SI Vault
 
THE OLYMPIC MEDAL WINNERS
September 18, 1972
In all the turmoil and distress of the Munich Olympic Games, the drive for medals went on. Below is a detailed chart of each event and every medal won, from the golds of Mark Spitz to the lone, proud bronze of Ghana's Prince Amartey
Decrease font Decrease font
Enlarge font Enlarge font
September 18, 1972

The Olympic Medal Winners

View CoverRead All Articles View This Issue

EVENT

GOLD

SILVER

BRONZE

TRACK & FIELD
Men

100 METERS

BORZOV
USSR

TAYLOR
USA

MILLER
Jamaica

200 METERS

BORZOV
USSR

BLACK
USA

MENNEA
Italy

400-M. RELAY

USA

USSR

WEST GERMANY

400 METERS

MATTHEWS
USA

COLLETT
USA

SANG
Kenya

1,600-M. RELAY

KENYA

GREAT BRITAIN

FRANCE

800 METERS

WOTTLE
USA

ARZHANOV
USSR

BOIT
Kenya

1,500 METERS

VASALA
Finland

KEINO
Kenya

DIXON
New Zealand

5,000 METERS

VIREN
Finland

GAMMOUDI
Tunisia

STEWART
Great Britain

10,000 METERS

VIREN
Finland

PUTTEMANS
Belgium

YIFTER
Ethiopia

MARATHON

SHORTER
USA

LISMONT
Belgium

WOLDE
Ethiopia

STEEPLECHASE

KEINO
Kenya

JIPCHO
Kenya

KANTANEN
Finland

110-M. HURDLES

MILBURN
USA

DRUT
France

HILL
USA

400-M. HURDLES

AKII-BUA
Uganda

MANN
USA

HEMERY
Great Britain

HIGH JUMP

TARMAK
USSR

JUNGE
East Germany

STONES
USA

LONG JUMP

WILLIAMS
USA

BAUMGARTNER
West Germany

ROBINSON
USA

TRIPLE JUMP

SANEYEV
USSR

DREHMEL
East Germany

PRUDENCIO
Brazil

POLE VAULT

NORDWIG
East Germany

SEAGREN
USA

JOHNSON
USA

SHOTPUT

KOMAR
Poland

WOODS
USA

BRIESENICK
East Germany

DISCUS

DANEK
Czech.

SILVESTER
USA

BRUCH
Sweden

HAMMER

BONDARCHUK
USSR

SACHSE
East Germany

KHMELEVSKI
USSR

JAVELIN

WOLFERMANN
West Germany

LUSIS
USSR

SCHMIDT
USA

DECATHLON

AVILOV
USSR

LITVINENKO
USSR

KATUS
Poland

20-KM. WALK

FRENKEL
East Germany

GOLUBNICKI
USSR

REIMANN
East Germany

50-KM. WALK

KANNENBERG
West Germany

SOLDATENKO
USSR

YOUNG
USA

Women

100 METERS

STECHER
East Germany

BOYLE
Australia

CHIVAS
Cuba

200 METERS

STECHER
East Germany

BOYLE
Australia

SZEWINSKA
Poland

400-M. RELAY

WEST GERMANY

EAST GERMANY

CUBA

400 METERS

ZEHRT
East Germany

WILDEN
West Germany

HAMMOND
USA

1,600-M. RELAY

EAST GERMANY

USA

WEST GERMANY

800 METERS

FALCK
West Germany

SABAITE
USSR

HOFFMEISTER
East Germany

1,500 METERS

BRAGINA
USSR

HOFFMEISTER
East Germany

CACCHI
Italy

100-M. HURDLES

EHRHARDT
East Germany

BUFANU
Rumania

BALZER
East Germany

HIGH JUMP

MEYFARTH
West Germany

BLAGOEVA
Bulgaria

GUSENBAUER
Austria

LONG JUMP

ROSENDAHL
West Germany

YORGOVA
Bulgaria

SURANOVA
Czech.

