PETRIK U.S.S.R.

 

KUCHINSKAYA
U.S.S.R.

MODERN PENTATHLON

INDIVIDUAL

FERM
Sweden

BALCZO
Hungary

LEDNEV
U.S.S.R.

TEAM

HUNGARY

U.S.S.R.

FRANCE

ROWING

SINGLE SCULLS

WIENESE
Netherlands

MEISSNER
West Germany

DEMIDDI
Argentina

DOUBLE SCULLS

U.S.S.R.

NETHERLANDS

U.S.A.

PAIRS

EAST GERMANY

U.S.A.

DENMARK

COXED PAIRS

ITALY

NETHERLANDS

DENMARK

FOURS

EAST GERMANY

HUNGARY

ITALY

COXED FOURS

NEW ZEALAND

EAST GERMANY

SWITZERLAND

EIGHTS

WEST GERMANY

AUSTRALIA

U.S.S.R.

SHOOTING

FREE RIFLE

ANDERSON
U.S.A.

KORNEV
U.S.S.R.

MULLER
Switzerland

SMALL BORE, THREE-POSITION

KLINGER
West Germany

WRITER
U.S.A.

PARKHIMOVICH
U.S.S.R.

SMALL BORE, PRONE

KURKA
Czechoslovakia

HAMMERL
Hungary

BALLINGER
New Zealand

FREE PISTOL

KOSYKH
U.S.S.R.

MERTEL
West Germany

VOLLMAR
East Germany

RAPID-FIRE PISTOL

ZAPEDZKI
Poland

ROSCA
Rumania

SULEIMAN
U.S.S.R.

TRAP

BRAITHWAITE
Great Britain

GARRIGUS
U.S.A.

CZEKALLA
East Germany

SKEET

PETROV
U.S.S.R.

GARAGNANI
Italy

WIRNHEIER
West Germany

SOCCER

HUNGARY

BULGARIA

JAPAN

VOLLEYBALL

U.S.S.R.

JAPAN

CZECHOSLOVAKIA

Women

U.S.S.R.

JAPAN

POLAND

WATER POLO

YUGOSLAVIA

U.S.S.R.

HUNGARY

WEIGHT LIFTING

BANTAMWEIGHT

NASSIRI
Iran

FOLDI
Hungary

TREBICKI
Poland

FEATHERWEIGHT

MIYAKE
Japan

SHANIDZE
U.S.S.R.

MIYAKE
Japan

LIGHTWEIGHT

BASZANOWSKI
Poland

JALAYER
Iran

ZIELINSKI
Poland

MIDDLEWEIGHT

KURENTSOV
U.S.S.R.

OHUCHI
Japan

BAKOS
Hungary

LIGHT HEAVYWEIGHT

SELITSKY
U.S.S.R.

BELYAYEV
U.S.S.R.

OZIMEK
Poland

MIDDLE HEAVYWEIGHT

KANGASNIEMI
Finland

TALTS
U.S.S.R.

GOLAB
Poland

HEAVYWEIGHT

ZHABOTIINSKY
U.S.S.R.

REDING
Belgium

DUBE
U.S.A.

WRESTLING
Freestyle

FLYWEIGHT

NAKATA
Japan

SANDERS
U.S.A.

SUKHBAATAR
Mongolia

BANTAMWEIGHT

UETAKE
Japan

BEHM
U.S.A.

GORGORI
Iran

FEATHERWEIGHT

KANEKO
Japan

TODOROV
Bulgaria

ABASSY
Iran

LIGHTWEIGHT

MOVAHED
Iran

VALTCHEV
Bulgaria

DANZANDARJAA
Mongolia

WELTERWEIGHT

ATALAY
Turkey

ROBIN
France

PUREV
Mongolia

MIDDLEWEIGHT

GUREVITCH
U.S.S.R.

JIGJID
Mongolia

GARDJEV
Bulgaria

LIGHT HEAVYWEIGHT

AYIK
Turkey

LOMIDZE
U.S.S.R.

CSATARI
Hungary

HEAVYWEIGHT

MEDVED
U.S.S.R.

DOURALIEV
Bulgaria

DIETRICH
West Germany

Greco-Roman

FLYWEIGHT

KIROV
Bulgaria

BAKULIN
U.S.S.R.

ZERMAN
Czechoslovakia

BANTAMWEIGHT

VARGA
Hungary

BACIU
Rumania

KOCHERGIN
U.S.S.R.

FEATHERWEIGHT

RURUA
U.S.S.R.

FUJIMOTO
Japan

POPESCU
Rumania

LIGHTWEIGHT

MUNEMURA
Japan

HORVAT
Yugoslavia

GALAKTOPOULOS
Greece

WELTERWEIGHT

VESPER
East Germany

ROBIN
France

BAJKO
Hungary

MIDDLEWEIGHT

METZ
East Germany

OLENIK
U.S.S.R.

SIMIC
Yugoslavia

LIGHT HEAVYWEIGHT

RADEV
Bulgaria

YAKOVENKO
U.S.S.R.

MARTINESCU
Rumania

HEAVYWEIGHT

KOZMA
Hungary

ROSCHIN
U.S.S.R.

KMENT
Czechoslovakia

YACHTING

5.5-METER

SWEDEN

SWITZERLAND

GREAT BRITAIN

DRAGON

U.S.A.

DENMARK

EAST GERMANY

STAR

U.S.A.

NORWAY

ITALY

FLYING DUTCHMAN

GREAT BRITAIN

WEST GERMANY

BRAZIL

FINN MONOTYPE

U.S.S.R.

AUSTRIA

ITALY

*betters listed world record

[This article contains a table. Please see hardcopy of magazine or PDF.]

[This article contains a table. Please see hardcopy of magazine or PDF.]

1