SHOTPUT

CHIZHOVA
USSR

GUMMEL
East Germany

CHRISTOVA
Bulgaria

DISCUS

MELNIK
USSR

MENIS
Rumania

STOEVA
Bulgaria

JAVELIN

FUCHS
East Germany

TODTEN
East Germany

SCHMIDT
USA

PENTATHLON

PETERS
Great Britain

ROSENDAHL
West Germany

POLLAK
East Germany

SWIMMING Men

100-M. FREESTYLE

SPITZ
USA

HEIDENREICH
USA

BURE
USSR

200-M. FREESTYLE

SPITZ
USA

GENTER
USA

LAMPE
West Germany

400-M. FREESTYLE

COOPER
Australia

GENTER
USA

McBREEN
USA

1,500-M. FREESTYLE

BURTON
USA

WINDEATT
Australia

NORTHWAY
USA

100-M. BREASTSTROKE

TAGUCHI
Japan

BRUCE
USA

HENCKEN
USA

200-M. BREASTSTROKE

HENCKEN
USA

WILKIE
Great Britain

TAGUCHI
Japan

100-M. BUTTERFLY

SPITZ
USA

ROBERTSON
Canada

HEIDENREICH
USA

200-M. BUTTERFLY

SPITZ
USA

HALL
USA

BACKHAUS
USA

100-M. BACKSTROKE

MATTHES
East Germany

STAMM
USA

MURPHY
USA

200-M. BACKSTROKE

MATTHES
East Germany

STAMM
USA

IVEY
USA

200-M. INDIVIDUAL
MEDLEY

LARSSON
Sweden

McKEE
USA

FURNISS
USA

400-M. INDIVIDUAL
MEDLEY

LARSSON
Sweden

McKEE
USA

HARGITAY
Hungary

400-M. FREESTYLE
RELAY

USA

USSR

EAST GERMANY

800-M. FREESTYLE
RELAY

USA

WEST GERMANY

USSR

400-M. MEDLEY
RELAY

USA

EAST GERMANY

CANADA

SPRINGBOARD DIVE

VASIN
USSR

CAGNOTTO
Italy

LINCOLN
USA

PLATFORM DIVE

DIBIASI
Italy

RYDZE
USA

CAGNOTTO
Italy

Women

100-M. FREESTYLE

NEILSON
USA

BABASHOFF
USA

GOULD
Australia

200-M. FREESTYLE

GOULD
Australia

BABASHOFF
USA

ROTHHAMMER
USA

400-M. FREESTYLE

GOULD
Australia

CALLIGARIS
Italy

WEGNER
East Germany

800-M. FREESTYLE

ROTHHAMMER
USA

GOULD
Australia

CALLIGARIS
Italy

100-M. BREASTSTROKE

CARR
USA

STEPANOVA
USSR

WHITFIELD
Australia

200-M. BREASTSTROKE

WHITFIELD
Australia

SCHOENFIELD
USA

STEPANOVA
USSR

100-M. BUTTERFLY

AOKI
Japan

BEIER
East Germany

GYARMATI
Hungary

200-M. BUTTERFLY

MOE
USA

COLELLA
USA

DANIEL
USA

100-M. BACKSTROKE

BELOTE
USA

GYARMATI
Hungary

ATWOOD
USA

200-M. BACKSTROKE

BELOTE
USA

ATWOOD
USA

GURR
Canada

200-M. INDIVIDUAL
MEDLEY

GOULD
Australia

EINDER
East Germany

VIDALI
USA

400-M. INDIVIDUAL
MEDLEY

NEALL
Australia

CLIFF
Canada

CALLIGARIS
Italy

400-M. FREESTYLE
RELAY

USA

EAST GERMANY

WEST GERMANY

400-M. MEDLEY RELAY

USA

EAST GERMANY

WEST GERMANY

SPRINGBOARD DIVE

KING
USA

KNAPE
Sweden

JANICKE
East Germany

PLATFORM DIVE

KNAPE
Sweden

DUCHKOVA
Czech.

JANICKE
East Germany

ARCHERY

Men

WILLIAMS
USA

JARVIL
Sweden

LAASONEN
Finland

Women

WILBER
USA

SZYDLOWSKA
Poland

GAPTCHENKO
USSR

BASKETBALL

USSR

USA

CUBA

BOXING

LIGHT FLYWEIGHT

GEDO
Hungary

KIM
North Korea

EVANS Great Britain
RODRIGUEZ Spain

FLYWEIGHT

KOSTADINOV
Bulgaria

RWARWOGO
Uganda

RODRIGUEZ Cuba
BLAZYNSKI Poland

BANTAMWEIGHT

MARTINEZ
Cuba

ZAMORA
Mexico

TURPIN Great Britain
CARRERAS USA

FEATHERWEIGHT

KOUSNETSOV
USSR

WARUINGE
Kenya

ROJAS Colombia
BOTOS Hungary

LIGHTWEIGHT

SZCZEPANSKI
Poland

ORBAN
Hungary

MBUGUA Kenya
PEREZ Colombia

LIGHT WELTERWEIGHT

SEALES
USA

ANGHELOV
Bulgaria

VUJIN Yugoslavia
DABORG Niger

WELTERWEIGHT

CORREA
Cuba

KAJDI
Hungary

MURUNGA Kenya
VALDEZ USA

LIGHT MIDDLEWEIGHT

KOTTYSCH
West Germany

RUDKOWSKI
Poland

MINTER Gr. Britain
TIEPOLD E.Germany

MIDDLEWEIGHT

LEMECHEV
USSR

VIRTANEN
Finland

AMARTEY Ghana
JOHNSON USA

LIGHT HEAVYWEIGHT

PARLOV
Yugoslavia

CARRILLO
Cuba

IKHOURIA Nigeria
GORTAT Poland

HEAVYWEIGHT

STEVENSON
Cuba

ALEXE
Rumania

HUSSING W. GER.
THOMSEN Sweden

CANOEING Men

KAYAK SINGLES
SLALOM

HORN
East Germany

SATTLER
Australia

GIMPEL
East Germany

CANADIAN SINGLES
SLALOM

EIBEN
East Germany

KAUDER
West Germany

McEWAN
USA

CANADIAN DOUBLES
SLALOM

EAST GERMANY

WEST GERMANY

FRANCE

KAYAK SINGLES

SHAPARENKO
USSR

PETERSON
Sweden

CZAPO
Hungary

KAYAK PAIRS

USSR

HUNGARY

POLAND

KAYAK FOURS

USSR

RUMANIA

NORWAY

CANADIAN SINGLES

PATZAICHIN
Rumania

WICHMANN
Hungary

LEWE
West Germany

CANADIAN PAIRS

USSR

RUMANIA

BULGARIA

Women

KAYAK SINGLES
SLALOM

BAHMANN
East Germany

GROTHAUS
West Germany

WUNDERLICH
West Germany

KAYAK SINGLES

RYABCHINSKAYA
USSR

JAAPIES
Netherlands

PFEFFER
Hungary

KAYAK PAIRS

USSR

EAST GERMANY

RUMANIA

CYCLING

1,000-M. TIME TRIAL

FREDBORG
Denmark

CLARK
Australia

SCHUETZE
East Germany

SPRINT

MORELON
France

NICHOLSON
Australia

PHAKADZE
USSR

TANDEM

USSR

EAST GERMANY

POLAND

INDIVIDUAL PURSUIT

KNUDSEN
Norway

KURMANN
Switzerland

LUTZ
West Germany

TEAM PURSUIT

WEST GERMANY

EAST GERMANY

GREAT BRITAIN

INDIVIDUAL ROADRACE

KUIPER
Netherlands

SEFTON
Australia

HUELAMO
Spain

100-KM. ROAD TEAM
TIME TRIAL

USSR

POLAND

BELGIUM

EQUESTRIAN

THREE-DAY

MEADE
Great Britain

ARGENTON
Italy

JONSSON
Sweden

THREE-DAY TEAM

GREAT BRITAIN

USA

WEST GERMANY

DRESSAGE

LINSENHOFF
West Germany

PETUSHKOVE
USSR

NECKERMANN
West Germany

DRESSAGE TEAM

USSR

WEST GERMANY

SWEDEN

JUMPING

MANCINELLI
Italy

MOORE
Great Britain

SHAPIRO
USA

JUMPING TEAM

WEST GERMANY

USA

Italy

FENCING Men

FOIL

WOYDA
Poland

KAMUTI
Hungary

NOEL
France

FOIL TEAM

POLAND

USSR

FRANCE

SABER

SIDIAK
USSR

MAROTH
Hungary

NAZLYMOV
USSR

SABER TEAM

ITALY

USSR

HUNGARY

EPEE

FENYVESI
Hungary

LA DEGAILLERIE
France

KULCSAR
Hungary

EPEE TEAM

HUNGARY

SWITZERLAND

USSR

Women

FOIL

RAGNO
Italy

BOBIS
Hungary

GOROKHOVA
USSR

FOIL TEAM

USSR

HUNGARY

RUMANIA

FIELD HOCKEY

WEST GERMANY

PAKISTAN

INDIA

GYMNASTICS Men

TEAM

JAPAN

USSR

EAST GERMANY

ALL-AROUND

KATO
Japan

KENMOTSU
Japan

NAKAYAMA
Japan

FLOOR EXERCISES

ANDRIANOV
USSR

NAKAYAMA
Japan

KASAMATSU
Japan

SIDE HORSE

KLIMENKO
USSR

KATO
Japan

KENMOTSU
Japan

RINGS

NAKAYAMA
Japan

VORONIN
USSR

TSUKAHARA
Japan

LONG HORSE

KOESTE
East Germany

KLIMENKO
USSR

ANDRIANOV
USSR

PARALLEL BARS

KATO
Japan

KASAMATSU
Japan

KASAMATSU
Japan

HORIZONTAL BAR

TSUKAHARA
Japan

KATO
Japan

KASAMATSU
Japan

Women

TEAM

USSR

EAST GERMANY

HUNGARY

ALL-AROUND

TURISHCHEVA
USSR

JANZ
East Germany

LAZAKOVITCH
USSR

LONG HORSE VAULT

JANZ
East Germany

ZUCHOLD
East Germany

TURISHCHEVA
USSR

UNEVEN PARALLEL
BARS

JANZ
East Germany

KORBUT
USSR

ZUCHOLD
East Germany

BALANCE BEAM

KORBUT
USSR

LAZAKOVITCH
USSR

JANZ
East Germany

FLOOR EXERCISES

KORBUT
USSR

TURISHCHEVA
USSR

LAZAKOVITCH
USSR

JUDO

LIGHTWEIGHT

KAWAGUCHI
Japan

BUIDAA
Mongolia

KIM North Korea
MOUNIER France

WELTERWEIGHT

NOMURA
Japan

ZAJKOWSKI
Poland

HOETGER
East Germany
NOVIKOV USSR

MIDDLEWEIGHT

SEKINE
Japan

OH
South Korea

JACKS Great Britain
COCHE France

LIGHT HEAVYWEIGHT

CHOCHOSHVILI
USSR

STARBROOK
Great Britain

ISHII Brazil
BARTH
West Germany

HEAVYWEIGHT

RUSKA
Netherlands

GLAHN
West Germany

ONASHVILI USSR
NISHIMURA Japan

OPEN

RUSKA
Netherlands

KUSNETZOV
USSR

BRONDANI France
PARISI Great Britain

MODERN
PENTATHLON

INDIVIDUAL

BALCZO
Hungary

ONISCHENKO
USSR

LEDNEV
USSR

TEAM

USSR

HUNGARY

FINLAND

ROWING

SINGLE SCULLS

MALISHEV
USSR

DEMIDDI
Argentina

GUELDENPFENNIG
East Germany

DOUBLE SCULLS

USSR

NORWAY

EAST GERMANY

PAIRS

EAST GERMANY

SWITZERLAND

NETHERLANDS

COXED PAIRS

EAST GERMANY

CZECHOSLOVAKIA

RUMANIA

FOURS

EAST GERMANY

NEW ZEALAND

WEST GERMANY

COXED FOURS

WEST GERMANY

EAST GERMANY

CZECHOSLOVAKIA

EIGHTS

NEW ZEALAND

USA

EAST GERMANY

SHOOTING

FREE RIFLE

WIGGER
USA

MELNIK
USSR

PAP
Hungary

SMALL BORE
THREE-POSITION

WRITER
USA

BASSHAM
USA

LIPPOLDT
East Germany

SMALL BORE PRONE

LI
North Korea

AUER
USA

ROTARU
Rumania

FREE PISTOL

SKANAKER
Sweden

IUGA
Rumania

DOLLINGER
Austria

RAPID-FIRE PISTOL

ZAPEDZKI
Poland

FAITA
Czech.

TORSHIN
USSR

MOVING TARGET

ZHELEZNIAK
USSR

BELLINGRODT
Colombia

KYNOCH
Great Britain

TRAP

SCALZONE
Italy

CARREGA
France

BASAGNI
Italy

SKEET

WIRNHIER
West Germany

PETROV
USSR

BUCHHEIM
East Germany

SOCCER

POLAND

HUNGARY

USSR
EAST GERMANY

TEAM HANDBALL

YUGOSLAVIA

CZECHOSLOVAKIA

RUMANIA

VOLLEYBALL Men

JAPAN

EAST GERMANY

USSR

Women

USSR

JAPAN

NORTH KOREA

WATER POLO

USSR

HUNGARY

USA

WEIGHT LIFTING

FLYWEIGHT

SMALCERZ
Poland

SZUECS
Hungary

HOLCZREITER
Hungary

BANTAMWEIGHT

FOELDI
Hungary

NASSIRI
Iran

CHETIN
USSR

FEATHERWEIGHT

NOURIKIAN
Bulgaria

SHANIDZE
USSR

BENEDEK
Hungary

LIGHTWEIGHT

KIRZHINOV
USSR

KOUTCHEV
Bulgaria

KACZMAREK
Poland

MIDDLEWEIGHT

BIKOV
Bulgaria

TRABULSI
Lebanon

SILVINO
Italy

LIGHT HEAVYWEIGHT

JENSSEN
Norway

OZIMEK
Poland

HORVATH
Hungary

MIDDLE HEAVYWEIGHT

NIKOLOV
Bulgaria

CHOPOV
Bulgaria

BETTEMBOURG
Sweden

HEAVYWEIGHT

TALTS
USSR

KRAITCHEV
Bulgaria

GRUETZNER
East Germany

SUPER HEAVYWEIGHT

ALEXEYEV
USSR

MANG
West Germany

BONK
East Germany

WRESTLING
Freestyle

PAPERWEIGHT

DMITRIEV
USSR

NIKOLOV
Bulgaria

JAVADPOUR
Iran

FLYWEIGHT

KATO
Japan

ALAKHVERDIEV
USSR

KIM GWONG
North Korea

BANTAMWEIGHT

YANAGIDA
Japan

SANDERS
USA

KLINGA
Hungary

FEATHERWEIGHT

ABDULBEKOV
USSR

AKDAG
Turkey

KRASTEV
Bulgaria

LIGHTWEIGHT

GABLE
USA

WADA
Japan

ASHURALIEV
USSR

WELTERWEIGHT

WELLS
USA

KARLSSON
Sweden

SEGER
West Germany

MIDDLEWEIGHT

TEDIASHVILI
USSR

J. PETERSON
USA

JORGA
Rumania

LIGHT HEAVYWEIGHT

B. PETERSON
USA

STRAKHOV
USSR

BAJKO
Hungary

HEAVYWEIGHT

YARYGIN
USSR

BAIANMUNKH
Mongolia

CSATARI
Hungary

SUPER HEAVYWEIGHT

MEDVED
USSR

DOURALIEV
Bulgaria

TAYLOR
USA

Greco-Roman

PAPERWEIGHT

BERCEANU
Rumania

ALIABADI
Iran

ANGHELOV
Bulgaria

FLYWEIGHT

KIROV
Bulgaria

KIRAYAMA
Japan

BOGNANNI
Italy

BANTAMWEIGHT

KAZAKOV
USSR

VEIL
West Germany

BJOERLIN
Finland

FEATHERWEIGHT

MARKOV
BULGARIA

WEHLING
WEST GERMANY

LIPIEN
POLAND

LIGHTWEIGHT

KHISAMUTDINOV
USSR

APOSTOLOV
Bulgaria

RANZI
Italy

WELTERWEIGHT

MACHA
Czech.

GALAKTOPOULOS
Greece

KARLSSON
Sweden

MIDDLEWEIGHT

HEGEDUS
Hungary

NAZARENKO
USSR

NENADIC
Yugoslavia

LIGHT HEAVYWEIGHT

REZANTSEV
USSR

CORAK
Yugoslavia

KWIECINSKI
Poland

HEAVYWEIGHT

MARTINESCU
Rumania

IAKOVENKO
USSR

KISS
Hungary

SUPER HEAVYWEIGHT

ROSHIN
USSR

TOMOFF
Bulgaria

DOLIPSCHI
Rumania

YACHTING

SOLING

USA

SWEDEN

CANADA

TEMPEST

USSR

GREAT BRITAIN

USA

DRAGON

AUSTRALIA

EAST GERMANY

USA

STAR

AUSTRALIA

SWEDEN

WEST GERMANY

FLYING DUTCHMAN

GREAT BRITAIN

FRANCE

WEST GERMANY

FINN

FRANCE

GREECE

USSR

In all the turmoil and distress of the Munich Olympic Games, the drive for medals went on. Below is a detailed chart of each event and every medal won, from the golds of Mark Spitz to the lone, proud bronze of Ghana's Prince Amartey

[This article contains a table. Please see hardcopy of magazine or PDF.]

1